×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
28. janvāris, 2016
Drukāt

“LA” vērtē ministrus: Rasnačs norobežojas no nepatīkamām lietām (19)

Attēls no Dzintara Rasnača facebook.com kontaAttēls no Dzintara Rasnača facebook.com konta
VĒRTĒJUMS

+ Pedantiski precīzs un uzcītīgs politiķis
+ Dziļas zināšanas par likumdošanas tehniku
+ Neatkarīgs no "juristu mafijas" un biznesa grupējumiem

- Var kļūt piekasīgi sīkumains atsevišķos jautājumos, ignorējot "lielo bildi"
- Pārmērīgi satraucas par publisko tēlu, narciss
- Sliktas attiecības ar koalīcijas partneriem var traucēt ikdienas darbā

Šķiet, no visiem aizejošās valdības locekļiem lielāko kritikas devu dabūjis tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA). Pagājušā gada septembrī pēc “Saskaņas” pieprasījuma Saeimā pat tika skatīts lēmums par viņa demisijas pieprasīšanu. Tas gan tika noraidīts, bet Rasnačs izpelnījās Straujumas valdības “ķēdes vājākā posma” slavu. Bet vai pamatoti?

Drīz pēc premjeres Laimdotas Straujumas paziņojuma par atkāpšanos tieslietu ministrs izplatīja savu atskaiti par paveikto ministrēšanas laikā. Tur Rasnačs lepojās ar risinājumu piespiedu nomas attiecībām, par paveikto pretkorupcijas jomā, ar uzturlīdzekļu sistēmas uzlabošanu, datu aizsardzības pārskatīšanu, kriminālsodu politikas pārskatīšanu, tiesu sistēmas un maksātnespējas procesa reformām, kā arī daudziem citiem sasniegumiem. “Nosūtot šo pārskatu valsts augstākajām amatpersonām, es vēlos iedibināt jaunu tradīciju Latvijas politikā,” decembrī skaidroja Rasnačs. Drīzāk gan tieslietu ministra mērķis bija preventīvi aizsargāties no kritiķiem, kas viņa darbībai sekoja īpaši modri. Pagaidām aizsardzība darbojas, jo “Vienotība” valdības maiņas procesā bija iecerējusi pārņemt TM kontroli, bet no šā plāna gariem zobiem atteicās, kad Ministru prezidenta amata kandidāts Māris Kučinskis skaidri paziņoja, ka Rasnača darbu tieslietu nozarē vērtē kā ļoti labu.

Tiesību jaunrades eksperts

Pazinēji un pat kritiķi Rasnaču raksturo kā ļoti centīgu un pedantisku cilvēku. Un šīs īpašības viņam ne reizi vien palīdzējušas politiķa karjerā. Oponenti ik pa laikam atgādina arī neglaimojošu faktu no Rasnača biogrāfijas – atmodas pirmsākumos pirms kļūšanas par Tautas frontes aktīvistu viņš iestājies kompartijā un astoņus mēnešus sabijis tās biedra statusā. Iespējams, tieši tādēļ pēc neatkarības atgūšanas viņa sākotnējie mēģinājumi no “Tēvzemei un Brīvībai” saraksta iekļūt 5. un 6. Saeimā bija neveiksmīgi. Taču Rasnačs aktīvi strādāja tēvzemiešu frakcijā, kā arī palīdzēja gatavot priekšvēlēšanu kampaņas. Šī uzcītība vainagojās panākumiem, kad 1995. gada decembrī partija viņu izvirzīja tieslietu ministra amatam Andra Šķēles valdībā. Pieredzējušie juristi sākotnēji vīpsnāja par 32 gadus veco politiķi, kurš jurista izglītību bija ieguvis tikai pirms dažiem gadiem LU Juridiskās fakultātes vakara nodaļā, bet nekad nebija strādājis par advokātu, prokuroru vai tiesnesi. “Patiesībā tas nav nekāds mīnuss. Arī tiesību jaunrade ir būtiska jurisprudences nozare, un Rasnačs likumdošanas tehniku pārzina tā, ka citi tur pat nestāv blakus,” uzskata Latvijas Juristu biedrības vadītājs Aivars Borovkovs. Pēc četriem gadiem ministra amatā Rasnača politiskā karjera turpinājusies, strādājot visos Saeimas sasaukumos kopš 7. Saeimas, līdz 2014. gada nogalē viņš kļuva par tieslietu ministru Straujumas valdībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Jau 3x rakstiski TM norādīju ,ka piespiedu kārtā pa naudu izpikt zemi zem mājām pilsētās ir pretiesiski ,jo piesaistito zemi mēs dzīkļu īpašnieki izpirkām ar SERTEFIKĀTIEM. To es personīgi informēju TM Valsts sekr. Kronbergu,kad viņš bija amatā. Nesen arī tiekoties ar Saeimas Valsts un pašvaldības komisijas vad. Dolgopolovu arī ar dokumentiem pierādīju ,ka vienīgā izeja ir Pilsētu zemēm to pašu privatizācijas likumu kā lauku zemēm.

