×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. aprīlis, 2017
Drukāt

RD četrām prestižām Rīgas ģimnāzijām liek samazināt skolēnu skaitu (29)

Foto: LETAFoto: LETA

Attēlā Āgenskalna ģimnāzija.

Rīgas dome liegusi vairākām valsts ģimnāzijām galvaspilsētā atvērt jaunas klases 7.klašu grupā vai likusi samazināt klašu skaitu 8.klašu grupā, līdz ar to šogad samazināsies tajās uzņemamo skolēnu skaits, otrdien ziņoja raidījums “LNT Ziņas”.

Daži no vecākiem to saista ar Rīgas domes vēlmi noturēt bērnus pilsētas mikrorajonu skolās.

Rīgā ir piecas ģimnāzijas ar prestižo valsts ģimnāzijas statusu, ko sabiedrībā uztver kā garantu augstai izglītības kvalitātei. Maijā un jūnijā gaidāmi iestājeksāmeni uz 7. un 10.klasi. Taču Rīgas domes Izglītības departamenta rīkojums nozīmē, ka jaunajā mācību gadā Rīgas Valsts 2.ģimnāzijā, Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā, Āgenskalna Valsts ģimnāzijā un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā uzņemamo skolēnu kopējais skaits samazināsies par vismaz 120 audzēkņiem.

Āgenskalna Valsts ģimnāzijā visus līdzšinējos gadus bija četras 7.klases, bet nu šis apjoms jāsamazina.

“Īsti šajā rīkojumā, kāpēc tas ir tā darīts, kāpēc mums ir atteikts atvērt ceturto 7.klasi, protams, nebija,” komentēja Āgenskalna Valsts ģimnāzijas direktores vietniece Inga Upeniece.

Rīgas Valsts vācu ģimnāzijai šis būs sevišķi sāpīgs trieciens, jo skola ir spiesta atteikties no 7.klases ar matemātikas programmu.

“Nākamgad 8.klase un aiznākamgad 9.klase ar matemātikas novirzienu nebūs, un tas nozīmē, ja bērns vēlēsies pārnākt uz mūsu skolas brīvajām vietām, viņam šādas iespējas, protams, nebūs,” skaidroja ģimnāzijas direktores vietniece Inga Riekstiņa.

Vecāki jau pauduši bažas, ka līdz ar matemātikas klases likvidēšanu varētu samazināties šīs ģimnāzijas skolēnu iespējas pēc tam mācības turpināt Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, kur galvenais ir izcilas matemātiskās zināšanas. Pārmaiņas tapušas tikai janvāra otrajā pusē-februārī, kad vecāki jau bija izvēlējušies tālāko ceļu saviem bērniem.

Skolas atzīst – līdz ar 7.klašu skaitu būtisku samazinājumu valsts ģimnāzijās bērniem būs jāpārdzīvo sāpīga konkurence un iekļūt tajās varēs tiešām tikai paši gudrākie.

“Konkurence būs daudz lielāka, jo nokomplektēt četras vai trīs klases – starpība ir. Līdz ar to tai latiņai būs jābūt pietiekami augstai, lai nokļūtu nākamā gada septītajā klasē,” teica Upeniece.

Savukārt Rīgas Valsts 3.ģimnāzija saņēmusi rīkojumu samazināt 8.klašu skaitu no līdzšinējām četrām uz trim. Un tās ir arī sliktas ziņas latviešu valodas, angļu valodas un matemātikas skolotājiem.

“Reāli mēs vairs neuzņemam jaunus skolēnus. Šobrīd, ja man samazinās skolēnu skaits, man jāatbrīvo skolotāji. Nu, protams, viņiem nebūs darba. Noteiktam skaitam skolotāju nebūs darba,” norādīja Rīgas 3.Valsts ģimnāzijas direktors Andris Priekulis (NSL).

Rīgas domes Izglītības departaments skaidro – valsts ģimnāzijām dotais rīkojums samazināt paralēlklašu skaitu skaidrojams ar jaunajiem higiēnas noteikumiem, kas noteiks vienam skolēnam vajadzīgo kvadrātmetru skaitu. Tie spēkā stāsies pēc trīs gadiem.

