×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
18. decembris, 2012
Drukāt

Rastorgujevam progresēt palīdzējis noslēpumains ārzemnieks

Foto - Juris KalniņšFoto - Juris Kalniņš

Sabalansēta slodze sagatavošanās posmā pirms sezonas un slēpju meistara ārzemnieka piesaistīšana Latvijā pašreiz labākajam biatlonistam Andrejam Rastorgujevam ļāva ļoti solīdi aizvadīt sezonas pirmo pusi. 


Noslēpumainais palīgs

Pēc Pasaules kausa (PK) izcīņas pirmajiem trim posmiem Rastorgujevs kopvērtējumā ieņem 32. vietu. Šīs trīs nedēļas bijis labākais periods alūksnieša līdzšinējā karjerā – viņš sešas reizes ieslēpojis punktos jeb bijis starp 40 ātrākajiem. Ziemassvētku dāvanu Andrejs pats sev pasniedza aizvadītās nedēļas nogalē Slovēnijas biatlona centrā Pokļukā – desmitā vieta iedzīšanā, kas ir viņa personiskais rekords, turklāt startējot no sprintā ieņemtās 38. pozīcijas. Zīmīgi, ka iedzīšanā 24 gadus vecajam Rastorgujevam izdevās pakāpties augšup arī abos iepriekšējos PK posmos Estešundā un Hoh-
filcenē.

“Ja godīgi, Andreja rezultāti man nav milzīgs pārsteigums. Mājās pierakstītas visas viņa izcīnītās vietas, puisis jau sen ar krieviem skrējās, jauniešos un junioros bija labās pozīcijās,” atgādina Andreja treneris Intars Berkulis.

Protams, spēkoties ar vienaudžiem junioru līmenī ir viena lieta, bet uzrādīt cienījamus rezultātus pieaugušo konkurencē – pavisam kas cits, īpaši tad, ja līdz šim tikai dažas reizes izdevies viņiem parādīt elkoņus. Iepriekšējā sezonā Rastorgujevs vien trīs reizes ieguva punktus, augstākā – 27. vieta Estešundā 20 km klasiskajā biatlonā.

Berkulis skaidro, ka kopš 2005. gada Rastorgujevam bijuši ļoti grūti treniņi un organismam netika dota pienācīga iespēja atpūsties. Arī šovasar gatavojušies nopietni, taču ar to atšķirību, ka slodze pirmo reizi pēc ilgiem laikiem nav palielināta. Treneris uzskata, ka tieši tas arī ļāvis spert soli uz priekšu. Tiesa, Andreja spēja uzrādīt absolūti labāko laiku slēpojumā, apsteidzot daudzus slavenus biatlonistus, pārsteigusi arī Berkuli. Nevienam citam Latvijas biatlonistam šosezon PK punktos nav izdevies iebraukt.

Kamaniņu sportā, skeletonā un bobslejā ļoti svarīgas ir slieces, bet biatlonā tikpat liela loma ir slēpēm. Andrejam izdevies vienoties ar kādu slēpju meistaru ārzemnieku, kuram ir sava sportistu grupa un kurš tagad arī latvietim palīdz izvēlēties labāko pāri atbilstoši laika apstākļu un trases specifikai. Ne sportists, ne treneris neatklāj, no kuras valsts viņš ir, taču uzsver, ka efekts ir lielisks. Slēpju smērētāji ir tie paši, kas agrāk, – Intars Spalviņš un Aivars Bogdanovs. “Smērei ļoti liela nozīme ir distances sākumā, bet beigās jau visu nosaka slēpju struktūra. Līdz šim daudzreiz likās, ka beigu daļā Andrejs apstājas, taču patiesībā viņam slēpes neslīdēja. Iepriekšējās sezonas sākumā Andrejs ar viņu parunāja, īstenībā nejauši, tad abi vienojās, un šosezon sadarbībai redzams rezultāts,” teic Intars Berkulis.

Noslēpumainā vīra, kuram ir arī viens palīgs, pakalpojumi Rastorgujevam pieejami vienīgajam no Latvijas sportistiem. Skaidrs, ka nenotiek nekāda labdarība – Berkulis par to maksā no personiskā maka, nauda neesot maza, taču, novērtējot ieguvumus, viņš norāda, ka tā ir adekvāta. Precīzi cipari, protams, paliek komercnoslēpums.

 

Mājās pie ārstiem

Andrejs Rastorgujevs izmanto firmas “Fischer” slēpes. “Iepriekšējā sezonā firma četrus pārus iedeva, seši bija jāpērk pašiem. Šogad attiecība bija 4:4. Kopā nepilni 20 pāri, bet tie noteikti nav labākie. Vislabākās kvalitātes precei mēs vēl netiekam klāt. Ja izdosies šosezon saglabāt stabilitāti, tad turpmāk varēs cerēt uz augstākiem plauktiem,” uzsver Berkulis. Daudz darba jāveltī slēpju testēšanai, un tad solis trasē var kļūt vēl ātrāks.

Tāpat cītīgi jāstrādā šaušanas pilnveidošanai. Nevar teikt, ka Rastorgujevs šosezon šauj slikti – 80 procenti ir viduvējs, bet normāls rādītājs. Piemēram, Ilmāram Bricim bija tieši tāds pats Vankūveras olimpisko spēļu sezonā. Andrejs togad PK sacensībās aizvēra tikai 59 procentus mērķu, tā ka pro-gress ir acīm redzams.

“Andrejs ir tāds sportists – ja ir labā formā un uzķer sajūtu, var izšaut arī pa nullēm. Vairākas reizes tā bijis, Pokļukā iedzīšanā gadījās viena kļūda, bet kopumā, protams, tur jāstrādā. Līdz šim mēs daudz vairāk laika veltījām fiziskajai sagatavotībai, arī slēpēm – kā nopirkt un sagatavot iespējami augstākā līmenī,” atzīst Berkulis. Iepriekšējā Eiropas čempionātā Rastorgujevs krita un salauza šautenes laidi. Šogad nopirkta jauna, sajūta esot labāka, taču ar to vēl nav izdevies aprast līdz galam. Andrejs apzināti izvēlas taktiku šaut lēnāk, toties precīzāk. Labāk sekundes atstāt šautuvē nekā sasteigt, kļūdīties un tās tērēt soda apļos.

Nākamgad pirmie divi PK posmi risināsies Vācijas trasēs Oberhofā un Rūpoldingā, pēc tam Itālijā – Antholcā. Rastorgujevs vakar no Pokļukas mājās pārradās saslimis un uzreiz devās pie ārstiem. Pagaidām nav skaidrs, cik ilgi vajadzēs atpūsties un kāds būs sezonas turpinājums. PK ceturto posmu janvāra pirmajā nedēļā Oberhofā, visticamāk, viņš izlaidīs. Tas nozīmēs, ka pasliktināsies pozīcijas kopvērtējumā, taču kaut kas jāupurē, lai organisms varētu atvilkt elpu. Svarīgākie starti būšot pasaules čempionātā februārī Čehijā, lai gan uzreiz pēc tam Bulgārijā risināsies Eiropas čempionāts, kurā ir krietni mazāka konkurence, tādēļ lielākas iespējas izcelties.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+