×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
4. augusts, 2013
Drukāt

Redze piekususi. Kā palīdzēt?

Foto-LETAFoto-LETA

Pārkāpjot pusmūža slieksni, daudzi sāk just, ka pasliktinās redze. Kad tas ir dabiski un kad steigšus jālūko pēc palīdzības, lai arī turpmāk redzētu skaidri?


 

Visbiežāk pusmūžā notiek tuvuma redzes pasliktināšanās. Lēca, veidojums, kas atrodas acī, līdz 40 gadu vecumam ir ļoti elastīga. Akomodācijas muskulis vajadzības gadījumā to savelk, nodrošinot labu redzi tuvā attālumā, bet atslābstot palaiž plakanāku, ļaujot redzēt tālumā. Ap pusmūžu lēca savu elastīgumu zaudē un muskulis vairs nevar pietiekami kvalitatīvi mainīt tās formu, lai nodrošinātu labu tuvuma redzi, skaidro acu ārste Iveta Mežatuča. Tad cilvēki, kuri labi redzējuši gan tuvumā, gan tālumā, lasīšanai sāk lietot brilles, bet tuvredzīgie, kuriem brilles palīdzēja labi redzēt tālumā un justies komfortabli arī tuvā attālumā, tagad lasot tās noņem vai liek vājākas.

Tas, ka tuvuma briļļu stiprums pakāpeniski jāpalielina, nav slimība – to nosaka acs fizioloģiskās pārmaiņas. Turklāt šāda situācija neturpinās bezgalīgi – stiprākas brilles izvēlas, līdz sasniegta acs lēcas akomodācijas spējas robeža – tās ir trīs dioptrijas. Apmēram pie 60 gadu robežas process apstājas. Tāpēc, ja bijusi perfekta tāluma redze, bet 60 gadu vecumā brillēm jau vajadzīgas +2,5 vai +3 dioptrijas, satraukumam nav pamata. Arī tad ne, ja jau iepriekš valkātas brilles ar + dioptriju lēcām, bet tagad lasīšanai vajadzīgas vēl “niknākas” – šie divi stiprumi summējas. Ļaudīm brieduma gados, izejot vējā vai raugoties uz saules apmirdzētu sniegu, biežāk nekā jaunajiem acis sāk asarot, ir graušanas vai sausuma sajūta. Gļotādas (arī acs gļotādas) mitrumu ļoti ietekmē hormonu līmenis organismā, bet dzimumhormona estrogēna daudzuma samazināšanās, kas šim dzīves posmam raksturīga, iet rokrokā ar sausās acs sindromu. Tad palīdz pilieni, kas daļēji aizstāj dabisko asaru sastāvu.

Sasniedzot pusmūžu, biežāka kļūst iespējamība iedzīvoties arī nopietnās acu kaitēs.

Vairāk par kataraktu, glaukomu un tīklenes vecuma deģenerāciju, to ārstēšanu un profilaksi lasiet žurnāla 36,6 oC augusta numurā!

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+