“Būs ļoti strikti noteikts, cik bērni var būt konkrētajā telpā, un tas būs ļoti strikti jāievēro. Uz to ir jāskatās kontekstā jau šajā brīdī. Mēs nevaram – tagad nedomājam, domāsim, kad pienāks 2020.gads. Tad būs par vēlu, mēs nevaram tad bērnus no skolām dzīt projām,” pamatoja Rīgas domes Izglītības departamenta Skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa.

Taču atsevišķas valsts ģimnāzijas tas nepārliecina, jo, pēc viņu aprēķiniem, gaidāmo higiēnas noteikumu dēļ nāktos samazināt skolēnu skaitu klasē vien par diviem trim, bet ne jau likvidēt pilnas paralēlklases.

Skolu direktori un bērnu vecāki dzirdējuši neoficiālo versiju, ka Rīgas dome to darot it kā apzināti, lai bērni būtu spiesti iet mācīties uz nepopulārajām mikrorajonu skolām ar zemāku izglītības kvalitāti. Tas pasargātu šīs Rīgas mikrorajonu vidusskolas no slēgšanas pārāk mazā bērnu skaita dēļ.

“Mikrorajonu skolām, kurām acīmredzot ir problēmas ar skolēnu skaitu un nepietiekamo izglītības kvalitāti, ir jāizlīdzina kaut kādā veidā šis skolēnu skaits,” sprieda 6.klases skolēna mamma Kristīne Jučkoviča, kura satraucas, kādā veidā skolu lietas tālāk risināsies un vai viņas bērnam būs iespēja iestāties kādā skolā, kur ir augsta izglītības
kvalitāte.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) pauž nožēlu, ja tiešām šī versija izrādītos patiesais iemesls. Šī ziņa esot nepatīkama kontekstā ar jaunāko pētījumu par ļoti zemo izglītības kvalitātes Rīgas mikrorajonu skolās.

“Ja vecākiem nav iespējams aizsūtīt bērnu uz skolu, kur netiek atļauta vēl viena paralēlā klase, nu tad kādas ir iespējas? Nu tad ir jāizvēlas no tā, kas ir. Es nespekulēšu, kāpēc ir šāds ir lēmums, bet nu varbūt Rīgas domes pašreizējai vadībai nav vajadzīgi gudri vēlētāji,” komentēja Šadurskis.

Tiesa gan, šajā situācijā īpašu izņēmuma attieksmi saņēmusi Rīgas Valsts 1.ģimnāzija, kurai izdevies saglabāt esošo četru 7.klašu komplektu skaitu. Pārējās valsts ģimnāzijas neizprot, ar ko šī skola izpelnījusies šādu labvēlību.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Vai tad tie higiēnas noteikumi tikai uz ģimnāzijām attieksies, citās skolās viss ir kārtībā? Arī sākumskolās, arī visās pamatskolās?
  Un vai tad nevar atrast kādu stūri, kur vēl kādus atejpodus ielikt?

 2. Mans bērns beidza parastu vidusskolu, iestājās LU par valsts naudu studēt un tagad strādā labi atalgotu darbu. Viņa redzējums – ja skolēns GRIB mācīties, tad to var darīt visās skolās un iegūt izglītību, kāda ir LV plānota! 95% ir atkarīgs no skolēna paša un vecākiem!

 3. Vai nav saskatāms genocīda pret Latvijas tautu pazīmes? Šķiet, ka RD cenšas panākt, lai samazinātos izglītojamo zināšanu kvalitāte, otrkārt, apzināti tiek samazināts klašu komplektu skaits prestižās skolās ar latviešu mācību valodu.

 4. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la-vīzes administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  ========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 5. Tātad runa iet tikai par latviešu skolām? Un kā ir ar krievu skolām?

