×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
3. oktobris, 2013
Drukāt

Rāmavā durvis ver izstādes gan maziem, gan lieliem saimniekiem

Ramava1_TS_1

Šodien pēc pabeigtiem rudens darbiem tiek atklāta Rāmavas rudens izstāde, kas ilgs līdz 6. oktobrim. Tajā apmeklētājiem piedāvātas trīs izstādes: “Lauksaimniecības tehnika”, “Lauku sēta” un “Šķirnes trusis”. Kas šoruden šķiet atšķirīgs?


 

Tehnikas iegādes 
plašās iespējas

Pagājis tas laiks, kad Latvijas zemniekam gandrīz vienīgā iespēja iepazīties ar jaunāko ārzemju firmu tehniku bija tikai Rāmavā. Mūsu lauksaimnieki skatījuši tehnikas tirgu Eiropā un pasaulē. Šķiet, Rāmavas izstāde izvērtusies vairāk par tradīciju, kas pavada rudens darbu nobeigumu. Vai tā uzskata arī tehnikas firmu īpašnieki?

SIA “Kalnakrogs” valdes priekšsēdētājs Guntis Tīģeris apliecina, ka izstādē tiešie darījumi nenotiek, toties “tā ir kā indikators, ka firma strādā, kas mūsu darbā jauns”. Viņaprāt, Rāmavas izstāde kalpo tiešajiem kontaktiem ar klientu, var teikt, ka lauksaimnieki šurp brauc kā uz tikšanās un izklaides notikumu. “Te mēs, tās dalībnieki, uzturam savu tēlu, un par prestižu ir jāmaksā. Informācijas plūsma ir milzīga, un Rāma­va, protams, nespēj konkurēt ar Hannoveres vai citu Eiropas mēroga izstādi,” viņš piebilst.

Arī šoruden izstādē piedalās lauksaimnieku atzītās tehnikas tirgotāju firmas – “Vaderstad”, “M.T.Z. Serviss”, “Valtek”, “Heta”, “Intrac”, “Kombainserviss” u. c. Mūsu tehnikas tirgū klientiem pazīstamas ir Lietuvas kompānijas “Lytagra” un “Dotnuvos projektai”, kā arī Rā­ma­vas ilggadējā sadarbības partnere firma “Žaibas”, vēsta SIA “A.M.L.” izstāžu daļas vadītājs Gunārs Zalcmanis. Tālredzīga šķiet to uzņēmumu līdzdalība, kas demonstrē graudu kaltes (“Agro Farm”, “Mexa”, “Dotnuvos projektai”) – pa ziemu būs laiks apsvērt, kādas kuram izdevīgākas.

 

Lauku sētas 
daudzveidība

Izstāde “Lauku sēta” vēršas plašumā. Iespējams, tāpēc, ka laukos arvien noturīgāki ir vidējie un mazie zemnieki, mājražotāji un amatnieki. Rāmavā apmeklētāju sagaida trīs pamata ekspozīcijas – amatnieki un mājražotāji, bioloģiskie lauksaimnieki un Latvijas Lauku sieviešu apvienība ar, iespējams, visraibāko izstrādājumu klāstu.

Tie, kas atceras traci par Eiropas prasībām neatbilstošām tomātu šķirņu sēklām ap dārzniecību “Neslinko!”, būs gandarīti, ka uzņēmīgie dārznieki nav padevušies un pratuši sevi aizstāvēt. Kā nekā 34 gados te izmēģinātas ap 900 tomātu šķirņu.

Dārzniecības īpašnieks Aldis Bražūns pastāstīja, ka izstādē ir 72 šķirņu tomāti, 12 paprikas šķirnes un ļoti plašā izvēlē – vairāk par diviem simtiem – sēklu šķirņu.

Kā pavēstījis Latvijas bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis, izstādē piedalās aptuveni desmit bioloģiskās saimniecības. Pati asociācija nav pasūtījusi atsevišķu stendu, toties tā apmaksā ekspozīcijas platību saviem biedriem. Bioloģiski ražotie pārtikas produkti ir lielā izvēlē – medus, tējas, sieri, marmelādes, ievārījumi, kompoti u.c. Šo ražotāju vidū arī uzņēmums “Svētes maize” – kas kaut reizi nogaršojis sātīgo rudzu maizi, kārdinošos ekoloģiskos un veselīgos cepumus, plātsmaizes, noteikti iegriezīsies ceptuvē, ja iznāks braukt cauri Svētes pagastam. “Tukuma piens” ir iekārtojis bioloģiskā piena pārstrādes līniju, kurā ražo bioloģisko jogurtu, krējumu, biezpienu, kefīru. Nu, lūk, Rāmavā to varēs nogaršot!

 

Latgales jauniešu 
ideju krātuve

“Lauku sētas” ietvaros izstādes apmeklētājus gaida kāds jaunums – divu Latgales biedrību ekspozīcija. Tās ir jauniešu biedrība “Sava kabata” ar projektu “Kopā jautrāk!”, ko finansiāli atbalstījusi ES programma “Jaunatne darbībā”, un biedrība “Latgales tematiskie ciemi”.

Lūk, ko varēsit ieraudzīt abu biedrību stendā Rāmavā: pirmkārt, neformālās jauniešu grupas “Latgales fani” un “Latgales tematisko ciemu” jaunos produktus un jaunu produktu idejas. Ko tas nozīmē?

Biedrības “Sava kabata” projektu vadītājaMarika Rudzīte-Griķe paskaidro: “Tie ir “Latgales fanu” pārstāvēto uzņēmumu produkti, piemēram, biohumuss, mājas tekstils (dvieļi, priekšauti, galdauti u.c.), ķiploki, lauku tūrisma pakalpojumi u.c.

Bet stāstīsim par projektu idejām un rādīsim jau taustāmus paraugus – “Ozolpapa dāvana”, “Ekoloģiskās kāzas”, “Koka dāvanu kartes”, “Kumeļsēta”. Lai redzētu, kas tas ir, brauciet uz Rāmavu!”

Otra stenda daļa ir “Latgales tematisko ciemu” produkcija un stāsti par viņu darbību Latgalē: Turku pirts ciems, Nākotnes ozolu ciems, Višķu amatnieku ciems, Gaumīgā tekstila ciems, Skaistās Izabellas ciems. Stendā varēsit iepirkties mazajā zaļajā tirdziņā: medus, speķis, maize, ķiploki un virpoti koka izstrādājumi.

 

Truškopju argumenti

Latvijas trušu audzētāju asociāciju “Šķirnes trusis” pārstāv 15 truškopju saimniecības, viesojas divas trušu audzētāju saimniecības no Lietuvas. Šoreiz tiek piedāvāts jaunums – mēmais skečs­ “Satikšanās Rāmavā”. Tajā tiks demonstrēta ideja, kas radusies, Valmieras mākslas skolas absolventei Justīnei Valdmanei aizstāvot diplomdarbu par trušu kažokādu izstrādājumiem.

{gallery id=”2210″}

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+