×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
5. novembris, 2015
Drukāt

Raundaps uz galda un urīnā (28)

Foto - Valsts augu aizsardzības dienestsFoto - Valsts augu aizsardzības dienests

Latvijā augu aizsardzības līdzekļu reģistrā lietošanai mūsu valstī iekļauts 41 preparāts, kas satur glifosātu. 19 no tiem atļauts iegādāties un izmantot neprofesionāļiem – piemājas dārziņu īpašniekiem. Vides draugi un veselīga dzīvesveida piekritēji ceļ trauksmi par šī ķīmiskā preparāta iespējamo kaitīgo ietekmi. Taču daudzi lauksaimnieki Latvijā uzskata, ka cilvēku runas par viņu indēšanu ar glifosātu ir pārspīlētas. Citās valstīs to gan aizliedz un notiek tiesas procesi par kaitējumu veselībai.

Taču zemnieki ir pārliecināti, ka, iznīcinot nezāles ar glifosātu saturošajiem preparātiem jeb tautā tā dēvēto raundapu (uzņēmuma “Monsanto” ražotais raundaps, kas satur glifosātu, ir viens no populārākajiem preparātiem, tāpēc šis nosaukums iegājies kā apzīmējums visiem augu aizsardzības līdzekļiem), nekādu ļaunumu apkārtējai videi nenodara, ja tos lieto atļautajās devās. Mūsējie arī smidzinot samērā nelielas devas, jo neesot tik daudz naudas preparātiem kā citās Eiropas Savienības valstīs. Zemnieki vērš uzmanību uz problēmu, ka raundapu mazākās koncentrācijas var iegādāties ikviens Latvijas iedzīvotājs un viņus neviens nepārbauda.

Arī bioloģe, Latvijas Lauksaimniecības universitātes profesore, habilitētā zinātņu doktore agronomijā Ināra Turka secina, ka tā ir liela kļūda, ka raundapu pārdod privātpersonām dārzkopības veikalos. Profesore neuzskata, ka graudaugu tīrumu apstrāde ar glifosātiem, kaut arī ievērotas visas instrukcijas, būtu kaut kas labs un nekaitīgs. “Šīs ķīmijas būtība ir tā, ka augā tiek pārtraukta fotosintēze, tas kļūst sauss, bet raundapa atliekas, kaut niecīgās devās, uz grauda apvalka tomēr saglabājas. Vislielākā bīstamība veselībai ir tad, ja glifosātu atliekas nokļūst rapšu eļļā, jo tieši eļļā šī ķīmiskā viela saglabājas vislabāk,” saka profesore Turka un neslēpj, ka pati izvairās iegādāties gan kliju, gan pilngraudu maizi, jo nav pārliecināta, ka šie produkti ir absolūti bez glifosātu atliekām.

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) noņem graudaugu un rapšu ražas paraugus pirms ražas novākšanas, lai pārbaudītu, vai glifosāts nepārsniedz maksimāli pieļaujamās normas. Pārkāpumus konstatējot maz. Tomēr pārbaudes nav plašas – valstī ir 23 253 saimniecības, kurās audzē graudaugus, un uz visām ir tikai 15 dienesta inspektori, kas strādā piecos reģionos. Šogad noņemti vien 150 paraugi, lai pārliecinātos, vai nav pārsniegtas raundapa un tā “radinieku” devas. Arī VAAD valda uzskats, ka cilvēku runas par viņu indēšanu esot pārspīlētas.

Sešu cilvēku urīnā no 11

Fakti liek šaubīties par preparātu atbildīgu izmantošanu. Pētījumos konstatētas glifosātu pēdas to cilvēku urīnā, kam nav bijis pat tiešs sakars ar lauksaimniecību un kas dzīvo pilsētās. Starptautiskā vides organizācija “Zemes draugi” no 2013. gada marta līdz maijam savāca urīna paraugus no cilvēkiem 18 valstīs Eiropā un nodeva tos testēšanai medicīnas laboratorijā Brēmenē. Kopumā tika analizēti 182 paraugi, tajā skaitā 11, kas ņemti no Latvijas iedzīvotājiem. Analīzes uzrādīja, ka kopumā 80 paraugos glifosāts atstājis savas pēdas. Tajā skaitā Latvijas iedzīvotāju urīnā glifosāta atliekas tika atrastas sešos paraugos. Protams, var apšaubīt, cik šis pētījums ir reprezantatīvs, ja no visas Latvijas iedzīvotājiem pētījumam izraudzīti tikai 11, tomēr bez ievērības šādu informāciju nedrīkst atstāt. Starp citu, no šejienes arī radies skaitlis, ko šad tad izmanto vides organizācijas Latvijā, proti, ka 55% Latvijas iedzīvotāju organismā atrastas glifosāta atliekas un ka Latvija ir piektajā vietā Eiropā pēc šī ļaužu daudzuma.

