×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
18. septembris, 2015
Drukāt

Rasnačs karājas mata galā

Foto - Saeimas preses dienestsFoto - Saeimas preses dienests

Dzintars Rasnačs Saeimas sēdē garā un plašā ziņojumā atskaitījās par paveikto.

Tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam (NA) vakar Saeimas balsojumā izdevās saglabāt savu amatu. Taču vienlaikus viņam nācās uzklausīt ne mazums kritikas ne vien no opozīcijas deputātiem, bet arī no koalīcijas partneriem.

Izteikt neuzticību tieslietu ministram Saeimā bija rosinājuši desmit deputāti no partijas “Saskaņa”. “Visiem mums ir zināms tas gadījums, kad piecgadīga meitene tika seksuāli izmantota piecu gadu garumā un Liepājas tiesa vainīgajam piesprieda piespiedu darbu. Tieši šis gadījums atklāja vairākus sistēmiskus trūkumus nozarē attiecībā uz valsts sodu politiku, par ko tieši ir atbildīga Tieslietu ministrija,” iesniedzēju vārdā demisijas pieprasījumu pamatoja deputāts Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”). Viņaprāt, Rasnačs nav spējis izpildīt Saeimas uzdevumu – piedāvāt sistēmisku un kompleksu risinājumu pedofilijas problēmai, turklāt ministrs ilgstoši izvairoties apmeklēt Saeimas Juridiskās komisijas sēdes. Demisijas pieprasījumu debatēs atbalstīja arī Latvijas Reģionu apvienības pārstāvis Juris Viļums, jo LRA visu pašeizējo valdību kopumā uzskata par mazspējīgu.

Kritikai pievienojās ne tikai opozīcijas deputāti, bet arī koalīcijas partneri. Deputāts Kārlis Seržants (ZZS) vainoja tieslietu ministru par nenovērstajiem trūkumiem maksātnespējas administratoru darbā, bet Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) izcēlās ar īpaši dzēlīgu asprātību, no tribīnes paziņodams: “Investīcijas Latvijā neienāks, kamēr Rasnača kungs ir tieslietu ministra amatā!” Vēlāk gan viņš atvainojās, ka “neesot pamanījis punktu” starp teikumiem un patiesībā tekstam esot jāskan šādi: “Investīcijas Latvijā neienāks. Kamēr Rasnača kungs ir tieslietu ministra amatā, mums ir cerības, ka viņš izvērtēs sava darba kvalitāti un beidzot darbs sāksies!”

Rasnačs, kurš uz Saeimas sēdi bija ieradies kopā ar ministrijas vadošajiem darbiniekiem, garā un plašā ziņojumā atskaitījās par paveikto. Runājot konkrēti par arvien biežākajiem pedofilijas skandāliem, viņš norādīja, ka par tiem dzirdams arvien biežāk nevis tādēļ, ka pieaugtu dzimumnoziedznieku nesodāmības sajūta, bet gan tādēļ, ka cietušie arvien vairāk uzticas valsts tiesībsargājošajām iestādēm un biežāk ziņo par notikušo. “Draugi mīļie! Rēķinieties ar to, ka, jo lielāka būs cietušo uzticēšanās valstij, jo biežāk viņi ziņos! Jo biežāk viņi ziņos, jo biežāk medijos būs šī informācija! Un tas nenozīmē, ka šo noziegumu skaits pieaug. Tas nozīmē, ka mazinās slēptā noziedzība, un tas nozīmē, ka šos pedofilus mēs izvelkam no pagrīdes ārā!” apgalvoja ministrs.

Balsojumā demisijas pieprasījumu atbalstīja 28 deputāti no “Saskaņas” un Latvijas Reģionu apvienības. “Pret” balsoja 31 deputāts no ZZS un NA, bet 24 deputāti – “Vienotība”, “No sirds Latvijai” un Kārlis Seržants (ZZS) – balsojumā atturējās. Virkne “Vienotības” pārstāvju (Solvita Āboltiņa, Inese Lībiņa-Egnere, Kārlis Šadurskis un Viktors Valainis) balsojumā nepiedalījās, kaut arī bija turpat zālē. Dienu pirms sēdes Saeimā klīda runas, ka “Vienotība” varētu nogāzt sev netīkamo Rasnaču, nepiedaloties balsojumā. Tādējādi tiktu samazināts kvorums un opozīcijai varētu pietikt balsis neuzticības izteikšanai, savukārt “Vienotība” formāli nebūtu pārkāpusi koalīcijas līgumu.

Rasnačs pēc balsojuma pauda gandarījumu par iznākumu. Deputātu izteikto kritiku viņš lielākoties skaidroja ar to, ka parlamentāriešiem neesot pilnas informācijas par tieslietu jomā paveikto. “Tā ir mūsu vaina, ka mēs viņus neinformējam,” atzina Rasnačs un solīja, ka tagad, kad prezidentūras pasākumi aizvadīti, viņam būšot vairāk laika apmeklēt Saeimas Juridisko komisiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+