 6. Vēl viens iemesls pašvald”ibu vēlēšanās nebalsot par Saskaņu!

 7. Šajā rakstā izskan divi apgalvojumi par šīm skolām: prestižas un ar augstu izglītības kvalitāti.
  Vai skola ir prestiža tādēļ, ka tajā ir augsti mācību sasniegumi? Vai mācību sasniegumi ir augsti, jo šīs skolas ir prestižas?
  Runājot par izglītības kvalitāti – mācību sasniegumi (tostarp eksāmenu rezultāti) nav nozīmīgākais izglītības kvalitātes rādītājs.
  Pamodelēsim situāciju: skolēns, kurš mācās kādā parastā Latvijas vidusskolā, vidusskolas eksāmenos iegūst C un B līmeņus. Vai tas, ja šis skolēns būtu mācījies kādā no valsts ģimnāzijām būtu šim skolēnam ļāvis uzrādīt augstākus eksāmena rezultātu (piemēram A un B līmeņus)?
  Vai arī otra situācija: Talantīgs skolēns, gūst panākumus valsts olimpiādēs, skolu beidzot ir starp labākajiem skolēniem valstī arī eksāmenu rezultātā. Bet savā skolā un klasē skolēns ir vienīgais, kurš spēj uzrādīt šādus rezultātus. Vidējais skolas eksāmenu rezultāts nav tas augstākais. Kāds būtu skolas eksāmenu rezultāts, ja skolēns būtu piekritis pārcelties uz kādu no Valsts Ģimnāzijām? Vai tādā gadījumā mās teiktu, ka vecā skola ir nekam nederīga un ar ļoti zemu izglītības kvalitāti?

 8. Dīvaini skan, ka Rīgas skolotājs paliks bez darba. ieskatieties sludinājumos! Visu laiku nepietiek…Jā, tās ir parastās skolas, bet arī tur mācās talantīgi un forši jaunieši..Nu nebūs dārgo ceļojumu izlaiduma dāvanā, bet būs ikdienas laipniba un labestība no skolēnu puses. Nu nebūs kau tik traki…

 9. Apgaismotājs no RV1G Atbildēt

  Kas tur ko nesaprast kāpēc RV1G ir izņēmums? PIRMĀ VIENMĒR PIRMĀ!

 10. Ar absolūtu pārliecību varu pateikt, ka Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā skolēni iegūst visdaudzpusīgākās zināšanas- gan humanitārās, gan eksaktās. Esmu pati tur mācījusies, arī mani bērni.Nekādu problēmu iestāties izvēlētajā augstskolā! Veiksmi manai mīļajai skolai!

 11. Izmantojot pasreizejas “zalo” valdibas simpatijas pret kremla cekistu politiskajam apvienibam ES un NATO Valsti Latvija,kremla cekisti izmanto iespeju iznicinat latviesu gimnazijas.Vai nakosais solis bus krievu valoda ka oficiala valsts valoda ? Ko saka par to Riga vel esosie latviesi? Vai nav pienacis pedejais bridis kremla cekistus nodot tiesa par vinu noziegumiem ?

 12. Tur ir sava daļa taisnības Rīgas domei. Tās prestižās skolas ir pārbāzušas tās ēkas ar bērniem. Skolai izdevīgi – jo nauda taču arī seko skolēnam. Bet skolas pārpildītas, bērni viens otram uz galvas kāpj. Āgenskalna Valsts ģimnāzijā uz 900 skolēniem 8 tualetes, kopā 20 podi, tātad 10 +10. Iedomājieties uz kādām 500 -600 meitenēm 10 podi. Mūžīgā rindā. Bet gudrie “komentētāji” bļauj tā, it kā paši visās skolās zinātu un it kā bez šīm 4 skolām pārējās visas Rīgas skolas būtu mēslu bedres.

  • Piekrītu par saspiestību. Mans bērns nu jau 6.un pēdējo gadu mācās RV1Ģ – megalielas klases, vidusskolā 7 x 34! Bet savādāk, protams, daudz kas ir ļoti, ļoti labs, jo šajās megalielajās klasēs klases vidējā atzīme ir ap 8 ballēm un tas nav bez seguma.

   • Jā, vidējā atzīme ļoti laba, bet nevajag aizmirst, ka šajā skolā mācās ”izlase” nevis visi, kam skolā jāiet! Diemžēl ir daudz jauniešu un bērnu ar visādām ”aizturēm” un tie 1. ģimnāzijā nemācās…

 13. Rīgā nav saimnieka Atbildēt

  Vai kāds rīdzinieks var pateikt, ko labu Rīgā astoņu gadu laikā ir izdarījis Ušakovs. TV 24 Jānim Ādamsonam uzdeva arī jautājumu par Manabalss iniciatīvu samazināt deputātu termiņu uz diviem termiņiem, ne vairāk, ko labu Saskaņa ir izdarījusi un viņš jāsastop un neko nevarēja pateikt. Vienos skandālos Rīgas namu pārvaldniekā,Rīgas satiksmē, Centrāltirgu, Būvvaldē un Rīgas pilsētas Īres valdē, kur tauta saka- Īres valdē tautai nav ko darīt. To saka arī bijušais Īres valdes mērs no PCTVL.

