Pasaulē
Vēsture

Raudu mūrim vajadzīga restaurācija3


Raudu mūrim Izraēlā nepieciešama renovācija.
Raudu mūrim Izraēlā nepieciešama renovācija.
Foto – LETA/AFP

Pamatīgs ap 400 kg smags akmens bluķis pirmdien atšķēlās no ebrejiem svētā Jeruzalemes vecpilsētas Raudu mūra, gandrīz ķerdams kādu dievlūdzēju, vēsta aģentūra AFP. Trešdien eksperti to pārvietoja, medijiem norādot, ka bīstamais starpgadījums signalizē par nepieciešamību pārbaudīt visu ap 2000 gadu seno struktūru.

Raudu mūris ir daļa no jūdu valdnieka Hēroda Lielā (74. gads p.m.ē. – 4. gads p.m.ē.) būvētā tā sauktā Otrā tempļa, kuru romieši sagrāva mūsu ēras 70. gadā. Jūdaismā tā ir svētākā vieta, kur nodoties lūgšanām, tādēļ miljoniem ebreju turp ik gadu dodas svētceļojumos. Mūris ir 488 metrus garš un 19 metrus augsts.

Apmēram metru augstā un metru platā akmens bloka atdalīšanās no tā pamatīgi satraukusi ortodoksālos ebrejus, jo neviens, Izraēlas kultūras pieminekļu aizsardzības jomas speciālistus ieskaitot, neatceras, ka tāda veida incidents jēlkad agrāk būtu noticis. Lūgšanu pie mūra vīrieši un sievietes īsteno atsevišķi, katrs savā pusē, taču akmens atšķēlies tajā daļā, kur, pretēji ortodoksālā jūdaisma praksei, tiek ļauts lūgties abu dzimumu pārstāvjiem kopā.

Galerijas nosaukums

Par Jeruzalemes vecpilsētu atbildīgais arheologs Amits Rēms presei norādījis, ka incidents drīzāk uztverams kā “modinātāja zvans” par senās pilsētas objektu stāvokli. Lai novērtētu situāciju Raudu mūrī, tas tiks apsekots ar radaru, ultraskaņu un lāzermērierīcēm. Pagaidām nav skaidrs, kādu iemeslu dēļ atlūzusi daļa no daudz masīvākā akmens bloka.

Saistītie raksti

“Mēs uzkatām, ka tam ir dabiski iemesli – iespējams, blokā bija iesūcies ūdens, varbūt to sašķēla augu saknes,” komentējis Rēms. Pēc arheologa domām, tas, ka nekad agrāk nekas tāds nav piedzīvots, tikai pierāda Hēroda Lielā laika būvniecības “ģeniālās metodes”. Jūdu valdnieks savulaik lika būvēt mūri, lai paplašinātu citas līdzās esošās Jeruzalemes svētvietas – Tempļa kalna – platību.

Vairākus simtus tonnu smagie kaļķamens bloki tika iegūti akmeņlauztuvēs Jeruzalemes ziemeļos, nogādāti būvvietā un apstrādāti ar pārsteidzošu precizitāti tā, lai cieši piekļautos viens otram bez jebkādām saistvielām. Bloku dziļums ir ap 4 metri un katra rinda tika veidota ar nelielu nobīdi uz iekšu, nodrošinot konstrukcijas stabilitāti kā piramīdā.

LA.lv