Raustās acs plakstiņš, izteikts vaigu sārtums, samaganu asiņošana u.c. pazīmes – ko tās liecina? 0

Organismā viss ir iekārtots apbrīnojami gudri. Kompensācijas un pielāgošanās mehānismiem ir lielas iespējas un rezerves, taču arī šajā sistēmā mēdz būt kļūmes. Tās parasti par kaut ko liecina.

Reklāma
Reklāma

 

Seja

Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Veselam
Neviens to pat nenojauta – pasaulē populāros kosmētikas produktos vēzi izraisošas ķīmiskas vielas 800 reižu pārsniedz normu 42
Lasīt citas ziņas

Nogurums, neizgulēšanās, pārslodze darbā, personiskas problēmas bieži nāk komplektā ar nervozu un nekontrolējamu plakstiņu raustīšanos. Apkārtējie nepamana, taču pašam jārēķinās, ka tas dienas laikā pāries, sliktākā gadījumā būs jānogaida vairākas dienas. Tālab ir kārtīgi jāizguļas un jāvelta laiks atpūtai svaigā gaisā.

Papildu palīdzību sniedz vēsas kompreses, ko uz 20 minūtēm uzliek uz aizvērtiem plakstiņiem. Aukstums sašaurina asinsvadus un asinis atplūst no acu muskuļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažkārt palīdz adatu terapija un citas netradicionālās metodes. Ja nervozā plakstiņu raustīšanās turpinās ilgāk par nedēļu, turklāt acu zīlītes ir dažāda izmēra, vēlams apmeklēt neirologu.

Sarkanas acis var būt vairāku iemeslu dēļ. To rada ilgstoša redzes pārpūle, strādājot pie datora vai vadot automašīnu, bet nevar izslēgt sausa gaisa, neatbilstošu briļļu vai kontaktlēcu faktoru un pat nepietiekamu izgulēšanos. Acs sārtums var liecināt arī par konjunktivītu. Asinsizplūdums, kas radies plīsuša asinsvadiņa dēļ, mēdz pāriet pats no sevis. Ja vienlaikus ir paaugstināta jutība pret gaismu, asarošana, graušanas sajūta, redzes traucējumi, ieteicams konsultēties ar acu ārstu, jo apsārtums var liecināt par daudzām nopietnām slimībām, kas neārstētas draud pat ar redzes zaudēšanu.

Dzelteni plankumiņi ap acīm bieži norāda uz paaugstinātu holesterīna līmeni, bet dzeltenīgi acu āboli ceļ vēl nopietnāku trauksmi, jo iemesls var būt aknu slimības, žultsvadu nosprostojums vai urīnpūšļa akmeņi.

Izteikts vaigu sārtums mēdz būt alerģijas dēļ, bet drīz pēc kafijas – ādas kuperozes pazīme. No tās paglābj dermatologs. Ja sārtums vaigos iesitas pēc grādīga dzēriena glāzes, tas var būt paaugstināta spiediena rādītājs. Ja aizdomas apstiprinās, bez ievērības un ārstēšanas to atstāt nedrīkst.

Brūngani plankumi uz sejas bieži rodas hormonālu izmaiņu dēļ, lietojot perorālos kontracepcijas līdzekļus, vai tad, ja ir pastiprināta vairogdziedzera darbība. Tad vērtīgs ir endokrinologa padoms.

 

Mute

Rūgta garša mutē mēdz liecināt par žultspūšļa, kuņģa un zarnu trakta saslimšanām, stresu vai smaganu problēmām. Ieteicams no ēdienkartes izslēgt garšvielas, žāvējumus, asus un ceptus ēdienus, atteikties no alkohola, saldumiem un pākšaugiem, bet vairāk lietot citrusaugļus un dzert to sulu.

Smaganu asiņošanas cēlonis var būt iekaisums, kas, savlaicīgi neārstēts, vairāku gadu garumā pārvēršas parodontītā, bojā zobu balstaudus un izraisa izkrišanu. Iekaisumu rada baktēriju pārklājums – zobu aplikums. To iespējams novērst, cītīgi kopjot zobus, jo progresējošu audu bojāšanos ir ļoti grūti apstādināt.

Reklāma
Reklāma

Saulē un vējā āda uz lūpām kļūst sausa un sasprēgā. Tā intensīvāk žūst, ja bieži laiza vai koda.

Siekalās ir skābes un enzīmi, kas nelabvēlīgi ietekmē šo maigo ādu. Vēl viens iemesls ir tās atūdeņošanās, ja ikdienā izdzer par maz šķidruma. Protams, var gadīties, ka tā izpaužas alerģija, piemēram, no jaunas zobu pastas.

Kad novājinās imunitāte, organismā nepietiek B grupas vitamīnu un lūpu kaktiņos parādās plaisas. Ja tās nemazinās divu nedēļu laikā, der apmeklēt ārstu, jo, iespējams, šis signāls ziņo par anēmiju.

 

Ķermenis

Baltus plankumiņus uz nagiem rada mikrotraumas vai arī tie norāda uz kalcija vai cinka nepietiekamību. Bāli nagi liecina par asinsrites traucējumiem, bet šķietami zilgani – par sirds saslimšanām, ja asinis nav pietiekami nodrošinātas ar skābekli. Nagu dzeltēšanu novēro, kad bieži lieto tumšas krāsas lakas. Dažu dienu laikā šī problēma izzūd. Tomēr var gadīties, ka vainojama nagu sēnīte. Trauslumu un lūšanu sagādā sadzīves ķīmija vai dzelzs trūkums organismā.

Izplatīta parādība ir elkoņu ādas lobīšanās. Tā notiek, jo elkoņi pastāvīgi saskaras ar cietām virsmām, tādēļ tur ādas šūnas atmirst ātrāk. Palīdz ķermeņa pīlings, kas no tām atbrīvo, kā arī barojošs krēms vai siltas olīveļļas kompreses. Tiesa, pārragojusies āda var norādīt uz pazeminātu vairogdziedzera darbību.

Sarkanu vai violetu zemādas asinsvadu tīkliņš uz kāju stilbiem parasti kļūst pamanāmāks intensīvas saules gaismas ietekmē. Tas nav svešs arī dāmām, kuras labprāt diendienā valkā apavus uz augstiem papēžiem. Šīs zvaigznītes ir varikozes un vēnu nepietiekamības priekšvēstneši. Padomu var saņemt pie flebologa, veicot vēnu ultrasonogrāfijas izmeklējumu.

Bieži uzskata, ka sausa un raupja pēdu āda ir kosmētiska problēma, taču tā var liecināt arī par vielmaiņas traucējumiem endokrīnajā sistēmā vai disbakteriozi.

Saplaisājušu ādu var atvest arī no kūrortiem, jo to spēcīgi sausinājušas pastaigas basām kājām pa karstām smiltīm, turklāt sievietēm pēc 40 – 45 gadu vecuma tas notiek daudz ātrāk.

Tad pēdiņas biežāk jāpalutina ar speciāliem krēmiem. Ja turklāt ir arī ādas sabiezējumi, problēma var norādīt uz A un B vitamīnu nepietiekamību vai emocionālu pārslodzi.