  Rīgas ielas un iekšpagalmu caurbraucamie ceļi nolaisti līdz kļiņķim.

  Rīdzinieki, ATTOPIETIES, Rīgas mēru jānomaina. Saskaņa ir korumpētākā pārvalde Rīgā, kādas ir bijušas.

  • Atbilde un jautajums komentaram ” Riga nav saimnieka ” :
   ka var izskaidrot Jusu neizprotamo humanismu ? Jus iesakiet noziedzinieku kurs gadiem ilgi ir izlaupijis Latvijas Valsts budzetu ( tai skaita ari Jusu naudu),spiegojis “tuvejo arzemju” uzdevuma,izplatijis kremla dezinformaciju,organizejis krievu jauniesu,no Latvijas, teroristu apmacibas” tuvejas arzemes ” ar merki iznicinat Latvijas Valsts un tautas Neatkaribu u.t.t. ,atlaist no darba !!!!????

 14. Dumju tauta veido pūli, laikam Rīgā tādu vieglāk būs vadīt.

 15. Sen bija laiks beigt dalīšanu prestižās skolās un pārējās. Visiem ir tiesības uz kvalitatīvu izglītību

  • Ja, kvalitativu izglitibu vajag visiem. Tacu kvalitati nepacels, samazinot klasu skaitu gimnazijas. Ar vajajam skolam jastrada, bet tas laikam parak gruti.

   • Nevajag visu laiku ”braukt virsū” skolām, bet paskatīties, cik ”gudri” bērni mācās parastajās skolās, jo viņi jau netiek ”izlasē”, bet kādam arī viņi jāmāca un ne vienmēr skola vainīga pie zemiem rezultātiem…

 16. Melnais Nil, rokas nost no latviešu skolām!

 17. Kārtējais “profesionālas” žurnālistikas demonstrējums! Lai kā arī censtos – nespēju atrast rakstā (ja to tā vispār var nosaukt) abu pušu pārstāvju viedokļus. Tad varbūt tā arī rakstām – REKLĀMRAKSTS! Tāpat, kā pie citiem šāda paša rakstura skricelējumiem.

  • Riebjas, ka nelasa, bet komentē Atbildēt

   TRaki, ja akls cilvēks mēģina kaut ko tomēr lasīt. Uzliec stiprākas brilles un palasi vēlreiz: “Rīgas domes Izglītības departaments skaidro – valsts ģimnāzijām dotais rīkojums samazināt
   paralēlklašu skaitu skaidrojams ar jaunajiem higiēnas noteikumiem, kas noteiks vienam skolēnam vajadzīgo kvadrātmetru skaitu. Tie spēkā stāsies pēc trīs gadiem.

   “Būs ļoti strikti noteikts, cik bērni var būt konkrētajā telpā, un tas būs ļoti strikti
   jāievēro. Uz to ir jāskatās kontekstā jau šajā brīdī. Mēs nevaram – tagad nedomājam, domāsim, kad pienāks 2020.gads. Tad būs par vēlu, mēs nevaram tad bērnus no skolām dzīt projām,” pamatoja Rīgas domes Izglītības departamenta Skolu nodaļas vadītāja Anita
   Pēterkopa.

 18. Kur ir pamatojums ?

 19. Nez, kā klases likvidēšana ietekmēs bērnu skaitu konkrētajā telpā? Ja kādā klasē bija 31 bērns, tad pēc kādas CITAS klases likvidēšanas, tajā joprojām būs 31 bērns, kas visi joprojām mācīsies vienā telpā…

 20. Interesanta situācija. Ja mans bērns mācās klasē, kura ir 31 bērns, bet telpas skolā ir mazas, jo skola ir veca, nav padomju superprojekts, tātad klase tiks dalīta. Tas mani priecētu, bet nav ticami.

 21. Esam gatavi sadarnoties ar šīm diskriminētām smolām un uzsākt administratīvo tiesvedību!

 22. Smird jau šis plāns nelabi. Un nolemj bērnus sliktai izglītībai…

Draugiem Facebook Twitter Google+