 2. Vienotībai vēl stāv priekšā visas iespējas izgāzt NA dzemdību tēvu un Maksātnespējas administrāciju, VZD, notāru, zemesgrāmatu tiesnešu, advokātu un tiesu izpildītāju varu nolikt pie vietas, lai viņi balso kopā ar Saskaņu un turpina kopējo sazvērestību ar TP kučinsku, ZZS lembergu – brigmaņu pret latviešu tautu, cilājot karogu par latvietību, dzenot latviešus ekonomiskajā trimdā.
  Lai dzīvo rasnačs nulle!

 3. incanti,kā “šiem cilvēkiem liegtas iespējas apvienot amatus”,
  saskan ar (Ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai.) ???
  .
  Ja nedrīkst apvienot likumdevēju ar izpildvaru, tad NEDRĪKST !!!
  Ja advokāts ir administrātors, tad jau notiek tas, kas tagad
  notiek !

 4. Uzlabotais variants Atbildēt

  Partijas “Visu Latvijai”rosināto 12% PVN likmi pārtikai aizstāsim ar Demogrāfijas lietu ministriju!

 5. “Rasnačs lepojas ar piespiedu nomas attiecību risinājumu”. Par šo tēmu portālā pietiek.com pavisam nesen divus interesantus rakstus publicējis Jānis Kučinskis. Iesaku izlasīt visiem, kurus skārusi šī problēma.

  • Kurt ir teikts, ka viņš lepojas? Varbūt NA vispār nezina, ka top tāds nelietīgs likums, kas zemju “likumīgiem” īpašniekiem un to pārpircējiem (jeb apdāvinātajiem, kas optimizējuši nodokļus) likumīgi atļaus turpināt slaukt daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus?

   Pašā sākumā Visu Latvijai! savā priekšvēlēšanu laikā solīja novērst netaisnību, kad pretrunā ar Civillikumu veikli juristi ielobēja likumā šo piespiedu nomu, padarot iedzīvotājus par ķīlniekiem nedaudziem alkatīgiem ļautiņiem, kas negodīgi bija tikuši pie zemes īpašuma, uz kura ir uzbūvēta daudzdzīvokļu māja. Negodīgi – jo viņi varēja izvēlēties zemi citā vietā vai īpašus sertifikātus. Bet viņi izvēlējās slaukt savus līdzcilvēkus, neko par to viņiem nedodot.

   Vai tagad, nonākot vienā kompānijā ar TB-LNNK vecbiedriem, VL! no sava godīguma atteiksies?

   • "Kurt ir teikts, ka viņš lepojas?" Atbildēt

    Šī raksta 3.daļas pēdējā rindkopā …

    • Tas ir pavisam slikti.
     Es cerēju, ka neatkārtosies tie laiki, kad Parex stipendēja Latvijas ceļu – “optom”, bet T-zem-un-brīvībistus – individuāli, pēc katra nopelniem. Es cerēju, ka ar VL! pievienošanos nacionāļu dinozauri no jauniešiem kautrēsies, pārtrauks “ņemt”, un vismaz vienā partijā korupcija beigsies, bet izrādās, ka nekā… Ņem! Jo kāpēc būtu jāaizstāv netaisnība, ja par to neatlīdzina?!
     Par šo tēmu Lato Lpsas portālā “Pietiek” ir 2 labi Jāņa Kučinska raksti.

 6. Bijušajie komunisti nedrīkst atrasties valdībā! Pieļauju, ka Rasnačs kā bijušais komunists ir viens no tiem, kurš nacionālisma aizsegā apzināti bremzē deboļševizāciju, dekomunistizāciju un lustrāciju.

 7. …pirms kļūšanas par Tautas frontes aktīvistu viņš iestājies kompartijā un astoņus mēnešus sabijis tās biedra statusā.
  =====================
  Karjerists par katru cenu, tādi tipi, kas pārmet kažoku uz otru pusi, ir bīstami.
  Par ministru gan agrāk, gan tagad juristi vīpsnā, tehnikā vajadzētu orientēties, jo gadiem ilgi bijis kā saeimas vai ministrijas mēbele.

 8. Rasnača “dziļās zināšanas par likumdošanas tehniku” aprobežojas ar elementāru rakstīt un lasītprasmi.

 9. Vai tik nmav žīds?

 10. …purvazvaigzne…

 11. Nopietni sirgst ar narcisismu. Tieslietu ministrs (!?!), johaidī..

Draugiem Facebook Twitter Google+