×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
1. septembris, 2016
Drukāt

Ralfa Jansona piemiņas izstāde Jūrmalā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jūrmalas pilsētas muzejā līdz 4. septembrim skatāma Ralfa Jansona darbu izstāde “Ralfs. Jūra. Sievietes”. Mākslinieks šogad svinētu savu 70. dzimšanas dienu, un izstāde Jūrmalā ir daļa no viņa jubilejai veltītā izstāžu cikla.

Mākslinieka dzīvesbiedre Ilze Saulīte-Jansone saka: “Šogad svinam Ralfa 70 gadu jubileju bez viņa paša, jo Ralfs no mums šķīrās 2012. gadā. Pagājuši jau četri gadi, bet sajūta, ka viņš ir tepat blakus, tepat tuvumā, nezūd… Esmu pieradusi pie skaitļiem, kas tiek rakstīti iekavās aiz Ralfa vārda. Tāpat kā mēs visi. Daudzi ir teikuši, ka viņiem ir sajūta – Ralfs ir kaut kur netālu, noskatās, ko darām, smejas par mums, atbalsta, mierina, uztraucas. Dzīvo līdzi. Arī man. Sajūta, ka viņš mudina dzīvot un saka: “Mīļie, tas pasākums ir stipri īss… nevaimanājiet, bet izbaudiet!” Un mēs cenšamies dzīvot tā, lai viņš būtu apmierināts.” Savukārt mākslas zinātniece Sarmīte Sīle izstādes ievadā teica: “Mākslinieks uz pasauli skatās reālista acīm, reizēm gan viegli stilizējot, ļaujoties interpretācijai par tēmu, kaut kur ieliekot arī kādu glezniecisku efektu, kā smaidu – re kā!”

Arī šodien aktuāli ir R. Jansona vārdi: “Katru dienu mūs pavada noskaņas – dažādas kā gadalaiki, kā mīlestība, kā dzīve… Mēs katrs mācāmies tās uztvert, izprast, sagūstīt. Šie ir mani, Ralfa, noskaņu nospiedumi, daži – rudenīgi, mierīgi, padevīgi, citi – pavasarīgi strauji, aizrautīgi un vasaru gaidoši. Noskaņas katrs var izjust savādāk…”

Šajā izstādē ir mākslinieka gleznas ar jūru, sievietēm. Par mākslinieka jūru S. Sīle teic: “Jūra – bezgalība, mūžība, ritms, nemainība nepārtrauktajā mainībā. Ralfs dzīvoja pie jūras, un likumsakarīgi, ka tā tika gleznota. Bet gleznota, to skatot gara acīm, sēžot darbnīcā – dzirdot viļņu šalkas, atceroties savus soļus liedagā, spilgto sauli, rīta miglu un tā tālāk. Acīmredzot jūra latvieša sirdī ierakstīta kā neizdzēšams kods. Mākslinieka jūras ir īstas.”

Bez jūras šajā izstādē skatāmas arī mākslinieka sievietes. “Mīlestība, grācija, skaistums, sapnis, vīzija, laime un nelaime reizē. To visu saprata un baudīja vīrietis Ralfs. Mākslinieks šo jūtu pārpilno buķeti sievieti savos darbos tver viegli, bez psiholoģiskas analīzes, fotoreālisma tvēriena. Ir tikai pieskāriens, arī joks, arī sarkasms, bet bez negācijas. Gleznojot sievieti, R. Jansons paliek sev uzticīgs. Līnija, siluets, tikko jaušams smaids, lai paliek vietas noslēpumam un atklājumam,” tā S. Sīle.

Mākslinieks R. Jansons ir absolvējis J. Rozentāla Mākslas vidusskolu un beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu, kur diplomdarba vadītājs bija Indulis Zariņš. Kopš 1970. gada piedalījies izstādēs un ir sarīkojis ap 20 personālizstādes. Bija pedagogs J. Rozentāla Mākslas vidusskolā, strādājis dažādos glezniecības žanros, veidojis monumentālus sienu gleznojumus, iekārtojis interjerus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+