Aizliedz un izņem no veikalu plauktiem

ASV izdotajā ķīmijas novirziena žurnāla “CEN.ACS.ORG” 21. septembra numurā var uzzināt, ka šī gada sākumā Pasaules veselības organizācija (PVO) ir publicējusi pretrunīgu ziņojumu, kurā ir uzdoti jautājumi un paustas bažas, vai valstu valdības ir pietiekami izvērtējušas šo daudz lietoto ķīmikāliju – glifosātu. Martā PVO struktūrvienība Starptautiskā vēža pētniecības aģentūra klasificēja glifosātu saturošos preparātus kā “iespējami kancerogēnus”. Nekavējoties uz šo paziņojumu reaģēja Kalifornijas štats ASV, paziņojot, ka plāno glifosātus ierakstīt to herbicīdu sarakstā, kas izraisa vēzi. Savukārt Francijas valdība jūnijā aizliedza vairumtirgotājiem pārdot uz glifosātiem bāzētus herbicīdus, balstoties uz bažām par riskiem veselībai. Vācijā bez jebkādiem valdības rīkojumiem brīvprātīgi sāk izņemt glifosātu produktus no veikalu plauktiem, savukārt Nīderlandē parlamentārieši diskutē par aizliegumu tirgot šo preparātu, jo glifosātu atliekas vairs nav retums šīs kanāliem bagātās valsts gruntsūdeņos. Arī Kolumbijas valdība uz laiku pārtraukusi glifosātu izmantošanu kafijas plantācijās un citur.

Kamēr top jauni ziņojumi par glifosāta preparātiem, tajā skaitā raundapu, kamēr tiek pārvērtēts PVO ziņojums par šīm ķimikālijām kā iespējami kancerogēnām cilvēkiem, tikmēr, kā vēsta aģentūra “Reuters”, jau notiek tiesu procesi. Trīs apdrošināšanas firmas ir iesniegušas prasības Delavēras Augstākajā tiesā ASV par populārā nezāļu nīdētāja raundapa kaitējumu cilvēku veselībai. Tiesas procesā tiek izskatīti konkrēti gadījumi, kad, iespējams, šīs herbicīds ir veicinājis vēža paveida Nehodžkina limfomas attīstību. Prasību iesniedzēji norāda, ka “Monsanto” esot falsificējis datus un ilgstoši vadījis maldinošu informatīvo kampaņu.

Bet Latvijā pagaidām prioritāte ir veselīgs uzturs bez palielināta sāls un cukura daudzuma, kā arī kaitīgajām taukskābēm, bet par glifosātu atliekām pārtikas produktos neviens pat neieminas.

Visu rakstu lasiet 6. novembra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. par šo tēmu rakstīja Apinis t.sk.pētījumu datus. Esam raundapa organismi. Mūsos plūst raundaps.
  Taču , vai tad lauku uzņēmēju kontrolētāji joprojām kā aptrakuši PAT PIEPRASA REGULĀRU LAUKU INDĒŠANU ,citādi zemnieks nedabūs atbalstu ,tiks sodīts. ??? Kā tad ir ? Kur aug kājas LV MARASMAM ?

 2. Maksimā pārdod Baltmaizi, 1.šķira, 350g.
  Sastāvs: kviešu milti, ūdens, raugs, margarīns nehidrogenēts (nehidrogenēti palmu, kokosa, saulespuķu eļļa un tauki, ūdens, sāls, emulgatori E471, E322, konservants E202, skābuma regulētājs E330, krāsviela E160a, aromatizētājs, vitamīni A un D3; cukurs, sāls; uzlabotājs (kviešu milti, miltu apstrādes līdzeklis E300, enzīmi); Var saturēt riekstu, zemesriekstu un sezama daļiņas.
  Enerģ.vērt.:921kJ/217kcal. Ražotājs Maxima Latvija, SIA.
  ———————————————————————-
  Tas viss norakstīts no uzlīmes uz iepakojuma. Protams, ka raundapa paliekas nav minētas.
  UN TAGAD JAUTĀJUMS: CIK ILGI CILVĒKS VAR NODZĪVOT, ĒDOT ŠADU ĶIMIJAS PRODUKTU? VAI AR 54 LĪĶIEM MAXIMAI BIJA PAR MAZ? CIK VĒL MAIZES CEPĒJU RAŽO ŠĀDU SUROGĀTPRODUKTU UN VAI VISPĀR KAUT KUR LATVIJĀ VAR NOPIRKT TĪRU, NESAINDĒTU MAIZI?!

