Reklāmfoto

Realitātes kritiķa Petrova suņi 
 0

Rīgas Mākslas telpas Intro zālē līdz 27. aprīlim skatāma Ukrainas mākslinieka Jevgeņija Petrova personālizstāde “Petrova suņi”. Šo izstādi var vērtēt kā atbalstu Ukrainas laikmetīgās mākslas pārstāvjiem, kuri izrādījuši aktīvus centienus iekļauties Eiropas mākslas telpā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj 10
Aivars Lembergs sašutis par kārtējo slogu uz Latvijas patērētāju kakla: “Tā mēs iegriezām Krievijai – pērkam dārgākus dārzeņus no Krievijas”
Lasīt citas ziņas

Šogad šī būs vienīgā mākslinieka izstāde Eiropā. Ukrainas laikmetīgās mākslas pārstāvis J. Petrovs tiek uzskatīts par realitātes kritiķi, glezniecības, akvareļa un skulptūras profesionāli. Mākslinieks īsā laikā ir ieguvis plašu atpazīstamību starp dažādu valstu un paaudžu mākslas zinātājiem un ekspertiem. Pjērs Šuso, franču žurnāla “Artension” redaktors, par mākslinieka darbiem rakstījis: “Es atklāju Petrovu pēdējā rudens salonā Parīzē. Šī tikšanās mani satrieca, sajūta bija tāda, it kā es nejauši būtu atradis meteorītu vai citplanētieti, kas pēkšņi ir nogāzies no debesīm. Viņa darbi ir īsta mākslinieciska diversija, kas, pateicoties māksliniecisko līdzekļu vienkāršībai, sagrauj dogmas un stereotipus. Viņš ir pilnīgs pretmets mūsdienu franču “diversantiem”, kam, lai kompensētu formas un satura neesamību, nepieciešami dārgi skatuviski efekti.” J. Petrova mākslas darbus ir iegādājušies kolekcionāri 16 pasaules valstīs.

Mākslinieka darbi reti atstāj skatītājus vienaldzīgus, jo tie ir ekspresīvi un vienlaikus ļoti izsmalcināti. Viņa darbu varoņu situācija vai stāsts vienmēr ir skaidrs un labi nolasāms. Visos J. Petrova projektos ir klātesošs sarkasms, ironija, traģisms un paradokss. Dažos tie ir pārstāvēti visi kopā, dažos – tikai kāds no tiem. Pats mākslinieks kādreiz ir teicis: “Es zīmēju to, kas mani kaitina apkārtējā realitātē, bet suņu gadījumā es bieži zīmēju sevi. Es nespēju gleznot ko skaistu – dabu, ainavas, portretus. Es gribu parādīt slikto, nežēlīgo un skarbo realitāti.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādes kurators Māris Vītols mākslinieka darbos skatāmo cilvēku un suņu attiecību sajūtu gammu raksturo šādi: “Petrova darbos suņi var būt gan galvenie, gan otrā plāna varoņi, bet tie vienmēr ir notikuma dalībnieki. Mākslinieks neattēlo suņus kā cilvēkus un otrādi. Viņš fiksē apstākļus, kādos suns iekļūst situācijā, kuru radījis vai izprovocējis cilvēks. Tās var būt cīņas bez noteikumiem, katastrofas, pakaļdzīšanās vai spēle. Ļoti bieži scenāriji ir nežēlīgi, negodīgi un necilvēcīgi. Un suns ir suns. Tas kalpo saimniekam, pat esot tuvu bojāejai.”

Pēc mākslinieka Petrova domām, suns, kurš izrauts no ikdienas dzīves konteksta, pārvēršas patstāvīgā personībā. “Visbiežāk es gleznoju klaiņojošus un cīņu suņus. Ģimenēs dzīvojošiem suņiem vienmēr ir kāda cerība, tiem nav attīstījies pašsaglabāšanās instinkts un trūkst ielas suņiem raksturīgās “pārdzīvojumu” pieredzes. Klaiņojošie suņi ir adaptējušies dzīvei vienaldzības un cietsirdīgas attieksmes apstākļos, tie paļaujas vienīgi uz saviem instinktiem un izdzīvošanas nolūkos nereti apvienojas baros.”

Izstādes “Petrova suņi” ietvaros skatītāji varēs iepazīties ar agrākos gados un īpaši šai izstādei radītiem mākslinieka darbiem. Lielākā daļa darbu ir izpildīti akvareļa tehnikā uz papīra, pierādot, ka vienkāršais akvarelis spēj būt ambiciozs, ja vien tēma ir spēcīga. Izstādē būs apskatāmas arī skulptūras un eļļas gleznas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.