Ekonomika
Bizness

Reģiona lielāko uzņēmumu reitingā iekļuvuši 7 uzņēmumi no Latvijas0


AS “ELKO Grupa” direktors Svens Dinsdorfs
AS “ELKO Grupa” direktors Svens Dinsdorfs
Foto: Zane Bitere/LETA

Starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja “Coface” veidotajā Centrālās un Austrumeiropas (CAE) 500 lielāko uzņēmumu reitingā iekļauti septiņu uzņēmumi no Latvijas.

Tas ir par vienu uzņēmumu vairāk nekā gadu iepriekš. No Igaunijas topā iekļauti 11 uzņēmumi, kas ir par četriem vairāk nekā pērn, bet no Lietuvas – 21, un tas ir kāpums par diviem uzņēmumiem.

Reģiona vadošās kompānijas aizvadītajā gadā kāpinājušas apgrozījumu, taču sīvās konkurences apstākļos sarukusi tīrā peļņa.

Lielākais kompāniju skaits reitingā ir Polijai, Ungārijai un Rumānijai, savukārt Latvija reģiona valstu vidū ieņem pēdējo vietu pēc uzņēmumu skaita topā.

Valstu tops
“Coface” attēls

Vadošās tautsaimniecības nozares CAE ir naftas un gāzes nozare, automobiļu un transporta pakalpojumi, kā arī tirdzniecība, šo nozaru biznesam veidojot gandrīz 60% no kopējiem ieņēmumiem.

Latvijas lielākie uzņēmumi

Augstāko pozīciju no Latviju pārstāvošajiem uzņēmumiem reitingā ieņem topa jaunpienācējs “Uralkali Trading” (79. vieta). Minerālmēslu vairumtirgotāja apgrozījums pērn bija 1,944 miljardi eiro.

Latvijas TOP uzņēmumi
“Coface” attēls

Otro augstāko vietu topā ieņem informācijas tehnoloģiju produktu un risinājumu izplatītājs “Elko Grupa” (122. vieta) un tam seko mazumtirgotājs “Rimi Latvia” (231. vieta).

Tāpat 500 lielāko uzņēmumu topā vietas ieņem “Uralchem Trading” (234.vieta), “Latvenergo” (235.vieta), “Maxima Latvija” (276.vieta) un “Orlen Latvija” (407.vieta), kurš piedzīvojis būtisku kāpumu topā par 71 pozīciju.

No Lietuvas uzņēmumiem līderos ir “Orlen Lietuva” (18.vieta), bet Igaunijas uzņēmumiem – “Tallink Grupp” (214.vieta).

Izaugsmi veicināja patēriņš, ieguldījumi un eksports

“Galvenie izaugsmi veicinošie faktori pagājušajā gadā bija privātais patēriņš, pieaugošie ieguldījumi pamatlīdzekļos un eksports. Lai gan teju 80% no sarakstā iekļautajām kompānijām pērn uzrādīja ieņēmumu pieaugumu, to tīrā peļņa samazinājās,” atzīmē “Coface” vadītājs Baltijā Mantvīds Štareika.

“Gan uzņēmumu ikdienas darbu, gan potenciālo izaugsmi apgrūtināja zemais bezdarba līmenis un darbspējīgo iedzīvotāju skaita samazināšanās, kas radīja darbaroku trūkumu. Vienlaikus algu kāpums un pieaugošās ražošanas izmaksas palielināja kompāniju izdevumus, tādējādi mazinot peļņu. Papildus arvien sīvāka kļūst arī konkurence, kuras apstākļos kompensēt augošās izmaksas kļūst arvien sarežģītāk,” skaidro M.Štareika.

Ekonomikas attīstība stabila

Neraugoties uz atšķirībām valstu starpā, kopējā ekonomikas attīstība CAE reģionā pērn saglabājās stabila, IKP izaugsmei aizvadītajā gadā sasniedzot 4,3%. Polijas, Ungārijas un Latvijas IKP pieauguma tempi pērn pietuvojās 5%, tikmēr citas valstis, tostarp Rumānija, Igaunija un Bulgārija, piedzīvoja vājākus izaugsmes tempus.

“Coface” prognozē, ka arī 2019. gadā mājsaimniecību patēriņš joprojām būs galvenais izaugsmes virzītājspēks, taču ierobežotie ieguldījumi pamatlīdzekļos un vājāks eksports attīstības tempus mazinās. Saskaņā ar “Coface” aplēsēm IKP pieaugums CAE reģionā šogad samazināsies līdz 3,6%.

Uzziņa:

“Coface” Centrālās un Austrumeiropas 500 lielāko uzņēmumu reitingu veido jau vienpadsmito gadu. Kompānijas tajā tiek vērtētas pēc iepriekšējā gada apgrozījuma rādītājiem, kā arī salīdzinātas pēc papildu analīzes faktoriem, tostarp darbinieku skaita un citiem. Reitingā iekļautās valstis ir Bulgārija, Čehija, Horvātija, Igaunija, Latvija, Lietuva, Polija, Rumānija, Serbija, Slovākija, Slovēnija un Ungārija.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
20 reizes nedēļā dažādu darbu laikā tiek pārrautas elektrolīnijas
5 stundas
LE
LETA
Ekonomika
VIDEO: Purgaile sola pārmaiņas FKTK un atbalsta pievienošanu Latvijas Bankai
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Ielu tīrāmo mašīnu ražotājs “Bucher Municipal” piedzīvo strauju izaugsmi
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Rīgas lidostā aiz taksometru “zelta joslas” – viss pa vecam vai situācija uzlabojusies? 1
2 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Brīvdienās laika apstākļus noteiks ciklonu darbība: prognoze 7 dienām
5 stundas
LE
LETA
Sports
Svarcēlājs Griškovs par aizliegto vielu lietošanu saņem četru gadu diskvalifikāciju
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
VIDEO: Purgaile sola pārmaiņas FKTK un atbalsta pievienošanu Latvijas Bankai
6 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Pie Āfrikas krastiem pirāti uzbrukuši Latvijas tankkuģim “Ance”
7 stundas