Ināra Pētersone
Ināra Pētersone
Foto – Timurs Subhankulovs

Pētersone: Ravēt dārzā ir vieglāk nekā VID 8

Par attīrīšanos no negodīgajiem darbiniekiem, par godīgajiem darbiniekiem nepieciešamo rotāciju, par samērā lielo VID inspektoru armiju, par nomelnošanu sākšanu un par priekšlikumiem ēnu ekonomikas apkarošanā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektori Ināru Pētersoni izjautāja LA žurnālisti Ivars Bušmanis un Zigfrīds Dzedulis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi
Lasīt citas ziņas

– Jums ir zeme starp Bausku un Vecumniekiem. Vai šajā trakajā aizņemtības laikā esat paspējusi apsēt savu dārzu?

– Jā, 4. maijā jau viss bija zemē.

– Tad jau jāsāk ravēt. Vai ravēt nezāles dārzā ir vieglāk nekā ravēt VID?

CITI ŠOBRĪD LASA

– Darbā tā ravēšana ir ļoti sarežģīta, runa ir par cilvēku turpmāko likteni. Ar nojausmu varbūt arī var atšķirt, kurš ir kurš. Bet ar to vien nepietiek, vajadzīgi pierādījumi. Ja dārzā kopā ar nezāli gadās izravēt kādu kultūraugu, tad nekas – gluži vienkārši tas vairs neaug. Un nav jāiet uz tiesu, lai kaut ko pierādītu.

– Jūs VID esat strādājusi dažādos amatos, no pašas apakšas. Vai tiešām Latvijas TV raidījums bija tas, kurš atvēra acis?

– Pilnīgi noteikti, nē! Arī visus aizvadītos gadus esam nodarbojušies ar dienesta amatpersonu pārkāpumu atklāšanu. Atšķirībā no citām valsts pārvaldes iestādēm VID ir izveidota iekšējās drošības daļa ar likumā nostiprinātām operatīvām, kriminālprocesa darbībām. Sava veida mazais KNAB. Tās pamatuzdevums ir pastāvīgi atrast, pārbaudīt un vērtēt, vai starp VID darbiniekiem nav tādu, kuri iesaistīti korupcijā vai citā nelikumīgā darbībā.

Attīrīšanās jeb atbrīvošanās no negodprātīgiem darbiniekiem notikusi un notiek visu laiku. Bet līdz šim tā nenotika publiski, un šo darbinieku pārkāpumus mēs neafišējām. Diezin vai tas arī būtu sevišķi gudri – publiski mazgāt netīro veļu.

Jau pirms pieminētā Latvijas TV raidījuma, pagājušā gada martā biju uzdevusi pārbaudīt mūsu darbinieku ienākumu deklarācijas un to, kā viņi maksā nodokļus. Kad septembrī VID Kontroles pārvalde bija apkopojusi visas nodokļu maksātāju, tostarp amatpersonu deklarācijas, tad arī “uzpeldēja” šīs 173 VID amatpersonas, kurām vajadzētu uzdot papildu jautājumus par ienākumu avotiem un citus. Taču tas nenozīmē, ka visas šīs personas bija kaut ko pārkāpušas, ja nemaldos piecām tika veikti nodokļu auditi, dažām pārbaude vēl turpinās.

Reklāma
Reklāma

– Kā saprotam no jūsu teiktā, ar netīrās veļas mazgāšanu neafišējot esat nodarbojušies visus aizvadītos gadus. Bet tagad tas notiek publiski un sabiedrībai radies iespaids, ka vienā no svarīgākajām valsts iestādēm viss jūk un brūk?

– Tā tas nav. Bet diemžēl tā tas tiek pasniegts un kādam laikam tas ir izdevīgi, tas turpinās jau piekto mēnesi. Preses konferencēs jums un citu plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem regulāri esam stāstījuši un rādījuši gan par ieņēmumu plāna izpildi, gan par muitu, gan par tiesību sargājošo iestāžu veikumu. Cita lieta – vai to kāds izdevums atspoguļo.

– Cik tādā gadījumā VID amatpersonas par dienesta pārkāpumiem sodītas agrāk?

– To var pateikt precīzi. 2014. gadā disciplinārsodītas 66 amatpersonas, t. sk. 12 atbrīvotas, piezīme izteikta 2, rājiens 34, mēnešalga samazināta 17 un viena pazemināta amatā. 2015. gadā –25, t. sk. 2 atbrīvotas, 12 izteikti rājieni, mēnešalga samazināta 11, bet šī gada četros mēnešos disciplinārsodītas 12 amatpersonas, t. sk. 2 atbrīvotas, 5 samazināta mēnešalga, 4 izteikts rājiens, viena pazemināta amatā.

No 2014. līdz 2016. gada 1. aprīlim sāktas 15 krimināllietas, kurās iesaistītas VID amatpersonas, (2014. gadā 5, 2015. gadā 6, šogad 4), kriminālvajāšana sākta pret 26 personām, kurām noteikts aizdomās turētā statuss (2014. gadā pret 5, 2015. gadā pret 12 un šā gada četros mēnešos 9). Minētie skaitļi viennozīmīgi norāda uz VID sistēmisku darbu darbinieku pārkāpumu identificēšanā un sodīšanā.

Amatpersonu uzraudzība un pārbaudes notiek nepārtraukti. Tomēr jāatzīst – iestādē, kurā strādā ap 4000 darbinieku, es nevaru zināt, ar ko katrs nodarbojas patiesībā, kādi katram ir ienākumi, dzīves stils un kas katram ir aiz ādas.

– Kādi ir VID darbinieku izplatītākie pārkāpumi?

– Visbiežāk sastopamies ar dienesta informācijas noplūdināšanu kādos savtīgos nolūkos. Protams, šad tad atklājam, ka, pildot dienesta pienākumus, darbinieki atklāti prasījuši kukuli par pozitīva lēmuma pieņemšanu pārkāpumu gadījumos. Pēdējā laikā pārsteidz tas, ka nodokļu maksātāji gatavi maksāt pat arī tad, ja nav pārkāpumi konstatēti vai, apstrīdot man kādu lēmumu, es to tāpat būtu atcēlusi, jo līdzīgos gadījumos jau izveidojusies tiesu un VID prakse. Tas nozīmē, ka uzņēmējiem vairāk jāpārzina savas tiesības un nav jābaidās par izspiešanas gadījumiem ziņot vai nu mums, vai KNAB.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.