Praktiski
Dārzs

Ražas vilcieniņš no kastēm – skaists akcents dārzā 16

Foto – Inita Šteinberga

Kam ir raža, tam jādomā, kur to likt. Koka kastes ir labas gan nopietnam dārzniekam, gan dārza balvu eksponēšanai rudens izstādē.

Ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs veikalu sētas pusē krājas kaudzes ar dažādām augļu un dārzeņu taras kastēm. Ja veikalnieks pazīstams, var pat sarunāt, lai atliek labākās. Plastmasas kastes, protams, ir praktiskākas un stingrākās lietojamas vēl vairākus gadus un daudzkārt. Taču koka kastes var pārtapt īstos mākslas darbos. Tās var kalpot kā dizaina elements.

Interesanta ideja no kastēm – rotaļu vilcieniņš. Tas lieliski iederēsies skolā vai bērnudārzā, kad atkal bērnu vecākiem un pedagogiem būs jādomā, kā šogad noformēt ražas svētku izstādi. Arī pašu dārzā izaudzētie ķirbji košos vāģīšos izskatīsies sevišķi cēli. Kastu vilcieniņam der gan vienādas, gan dažādas kastes. Vispirms nokasa papīra uzrakstus. Ja ražotāja vārds uz kastes drukāts ar krāsu, to nāksies vairākkārt pārkrāsot. Lai vilcienam paredzētā krāsa nesūktos kokā, to vispirms var noklāt ar atšķaidītu PVA līmi, kam gruntskrāsai pievieno ūdenī šķīstošu balto krāsu (akrilu, guašu). Ja kastes stāvēs ārā, izvēlas ārdarbiem paredzēto līmi. Līmi var izmantot kā bāzi, kurai pievieno dažādus košus pigmentus. Šādi var izmantot pat guašas krāsu atlikumus podiņos, kas palikuši pāri no pagājušā gada un mēreni apkaltuši. Pateicoties līmei, krāsas slānis būs izturīgs un nesmērēs. Lai vilcieniņš izskatītos gaumīgi, kastes jānokrāso rūpīgi no visām pusēm. Ja šis darbs tiks veikts pavirši, tad veidojums arī izskatīsies kā no miskastes nācis. Kastu krāsošanu var veikt pieaugušie, taču dažādas puķītes, putniņus un pumpiņas uz tām (kad krāsa jau labi nožuvusi) var uzzīmēt arī bērni.

Vienkāršotā variantā kastes vagoniņus var likt citu aiz cita tieši uz grīdas un dārza labumus kraut, kā tīk. Īpaši izteiksmīgs preču sastāvs kļūs, ja tam gluži kā īstam būs arī ritentiņi. Pie ass skrūvē koka ripas un vagoniņus tad krauj uz paaugstinājuma.

Nokrāsotās kastes var kļūt arī par improvizētu plauktu gan dārzā, gan studenta pirmajā miteklī. Kastu sieniņas ir gana plānas, tādēļ var labi sastiprināt ar skavotāju. Pārāk augstu konstrukciju gan nevajag veidot, jo tā ir viegla un krāvums var apgāzties pirmajā ballītē vai rudens vētrā.

LA.lv