×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
12. janvāris, 2015
Drukāt

Jau 17 gadus nespēj izpildīt apņemšanos par Salaspils kodolreaktora demontāžu (7)

Foto - Andris Popelis/LUFoto - Andris Popelis/LU

Ministru kabinets jau 17 gadus nespēj saņemties sākt apturētā Salaspils kodolreaktora demontāžu, kaut arī solījums beidzot šo darbu izdarīt ir atrodams neskaitāmos valdības dokumentos. Tikmēr reaktora infrastruktūra brūk pati no sevis, apdraudot apkārtējo vidi un cilvēku veselību.

Par laimi, vismaz no lietotās kodoldegvielas Salaspils reaktors ir ticis vaļā. Saskaņā ar Starptautiskās atomenerģijas aģentūras, ASV un Krievijas trīspusējo vienošanos lietotā kodoldegviela 2008. gadā tika nosūtīta atpakaļ uz ražotājvalsti – Krieviju. Latvijas Universitātes Ķīmiskās fizikas institūta vadošā pētniece Gunta Ķizāne pastāstīja, ka šobrīd lielāko apdraudējumu rada reaktora dze­sēšanai izmantotais dejonizētais ūdens, kas izmantošanas laikā ticis radioaktīvi piesārņots.

Dzesēšanas ūdens glabājas divos lielos pazemes rezervuāros – katrā pa 40 kubikmetriem. Reaktora teritorijā un tā apkārtnē izveidoti dažāda dziļuma urbumi, ar kuru palīdzību pastāvīgi tiek veikts obligātais vides monitorings, lai kontrolētu radioaktīvo izotopu daudzumu vidē. Decembrī ūdens rezervuāriem tuvākajos urbumos tika konstatēta paaugstināta ūdeņraža izotopa tritija koncentrācija. “Paldies Dieviņam jeb, precīzāk, mūsu zemes struktūrai – nekur tālāk šis piesārņojums nebija ticis un ārpus teritorijas paņemtajos paraugos viss ir normas robežās,” teic G. Ķizāne. Tomēr, lai neizaicinātu likteni, LU pētnieki nekavējoties ķērušies pie pazemes tvertņu iztukšošanas. Jau decembrī pirmais rezervuārs atbrīvots, pārsūknējot radioaktīvi piesārņoto ūdeni 500 litru mucās un novietojot tās šādu vielu glabāšanai piemērotā ēkā turpat reaktora teritorijā. Pēc pirmā pazemes rezervuāra iztukšošanas un iztīrīšanas zinātnieki atklāja, ka tā iekšējā metāla apvalkā metināšanas šuvēs bija izveidojusies sūce. Par laimi, lielu daļu ūdens aizturējis ārējais betona apvalks un pēc rezervuāra iztukšošanas tas satecējis atpakaļ tvertnē, no kurienes savākts speciālās mucās, dubultkonteineros.

Valdība pagājušonedēļ no līdzekļiem neparedzētiem izdevumiem piešķīrusi 15 000 eiro, lai speciālisti varētu atbrīvot arī otru rezervuāru un novietot ūdeni glabāšanai. Šie darbi sāksies tuvākajā laikā. Šobrīd LU speciālisti pēc Radiācijas drošības centra prasības ik dienas veic mērījumus un tie neuzrāda piesārņojuma palielināšanos.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Lasītājs>Vērotājs Atbildēt

    Latvija ir vienīgā valsts pasaulē,kur aizmirsti netiek arī nabadzīgie miljonāri un deputāti,samazinot tiem pakāpeniski IIN!

  2. Personīgām lietām sanāca laika, valsts – NĒ.

  3. Neredzu lielas problēmas salabot tērauda rezervuāru. Arī ūdens glabāšana 30 gadu nav liela problēma. Protams, vajadzīgi līdzekļi, bet tie nebūt nav lieli, varētu atteikties no dažu ierēdņu algošanas, lai rastos nepieciešamie līdzekļi. Pat jaunu tāda tilpuma rezervuāru izgatavošana nebūt nav īpaši dārga.

  4. Lai atrastu naudu reaktora drošības vajadzībām jāizsludina ziedojumu vākšanu no tautas,varbūt sametīs,visi vēl nav aizmukuši uz ārzemēm dzīvot.Dāvja veselībai 300000 sameta,bet te draudi daudzu cilvēku veselībām .Uz miljonāriem un deputātiem nav ko cerēt.

  5. Kur tad visi fiziķi ķīmiķi – speciālisti. Vai ārzemēs? Žurnālisti atraduši divas tantiņas ar ko papļāpāt. Vai tā tāda histērijas taisīšana, lai salaspilieši uzšūmējas un sāk demonstrācijas, lai palīdzētu priekš LU izsist naudiņu. Valdību lamāt nav vajadzīga liela gudrība – to Latvijas žurnālisti jau visiem ir iemācījuši. Bet kur ir radiācijas speciālisti?

    • Reaktoru nojaukt izmaksaas tikpat daudz kaa to buuveet. Visas reaktora sastaavdaljas ir piesaarnjotas ar radioaktivitaati, kur taas uzglabaat? Buutu gan jaacenshas sanjemt no ES paliidziibu un finansiaalu atbalstu taa nojaukshanai!

  6. Ticēt Latvijas Republikas varas pārstāvju solījumiem – sevi necienīt

Draugiem Facebook Twitter Google+