Nu gluži kā Latvijas ziema… Sarma Saimona pārejā Jaunzēlandes Dienvidalpos.
Nu gluži kā Latvijas ziema… Sarma Saimona pārejā Jaunzēlandes Dienvidalpos.
Foto – Anda Krauze

Redzēt Jaunzēlandi? Brauciet uz Valgumu! 0

Atpūtas bāzē ”Valguma pasaule” skatāma mūsu tautieša, izcilā dabas ainavu fotomākslinieka Andra Apses (Jaunzēlande) darbu izstāde – četrdesmit trīs lielformāta fotogrāfijas brīvā dabā. Vairākums fotografēts Jaunzēlandes aizsargājamās dabas teritorijās: Fjordlendas, Vestlendas, Aoraki jeb Kuka kalna nacionālajā parkā, Otago, Kenterberijā… Ar ko tās īpašas? Ne tikai ar tālā kontinenta elpu, noskaņu, māksliniecisko izteiksmību, bet arī ar apstrādes tehniku un… Vārdu sakot, jāredz pašiem!

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Daudzi jau zina, ka Valguma ezera un Slocenes upes krastā Ķemeru nacionālā parka teritorijā atrodas atpūtas bāze “Valguma pasaule”, kuras saimnieki ir Viesturs Serdāns ar Vitu Beļavnieci – abi radošas personības. Viņu izveidotā pasaule ir relaksējoši pievilcīga visiem, kas pēc ikdienas saspringtā ritma vēlas atpūsties veselīgā un sakoptā vidē. Tieši te izveidota pirmā baskāju taka Baltijā, noticis pirmais nūjošanas pasākums un nu – pirmā lielformātu mākslas foto izstāde brīvā dabā! Tā mums ļauj iepazīt latvieša Andra Apses fotografēto dabas skaistumu, kas atklājas kalnu, ieleju gaismu saspēlēs, dūmakās, ūdeņu nokrāsās… Viesturs Serdāns stāsta, kā atklājuši šo mākslinieku: ”Esot ārzemēs, vienmēr ieejam grāmatu veikalos, tas notika arī Jaunzēlandē, un pamanījām fotoalbumus, kalendārus, kuru foto autors ir Andris Apse. Interesanti – tik latvisks vārds un uzvārds! Vēlāk no grāmatas pasītes uzzinājām Andra Apses adresi un turpinājām izzināt viņa dzīves ceļu. Viņš dzimis 1943. gada 26. septembrī Smārdē – mājās “Eglāji”, apmēram kilometra attālumā no ”Valguma pasaules”. Kara baisais liktenis viņu šķīra no tēva Voldemāra, kurš iesaukts leģionāros, cīnījies Kurzemes katlā… Bēgļu gaitas mammu kopā ar mazuli aizveda uz Jaunzēlandi. Pēc 46 gadu ilgušas neziņas un atšķirtības Andra Apses vecāki Voldemārs un Kamilla atrada viens otru un vēlreiz satikās Latvijā 1991. gada vasarā.”

Andra Apses fotomāksla pasaulē ir ļoti iecienīta, ar viņa darbiem izdotas daudzas grāmatas (viņš vairāk nekā 20 fotoalbumu autors). Apse bijis pat Jaunzēlandes aviosabiedrības oficiālais fotogrāfs, viņa fotografētā paparde kalpojusi par logo uz lidmašīnām. Pateicoties šim amatam, viņam bijušas iespējas fotografēt Austrālijā, Patagonijā, Antarktīdā, Japānā un daudzviet citur. Viņa darbi godalgoti prestižās izstādēs, publicēti “New York Times”, “National Geographic”, “New Zealand Geographic”, “Time”, “Newsweek”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vita Beļavniece, aicinādama uz izstādes sākumu, ceļā izrāda Godu laukumu, kurā var satikties ar sevi unikālā spoguļlabirintā, sasildīties pie Saules zīmes, Baltijas rata jeb vārdadienu labirinta. Viņa akcentē: ”Šī izstāde ir simboliska Andra Apses atgriešanās dzimtenē. Šogad mūsu novadniekam paliek 75 gadi, un būtu aizkustinoši, ja arī fiziski viņš atbrauktu pie mums ciemos. Esam vienojušies ar autoru par biogrāfiskās grāmatas “Andris, where are you?”(Andri, kur gan tu esi?) izdošanu latviešu valodā.”

Valguma izstādē fotogrāfijas dabā izvietotas tā, lai tās saules aprites ceļā skatītājiem vislabāk atklātu savu māksliniecisko izteiksmību. Lai iegūtu vajadzīgo gaismu, krāsu toņus, mākslinieks pie vienas fotogrāfijas strādājis gadiem ilgi, izstādē redzama fotogrāfija, kas tapusi pat četrus gadus. Andra Apses fotoizstāde apskatāma katru dienu no plkst. 10 līdz 19.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.