×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. jūnijs, 2012
Drukāt

Referendumu «bumba» prezidenta laukumā

Foto - LETAFoto - LETA

Opozīcijas deputāti lūgs Valsts prezidentu Andri Bērziņu neizsludināt vakar Saeimā pieņemto likumprojektu, kas uzdos referendumu organizatoriem pašiem savākt desmitās daļas vēlētāju parakstu. Rīgas pilī par to tiks lemts nākamnedēļ.

 

Saeima vakar pēc garām debatēm trešajā, galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”. Šīs izmaiņas paredz atteikties no divu posmu parakstu vākšanas sistēmas likumu ierosināšanā, nosakot, ka referendumam (vai Saeimas atlaišanas rosināšanai) nepieciešamie aptuveni 150 000 parakstu tā iniciatoriem būs jāvāc pašiem. Jaunā kārtība gan stāsies spēkā tikai no 2015. gada 1. janvāra. Līdz tam spēkā būs pašreizējais regulējums, kas paredz, ka 10 000 parakstus savāc iniciatori, bet atlikušos 140 000 – Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).

Pret pāreju uz viena posma parakstu vākšanu kategoriski iebilst opozīcijas pārstāvji. “Saskaņas centrs” uzskata, ka arī pašreizējai kārtībai nav nekādas vainas, bet Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti piedāvāja savu variantu – 30 000 parakstu jāsavāc iniciatoriem, bet atlikušie 110 000 – CVK. Abi šie varianti tika noraidīti gan Juridiskās komisijas sēdēs, gan vakar Saeimas sēdē. Tādēļ ZZS pārstāvji sagatavojuši vēstuli savam bijušajam frakcijas kolēģim, Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, lūdzot viņu neizsludināt šo likumu, bet gan nodot to Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Vēstuli parakstījuši 13 ZZS frakcijas pārstāvji.

“Valdošās koalīcijas apstiprinātais variants faktiski nozīmē to, ka Latvijas pilsoņiem tiks liegta iespēja saviem spēkiem sarīkot tautas nobalsošanu. Varbūt kādam tas pat ir izdevīgi? Mēs nevaram izslēgt, ka Ministru prezidents Valdis Dombrovskis slepeni vienojies ar Starptautisko valūtas fondu, piemēram, par valsts lielo uzņēmumu pārdošanu un viņam nav nepieciešams, lai tautas viedoklis šos plānus apdraudētu,” sprieda vēstules autore Iveta Grigule (ZZS), atgādinot ka savulaik tieši tautas nobalsošana apturēja “Latvenergo” privatizācijas ieceri. Valdošās koalīcijas pārstāvji gan iebilda, ka jaunais regulējums paredzēs iespēju parakstīties internetā bez maksas. Taču “zaļos zemniekus” šis arguments nepārliecināja, jo liela daļai sabiedrības globālais tīmeklis nav pieejams vai trūkst prasmes ar to apieties.

 

Vienlaikus I. Grigule uzsvēra, ka ZZS atbalsta likumprojektu sadaļā par pirmsreferendumu aģitācijas stingrāku kontroli. Tādēļ vēstulē prezidentam lūgts otrreizējai pārskatīšanai nodot tikai pantus par parakstu vākšanas kārtību.

 

Valsts prezidenta padomnieks likumdošanas jautājumos Edgars Pastars man paskaidroja, ka 13 deputātu vēstule prezidentam neuzliek nekādas saistības. Viņš arī informēja, ka nākamo otrdien Rīgas pilī tikšot rīkota ekspertu sanāksme, lai izlemtu, kā tālāk rīkoties ar šo likumu. Uz to tikšot aicināti arī ZZS pārstāvji. Arī pats prezidents intervijā Pirmajam Baltijas kanālam izteicis viedokli, ka viena desmitā daļa vēlētāju ir pārāk augsts slieksnis referendumu ierosināšanai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+