 3. Kādu laiku atpakaļ pa TV (neatceros vien kura programma) rādīja dokumentālo filmu par ĢMO. Izrādās, ka raundaps kopā ar ģenētiski modificētiem augiem ir intensīvs vēža izraisītājs, ko apstiprina ilgstoši neatkarīgu ekspertu pētījumi. Pieminētais amerikāņu koncerns “Monsanto” radījis raundapu ar nolūku apstrādāt laukus, kuros audzē ĢMO kultūras pret nezālēm, jo ĢMO pret šo indi ir izturīgi. Šo indi, tāpat kā ĢMO Latvijā būtu jāaizliedz, bet tie zemnieki, kas šos mēslus izmanto, būtu sodāmi pēc visas likumu bardzības. Ar raundapu tiek apstrādāti lauki ar nogatavojušos labību, jo tad vieglāk esot izkult vārpas. Tie zemnieki, kas to dara ir NOZIEDZNIEKI pret savu tautu un šos labības laukus faktiski vajadzētu nodedzināt tautas veselības vārdā!!! Tas, ka Latvijā katastrofāli pieaud saslimstība ar vēzi, nav nekāds noslēpums, slimo pat mazi bērni, to apstiprinās katrs ārsts! Tauta, cik ilgi mēs ļausim valdošajam režīmam atļaut mūs indēt? Vai jūs maz ziniet, ka saeimas deputātiem pārtika tiek piegādāta no pārbaudītām saimniecībām?!

 4. To urīnu ar raundapu vajag savākt un izmantot atkārtoti lejot uz nezālēm, iznīks visas arī rudzupuķes.

 5. Es gribu tāpat izlasīt visu rakstu, neejot e-izdevumā. Kā to var izdarīt?

 6. Baigi nopietnais pētījums! Ha! Izpēta tikai 11 Latvijas cilvēkus (no diviem miljoniem!), no tiem sešu cilvēku čurās atrod glifosātu, un tad paziņo, ka vairāk nekā pusei valsts iedzīvotāju ir konstatēts glifosāts urīnā. Kaktiņš no SKDS par šitādu pētījumu no kauna nosarktu…

  • ūpis ->statistiķei Atbildēt

   Zini ko, dāmīt, kad tu čurādama sāpēs kliegsi, tad atceries savu komentāru!

  • ja tu kaut ko zinātu no statistikas, tad rezultāts 6 no brīvi izvēlētiem 11 cilvēkiem, tev liktos pietiekami iespaidīgs. pie tam ja tas ir no kopējā rezultāta 80 no 180.
   cita lieta, ka no tā nevar izdarīt secinājumus, ka Latvijā 55% cilvēku ir šī problēma, jo tā var būt gan 50, gan 60, gan 40%, bet rezultāts 40% arī ir pietiekoši iespaidīgs.

  • Vajaga izlasīt visu rakstu un t.sk. starptautisko zinātnisko institūciju atzinumu par raundapa ietekmi uz cilvēku veselību t.sk. mūsu PVD ņemto paraugu analīžu rezultātus , uzzināt /izlasīt turpat/ , kuras valstis jau aizliegušas raundapa pielietojumu un tad izteikt savu viedokli !
   Iesaku ejot veikalā pirkt maizi orientējieties uz rudzu maizi , kaut gan tīru rudzu maizi atrast ir neiespējami, vienmēr/ ar maziem izņēmumiem / ir piejaukti kviešu milti un uz marķējuma % visām
   nenorāda . Nav atļauta rudzu sējuma apstrāde ar raundapu pirms ražas novākšanas . Uz graudiem nav plēksnīšu pārklājuma.

 7. Bet kāpēc jāuztraucas, ka tas raundaps ir urīnā? Tad jau labi, ja urīnā – tātad organisms izčurā ārā to kaitīgo vielu, atbrīvojas no tās…

  • ūpis->nezinātājai Atbildēt

   Vai tev patiešām savu nieru nav žēl? Un ko tu darīsi, kad tās vairs nespēs šu indi izvadīt-gadiem ilgi gaidīsi kādu donoru?

