Kultūra
Māksla

Realitātes kritiķa Petrova suņi 
 0

Reklāmfoto

Rīgas Mākslas telpas Intro zālē līdz 27. aprīlim skatāma Ukrainas mākslinieka Jevgeņija Petrova personālizstāde “Petrova suņi”. Šo izstādi var vērtēt kā atbalstu Ukrainas laikmetīgās mākslas pārstāvjiem, kuri izrādījuši aktīvus centienus iekļauties Eiropas mākslas telpā.

Šogad šī būs vienīgā mākslinieka izstāde Eiropā. Ukrainas laikmetīgās mākslas pārstāvis J. Petrovs tiek uzskatīts par realitātes kritiķi, glezniecības, akvareļa un skulptūras profesionāli. Mākslinieks īsā laikā ir ieguvis plašu atpazīstamību starp dažādu valstu un paaudžu mākslas zinātājiem un ekspertiem. Pjērs Šuso, franču žurnāla “Artension” redaktors, par mākslinieka darbiem rakstījis: “Es atklāju Petrovu pēdējā rudens salonā Parīzē. Šī tikšanās mani satrieca, sajūta bija tāda, it kā es nejauši būtu atradis meteorītu vai citplanētieti, kas pēkšņi ir nogāzies no debesīm. Viņa darbi ir īsta mākslinieciska diversija, kas, pateicoties māksliniecisko līdzekļu vienkāršībai, sagrauj dogmas un stereotipus. Viņš ir pilnīgs pretmets mūsdienu franču “diversantiem”, kam, lai kompensētu formas un satura neesamību, nepieciešami dārgi skatuviski efekti.” J. Petrova mākslas darbus ir iegādājušies kolekcionāri 16 pasaules valstīs.

Mākslinieka darbi reti atstāj skatītājus vienaldzīgus, jo tie ir ekspresīvi un vienlaikus ļoti izsmalcināti. Viņa darbu varoņu situācija vai stāsts vienmēr ir skaidrs un labi nolasāms. Visos J. Petrova projektos ir klātesošs sarkasms, ironija, traģisms un paradokss. Dažos tie ir pārstāvēti visi kopā, dažos – tikai kāds no tiem. Pats mākslinieks kādreiz ir teicis: “Es zīmēju to, kas mani kaitina apkārtējā realitātē, bet suņu gadījumā es bieži zīmēju sevi. Es nespēju gleznot ko skaistu – dabu, ainavas, portretus. Es gribu parādīt slikto, nežēlīgo un skarbo realitāti.”

Izstādes kurators Māris Vītols mākslinieka darbos skatāmo cilvēku un suņu attiecību sajūtu gammu raksturo šādi: “Petrova darbos suņi var būt gan galvenie, gan otrā plāna varoņi, bet tie vienmēr ir notikuma dalībnieki. Mākslinieks neattēlo suņus kā cilvēkus un otrādi. Viņš fiksē apstākļus, kādos suns iekļūst situācijā, kuru radījis vai izprovocējis cilvēks. Tās var būt cīņas bez noteikumiem, katastrofas, pakaļdzīšanās vai spēle. Ļoti bieži scenāriji ir nežēlīgi, negodīgi un necilvēcīgi. Un suns ir suns. Tas kalpo saimniekam, pat esot tuvu bojāejai.”

Pēc mākslinieka Petrova domām, suns, kurš izrauts no ikdienas dzīves konteksta, pārvēršas patstāvīgā personībā. “Visbiežāk es gleznoju klaiņojošus un cīņu suņus. Ģimenēs dzīvojošiem suņiem vienmēr ir kāda cerība, tiem nav attīstījies pašsaglabāšanās instinkts un trūkst ielas suņiem raksturīgās “pārdzīvojumu” pieredzes. Klaiņojošie suņi ir adaptējušies dzīvei vienaldzības un cietsirdīgas attieksmes apstākļos, tie paļaujas vienīgi uz saviem instinktiem un izdzīvošanas nolūkos nereti apvienojas baros.”

Izstādes “Petrova suņi” ietvaros skatītāji varēs iepazīties ar agrākos gados un īpaši šai izstādei radītiem mākslinieka darbiem. Lielākā daļa darbu ir izpildīti akvareļa tehnikā uz papīra, pierādot, ka vienkāršais akvarelis spēj būt ambiciozs, ja vien tēma ir spēcīga. Izstādē būs apskatāmas arī skulptūras un eļļas gleznas.

LA.lv
LA
LA.lv
Kultūra
Atkārtoti izlaista Anša Cīruļa veidotā pirmā Latvijas Republikas pastmarka
11 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Noskaties: leģendārais pokemons Pikačū jaunā filmā kļūs par detektīvu
12 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Rādīs Igaunijas simtgades programmā tapušu seriālu par brāzmainajiem 90. gadiem
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
3 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
1 stunda
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
57 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
2 stundas