×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
22. decembris, 2015
Drukāt

Rasnačs: Administratoru darbības caurskatāmība tiks sasniegta (2)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Dzintars Rasnačs.

Mērķis – administratoru darbības caurskatāmība tiks sasniegts pēc Satversmes tiesas (ST) norādīto nepilnību novēršanas, aģentūrai BNS pavēstīja Tieslietu ministrijā.

“Satversmes tiesas spriedums apliecina, ka mēs ejam pareizajā virzienā un šis darbs mums jāizdara līdz galam”, norāda tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Vienlaikus ministrs uzsver, ka vispirms rūpīgi jāiepazīstas ar Satversmes tiesas spriedumā paustajām atziņām un jāizlemj, kādas korekcijas ir nepieciešamas līdzšinējā virzībā uz nosprausto mērķi – veicināt maksātnespējas administratoru darbības godprātību un objektivitāti, uzlabot viņu darbības uzraudzību.

Lai gan Satversmes tiesa ir atzinusi maksātnespējas procesa administratoriem noteiktos ierobežojumus par piemērotiem, taču nesamērīgiem, tomēr šo ierobežojumu mērķis ir atzīts par leģitīmu, proti, lai nodrošinātu administratoru darbības caurskatāmību, mazinātu interešu konflikta un korupcijas risku. Turklāt arī Satversmes tiesa ir atzinusi, ka caurskatāms un efektīvs maksātnespējas process nodrošina ekonomisko izaugsmi un stabilitāti, norāda ministrija.

Tieslietu ministrija norāda – arī maksātnespējas procesa administratoru pielīdzināšana valsts amatpersonām, tiesas uzskatā, pati par sevi vēl nenozīmē neatbilstību Satversmei, taču mērķa sasniegšanas līdzekļiem (ierobežojumi, aizliegumi) jābūt saudzējošākiem – tādiem, kas nodrošinātu arī to administratoru pamattiesību aizsardzību, kuri ir advokāti.

Līdz ar to tieslietu ministrs uzskata, ka par leģitīmu atzītais mūsu mērķis var tikt sasniegts, ja normatīvajā regulējumā novērš Satversmes tiesas spriedumā norādītās nepilnības.

Ministrs ir pārliecināts, ka pēc rūpīgas Satversmes tiesas sprieduma izvērtēšanas būs iespējams sasniegt leģitīmo mērķi līdzvērtīgā kvalitātē ar administratoru pamattiesības mazāk ierobežojošajiem līdzekļiem, lai vienlaikus ar administratoru pielīdzināšanu valsts amatpersonām nodrošinātu profesionālās darbības garantijas arī tām personām, kuras ir ne vien administratori, bet arī zvērināti advokāti.

Jau ziņots, ka Normas par valsts amatpersonas statusa noteikšanu maksātnespējas procesa administratoriem neatbilst Satversmei, secinājusi Satversmes tiesa (ST).

ST pārstāve Līna Kovalevska aģentūrai BNS pastāstīja, ka ST par apstrīdēto normu konstitucionalitāti vērsās vairāki advokāti, kuri savu advokāta darbību apvieno ar maksātnespējas procesa administratora pienākumu pildīšanu.

Pieteikumu iesniedzēji pauž uzskatu, ka ar apstrīdētajām normām noteiktais valsts amatpersonas statuss liedzot viņiem tupmāk darboties gan kā maksātnespējas procesa administratoriem, gan advokātiem. Tas ierobežojot viņiem Satversmes 106. pantā noteiktās tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu un neatbilstot tiesiskās paļāvības principam.

Tāpat vēstīts, ka Saeimā veiktas izmaiņas likumā, kas maksātnespējas administratoriem no 2016.gada 1.janvāra paredz noteikt valsts amatpersonas statusu.

Grozījumi nosaka, ka uz maksātnespējas administratoriem attieksies vispārējie amata savienošanas ierobežojumi, tostarp, amatpersona savu amatu varēs savienot arī ar saimniecisko darbību kā individuālais komersants vai pašnodarbinātā persona.

Tāpat maksātnespējas administratoriem paredzēts noteikt komercdarbības un speciālos dāvanu pieņemšanas ierobežojumus, liedzot divus gadus pēc maksātnespējas procesa pabeigšanas gūt ienākumus vai pieņemt dāvanas no subjekta, kura maksātnespējas procesu viņš ir administrējis. Maksātnespējas administrators nedrīkstēs administrēt procesu subjektam, no kura viņš iepriekšējo divu gadu laikā saņēmis dāvanas.

Grozījumu tālāko virzību neatbalstīja Latvijas Zvērinātu advokātu padome, uzsverot, ka izmaiņas nav pieļaujamas, kamēr Satversmes tiesā nav izskatītas ierosinātās lietas par valsts amatpersonas statusa noteikšanu maksātnespējas procesa administratoriem, kā arī nav pieņemts regulējums, kas noteiktu administratoru darbības ierobežojumu saturu. Tāpat valsts amatpersonas statusa noteikšanu maksātnespējas administratoriem neatbalsta Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Šitais aģitēja par to jūdaist Levitu. Kāda var būt uzticēšanās šitādam ieliktenim.

  2. Pašreizējā izpildījumā tā Satversmes tiesa pārspēj
    pret Latviju rašes armiju ?

Draugiem Facebook Twitter Google+