  • jāuztraucas tāpēc, ka viens no reklāmas argumentiem, ka raundaps (glifosāti) ir nekaitīgs, tiek minēts, ka tas ļoti ātri sadalās. ta nu redz, kur tad tas ir ļoti ātri sadalījies, ja pat paspējis urīnā atrasties?
   Starp citu kā tur palika ar to Dānijas cūkaudzētāju, kurš bija atklājis daudzas vainas cūkām (aborti, caureja) dēļ ĢMO pārtikas, kura pastiprināti tiek miglota ar raundapu? starp citu uz ĢMO raundaps tiek liets 20 reižu lielākā koncentrācijā kā sākumā, jo arī nezāles kļūst pret to rezistentas.

   • Kas kuram ir mazs vai ilgs Raundapa sadalīšanās laiks. Miglojot, iedarbojas, apmēram, divas nedēļas. Jautājums par labības apstrādi ir pavisam cits. Ir meistari, kas gribot panākt labības ātrāku nogatavošanos, to nomiglo, tādā veidā regulējot kulšanas laiku un mitrumu. Ne visi ir tik apzinīgi un migloto labību novāc pēc atļautā laika, ja to neievēro, ķīmija nepaspēj sadalīties un saglabājas augā.
    Galīgi necīnīties ar nezālēm arī nav prātīgi, jo iegūtā raža nesegs pat iegūldījumus. Mazdārziņā tam nav nozīmes bet saimniecībās gan. Ir arī ļoti daudz nezāles ar kurām bez Raundap nemaz nevar cīnīties. Piemēram, ar vārpatu, izmantojot Raundap, vienā gadā var arī galā netikt.

 8. Labi komentāri, labi 🙂

 9. pirms skatīties, ko kaimiņš dara mazdārziņā, paskatieties veikalu plauktos uz pārtikas sastāvu! tas veselībai kaitības ziņā krietni pārsniedz raundapus un minerāļus kopā ņemot! :@

 10. Tāpēc šiem ķimijotājiem ir jāsamazina atbalsta maksājumi vismaz uz pusi,jo viņi piesārņo dabu,apdraud cilvēku veselību un baro ārzemju firmas,no kurām pērk ķimikālijas un minerālmēslus.Ir jāsāk domāt par nākošām paaudzēm-kur audzēs graudus uc.,jo šāda darbība nevar būt mūžīga.

 11. man apkārt ir lauki, pirms aršanas nolēja, tad vasarā un tagad pirms kulšanas..agrāk laukus uzskatīju par tīru vidi..tagad bail par savas ģimenes veselību…pagājušo gad visas bites nobeidzās…

 12. Latvijā ir jāaizliedz pirms graudu kulšanas laukus apmiglot ar raundapu.Tāpat jāpārtrauc audzēt nekam nevajadzīgo rapsi.Lauku malās ir jāuzstāda brīdinājuma zīmes,ka lauki ir indēti,jo bieži ir redzēts kā mātes ar bēŗniem brien rapša laukā lai nofotogrāfētos uz dzelteno ziedu fona.

 13. To mēslu lej uz nebēdu!Jaunus tīrumus strādājot gāz zālei virsū, lai nav jāpļauj. Apkārtējos tīrumos krūmi un koki sāk nokalst! Nekādas kontroles! Lej vairākas reizes gadā! Tā ka visa apkārtne smird! Un te nu bija tīra mūsu zemnieku produkcija!!!

 14. vel lielāks skandāls būs par terbatrīnu ar ko masveidā indē vidi, kas sadalās tikai 40 gados

 15. Cik % Latvijā ir “nesaķīmiķotas” pārtikas ? 5 ? 10 ?
  Varbūt 1% ?

  • partika ir tikai manā dārzā,nekādas indes nelietojam,nezāles tiek izravētas at rokām vai pašiem velkot,,ezīti” uzirdinot starp vadziņām,darba vairāk,bet viss ir tīrs.Visu savām vajadzībām izaudzējam paši savā dārzā,nekas netiek pārdots.Mūsmāju apkārtējie lauki ķimikālijas nav redzējuši kopš kolhozu
   laikiem,tas nozīmē ,jau daudz,dauz gadus.Mēslojumam pietiek no savas gotiņas,cūciņas un vistiņām.
   Rapša eļļu ,auksti spiesto ,gan pērkam,jo tā ir garšīga. Tā kā pilnīgi bez ģiftēm neiztikt.

Draugiem Facebook Twitter Google+