Dabā
Zaļā dzīvošana

Latvijā uz vienu iedzīvotāju saražots viens no mazākajiem atkritumu daudzumiem Eiropā0

Foto: Karīna Miezāja

Latvijā būtiski samazinājies radīto sadzīves atkritumu daudzums. Pērn Latvijas iedzīvotāji, tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji saražojuši par 34% mazāk sadzīves jeb nebīstamos atkritumus nekā 2017. gadā.

Pērn Latvijā saražoti 1,59 miljoni tonnas sadzīves atkritumu, kas ir par 553 tūkstošiem tonnu mazāk nekā gadu iepriekš, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Tajā pašā laikā savākts un pārstrādāts vairāk atkritumus nekā radīts. 2018. gadā Latvijā savākti 2,3 miljoni t sadzīves atkritumu, bet pārstrādāti 1,16 miljoni tonnu. Savāktais un pārstrādātais daudzums ir lielāks par radīto, jo Latvijā pārstrādā atkritumus, kas nav radušies Latvijā, bet tiek šeit nodoti apsaimniekošanai, skaidro Centrālā Statistikas pārvalde.

Latvijā uz vienu iedzīvotāju saražots viens no mazākajiem atkritumu daudzumiem Eiropā – 410 kg.

Mazāks ir tikai Igaunijā – 376 kg un Polijā – 307 kg. Lietuvā saražoti 444 kg sadzīves atkritumu uz vienu iedzīvotāju, liecina statistikas dati par 2016. gadu.

No visiem Latvijā radītajiem sadzīves atkritumiem 34% ir mājsaimniecībās radītie atkritumi Savukārt no tiem lielākā daļa atkritumu (59%) ir parasti jauktie atkritumi. 2017. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, radītais sadzīves atkritumu daudzums ir palielinājies par 89,3%, bet savāktais atkritumu daudzums par 38,8%, savukārt pārstrādāts par 85% vairāk atkritumu.

Atkritumu apglabāšana atkritumu poligonos ir videi kaitīgs process, tāpēc, lai samazinātu apglabājamo atkritumu daudzumu, ir nepieciešama to šķirošana un atkārtota pārstrāde. Šķirojot un pārstrādājot atkritumus, tiek taupīti dabas resursi un netiek piesārņota apkārtējā vide, tiek samazināti draudi dzīvajiem organismiem un cilvēku veselībai.

Saistītie raksti

Latvijas vides aizsardzības fonda logo

Atbalsta

LA.lv