×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
15. jūlijs, 2013
Drukāt

Reformu partija: Mums kapakmeni vēl neveliet!

Foto - LETAFoto - LETA

Reformu partija (RP) sestdien savā kongresā centās pierādīt, ka kļūdījušies tie politikas eksperti un novērotāji, kuri prognozē RP drīzu galu. Partija ievēlēja jaunu priekšsēdētāju (Saeimas frakcijas vadītāju Edmundu Demiteru) un valdi, partijas līderi dedzīgās runās slavēja paveikto un lamāja koalīcijas partnerus.

 

Tomēr skaitļi runā paši par sevi: no 247 delegātiem uz kongresu ieradušies bija tikai 142. Kvorumam ar to pietiek, bet par biedru ieinteresētību partijas darbā tas neliecina.

Partijas līdzšinējais priekšsēdētājs Valdis Zatlers savā runā daļēji skāra šo jautājumu, stāstot, ka partijā notiekot pašattīrīšanās process. Viņš atgādināja, ka RP dibināta emocionāla pacēluma vilnī, tādēļ organizācijā tolaik iekļuvuši arī cilvēki, kuri neizprot savu atbildību pret partiju, pašlabuma meklētāji un provokatori. Tādēļ tagad rindas varbūt kļuvušas retākas, bet komanda esot daudz saliedētāka un profesionālāka nekā pirms diviem gadiem, kad RP tika dibināta. V. Zatlers pat apgalvoja, ka šobrīd RP Latvijas politikā esot konstruktīvākais spēks. Taču koalīcijas partneri esot gadījušies nekādi. Gan Zatlers, gan citi partijas runasvīri kritizēja “Vienotību” par solījumu laušanu (galvenokārt par mēģinājumu nobremzēt plānoto IIN samazināšanu līdz 22% nākamgad un līdz 20% 2015. gadā). Savukārt Nacionālā apvienība esot “lozungu partija”, kas darbos krietni atpaliek no vārdiem un ne reizi vien jau pārkāpusi koalīcijas līgumu. Topošos politiskos konkurentus Eināra Repšes biedrību “Latvijas attīstībai” Zatlers novērtēja ironiski – “Par labu Latviju 2”.

Runas par partijas sašķelšanos vai iznīkšanu RP ministri kategoriski noraidīja – tās esot tikai nelabvēļu izplatītas baumas un provokācijas. “Lai viņi necer, mēs esam šeit sanākuši, lai strādātu, un nekāda bēru mielasta te nebūs,” pajokoja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Tomēr kongresa debatēs vairāki biedri aicināja partiju būt kritiskai ne tikai pret citiem, bet arī pret sevi, piemēram, rūpīgāk izvērtēt neveiksmes pašvaldību vēlēšanās, novērst trūkumus organizācijas iekšienē. Saeimas deputāts Valdis Liepiņš debatēs uzsvēra, ka RP jābeidz koķetēšana ar “Saskaņas centru”: “Mūsu ministri un Saeimas frakcija ir strādājusi lieliski, bet tajā istabā, ko mēs kopīgi būvējam, atrodas zilonis, vārdā “Saskaņas centrs”. Nedrīkstam izlikties to neredzam. Mums skaidri jāpasaka saviem vēlētājiem un visai sabiedrībai, ka nesadarbosimies ar “SC”, kamēr tur būs tādi biedri kā Cvetkova, Rubiks un Kabanovs. Ja mēs šādu nostāju nepārprotami nepaudīsim, tad nākamajā Saeimā netiksim!” Citi partijas biedri gan debatēs bija pieļāvīgāki – sak, koalīcijā ar saskaņiešiem iet nevajadzētu, bet “sēdēt pie viena galda” un vienoties gan esot vēlams.

Kongresa galvenais uzdevums tomēr bija jaunās vadības ievēlēšana.

Vēl dažas dienas pirms pasākuma šķita, ka galvenie konkurenti uz šo amatu būs izglītības ministrs Vjačeslavs Dombrovskis un partijas Kurzemes reģiona nodaļas vadītājs uzņēmējs Jānis Vilnītis. Tomēr neilgi pirms balsojuma viņi abi savas kandidatūras atsauca par labu RP Saeimas frakcijas vadītājam Edmundam Demiteram.

Dombrovskis savu atsaukumu skaidroja ar nepieciešamību visus savus spēkus veltīt izglītības nozarei. Savukārt Vilnītis esot “liepājnieks pēc pārliecības” un ar ģimeni vēlas dzīvot Liepājā, turklāt viņš raizējās, ka partijas vadīšanā viņam varētu traucēt tiešas sasaistes trūkums ar Ministru kabinetu un Saeimu.

Līdz ar to reāli kongresā bija atlikuši tikai divi pretendenti – jau minētais Demiters un Saeimas deputāts Romualds Ražuks. Balsojumā pirmo kandidātu atbalstīja 92 delegāti, bet otrs saņēma 42 balsis. Līdz ar to par partijas valdes priekšsēdētāju kļuvis Demiters. Savukārt RP valdē, kas sastāv no valdes priekšsēdētāja, pieciem reģionu pārstāvjiem un desmit valdes locekļiem, ievēlēti Zatlers, Dombrovskis, Edgars Rinkēvičs, Rihards Kozlovskis, Vilnis Ķirsis, Jānis Ozoliņš, Inita Bišofa, Sandra Sondore-Kukule, Sarma Freiberga un Kokneses mērs Dainis Vingris. Kā reģionu pārstāvji valdē ievēlēti Vilnītis, Inga Antāne, Romualds Ražuks, Edmunds Jurēvics un Žanna Kulakova.

Par savu galveno uzdevumu jaunievēlētais partijas vadītājs Demiters nosauca RP saliedētības stiprināšanu, izveidojot skaidru, saprotamu un strukturētu organizāciju, saliedētu un vienotu komandu.

Viņš arī atzina, ka pašvaldību vēlēšanas ir skaidri parādījušas nepieciešamību pēc labējo un centrisko spēku konsolidācijas – partijām ar līdzīgiem politiskajiem uzskatiem esot jāsadarbojas un jābeidz apkarot citai citu. (Šeit gan jāatgādina, ka tieši RP pirms pašvaldību vēlēšanām visstingrāk iestājās pret vienotu labējo partiju bloku Rīgā.) Viens no tuvākajiem izaicinājumiem Demiteram būs partijas sagatavošana startam nākamajās Saeimas vēlēšanās.

 

Uzziņa

* E. Demiters ir 1963. gadā dzimis talsenieks. Latvijas Universitātē ieguvis bakalaura grādu tiesību zinātnēs. Pirms politiskās darbības aktīvi darbojies uzņēmējdarbībā – bijis valdes loceklis vairākos ar alkohola ražošanu un apsardzi saistītos uzņēmumos. Ievēlēts 11. Saeimā no RP saraksta un kļuvis arī par Iekšlietu ministrijas parlamentāro sekretāru. Pēc ievēlēšanas par RP frakcijas vadītāju darbu IeM atstājis.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+