Kultūra
Mūzika un deja

“Raxtu Raxti” dāvana Latvijai – svētku lielkoncerts0

Publicitātes foto

Jau tradicionāli 18. novembrī Ķīpsalas hallē muzikālā apvienība “Raxtu Raxti” aicina uz dziesmotu tikšanos “Latvijas svētku lielkoncertā”, kura kulminācijā pirmo reizi muzicēs īpaši izveidots “Tautas mūzikas orķestris”, kura sastāvā būs daudzi labi pazīstami folkloras kopu un tautas mūzikas ansambļu instrumentālisti.

Jau sesto gadu “Raxtu Raxti” Latvijas svētkus svin Ķīpsalā. “Tradīciju aizsākām 2014. gadā, šie koncerti mums ir ļoti īpaši, jo uzskatām, ka savas dzimtenes galvenie svētki būtu jāsvin ar kopdziedāšanu savā dzimtajā valodā, un “Raxtu Raxtiem” tā ir labākā dāvana, ko varam dot Latvijai tās dibināšanas svētkos,” stāsta apvienības pārstāvis Kārlis Auzāns.

Koncerta pirmajā daļā skanēs īpaša “Raxtu Raxtu” mūzikas programma, kurā būs iekļautas daudzas pazīstamas dziesmas no kolektīva repertuāra – gan oriģinālmūzika, gan latviešu komponistu skaņdarbi tautas mūzikai pietuvinātā skanējumā.

Savukārt koncerta otrajā daļā tiks īstenots sen lolots sapnis – kopā sapulcināt daudzus pazīstamus latviešu tautas mūzikas izpildītājus vienotā orķestrī, kopā izpildot labi pazīstamas latviešu tautasdziesmas.

Kopīgā orķestrī skanēs daudz dažādi tautas un pasaules mūzikas instrumenti – kokles, vijoles, arfas un mandolīnas, dūdas, dažādas stabules, akordeons un ne viens vien krietni eksotisks mūzikas instruments.

“Ideja tapa vairāk nekā pirms gada. Šī ir pirmā reize Latvijas vēsturē, kad visdažādāko etno instrumentu klāsts ir apvienojies vienotā koncertpro­grammā. Vienkopus mēs būsim 25 mūziķi.

Šo programmu mums nebija grūti realizēt, jo visi orķestra dalībnieki ir pieredzējuši mākslinieki,

lielu ieguldījumu ir veicis arī kolēģis Emīls Zilberts, kurš ir veidojis instrumentācijas tik specifiskam orķestra sastāvam. Repertuārs orķestrim tika veidots tā, lai šī programma būtu sadziedāšanās daļa ar publiku, tās ir zināmākās “Raxtu Raxtu” dziesmas un tautasdziesmu aranžijas,” stāsta Kārlis.

Saistītie raksti

Viņš neslēpj: “Tautas mūzikai vienmēr ir bijusi ievērojama loma “Raxtu Raxtu” skanējumā, tieši tāpēc Latvijas svētkos nolēmām, ka šī ir tā reize, kad vēlamies būt vienā kuplā un skanīgā pulkā ar saviem kolēģiem no dažādām folkloras kopām un ansambļiem, lai mūsu tautas dziesmas skanētu krāšņi un svētku sajūta būtu liela un spoža.”

Līdzās apvienības “Raxtu Raxti” mūziķiem koncertā piedalīsies Madara Broliša, Liene Brence un Līva Čingule, Ilze Grunte, Andrejs Grimms, Ivars Hermanis, Latvīte Cirse, Kristīne Ādmine, Aiga Sprindža, Māris Muktupāvels, Ieva Nīmane, Māra Āboliņa, Adriana Marta Gotlube, Ēriks Zeps, Mikus Čavarts un Gatis Valters.

18. XI 14.00 un 18.00 Ķīpsalas hallē Rīgā

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no EUR 10 līdz 20

LA.lv