×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.1°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
29. novembris, 2017
Drukāt

Reģionos trūkst mājokļu. Kas cels? (10)

Ilustratīvs attēlsIlustratīvs attēls

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija, apspriežot mājokļu pieejamību reģionos, vienojās darba grupā meklēt risinājumus problēmām šajā jomā.

Komisijas priekšsēdētājs Romāns Naudiņš (VL-TB/LNNK) uzsvēra, ka šis ir “jautājumus numur viens”, kas jārisina, lai veicinātu reģionu attīstību un nodarbinātību. Naudiņš iecerējis uzrunāt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu (VL-TB/LNNK), lai viņa vadītā ministrija uzņemtos darba grupas izveidi. Risinājumi būtu jāpiedāvā februārī vai martā.

Arī deputāts Inesis Boķis (V) pauda viedokli, ka mājokļu pieejamības problēmai jārod risinājums un tas ir jādara ātri, nevis gadiem runājot par šo problēmu.
Ekonomikas ministrija (EM) pārstāvji komisijas sēdē pauda, ka īres namu būvniecību un mājokļu atjaunošanu kavē zema iedzīvotāju maksātspēja, kas esot kritiska problēma. Daudzi nevar atļauties jaunu mājokli vai kvalitatīvu mājokli.

Tāpat šajā jomā ir arī kavēkļi – ilgs ieguldīto finanšu atmaksas termiņš un zema rentabilitāte, kā arī neefektīva strīdu risināšana. Tāpēc arī neveidojas jauns īres fonds un investīcijas dzīvojamo ēku uzturēšanai ir nepietiekamas.

EM arī piebilda, ka palīdzība dzīvokļa jautājumu risināšanā ir pieejama ļoti ierobežotam lokam un noteiktā apjomā, tāpat mājokļu pieejamībai ir ierobežots publiskā finansējuma atbalsts. Pašlaik atbalsts mājokļa iegādē ir pieejams ģimenēm ar bērniem, taču no nākamā gada mājokļu atbalsta programmā finansējumu varēs saņemt arī vidējo profesionālo vai augstāko izglītību ieguvušie līdz 35 gadu vecumam.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvji komisijas sēdē pauda atbalstu šādas darba grupas izveidei, uzsverot, ka problēmas ar mājokļu pieejamību ir jārisina. Mājokļu trūkumus reģionos kavējot uzņēmējdarbību, jo uzņēmēji piesaista ne tikai vietējos darbiniekus, bet arī darbaspēku no citiem reģioniem.

Diskusija par mājokļu politiku turpinājās arī Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē. EM informēja deputātus arī par potenciāliem atbalsta instrumentiem, kas risinātu minētas problēmas.

Viens no šādiem risinājumiem varētu būt iespēja noteikt likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) paredzēt, ka no maksātāja ienākumiem izslēdz ēku atjaunošanas un pārbūves izdevumus 50% apmērā jeb līdz 2000 eiro gadā. Vēl viens piedāvājums varētu būt 10% grants īres namu būvēšanai, ilgtermiņa izdevums īres namu atjaunošanai vai pārbūvei, kā arī ilgtermiņa aizdevums īres ēku būvniecībai no Valsts kases, palielinot pašvaldības maksimālo slieksni saistību apjomam pret plānotiem pamatbudžeta ieņēmumiem tieši dzīvojamā fonda izveidei vai atjaunošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Nu ir reģionii iztīrīti no tautiešiem nu tagad var celt imigrantiem. Svešā vara turpina ko iesākusi padomju laikos.
  Svešais cirvis cērt un cērt.
  Tas nav netīšām, kad par nodarbinātību reģionos nerunāja uzreiz tikko problema radās..
  Tas nav netīšām, ka visos medijos reklamē īrijas sēņuaudžetājus ar visām algām, aģitācijas sanāksmju laikiem u.tml.

 2. Uzcel tikai kaut ko – kātējais nenormālais NĪN būs klāt! Kam tas vajadzīgs?

 3. Nopērc ķieģeli! Tava Latvija. Atbildēt

  Padomija cēla, cēla, cēla, cēla … Vienalga visiem nepietika. Ko darīs tad, kad no padomijas mantotais sāks masveidā brukt? Nekas nav mūžīgs; pat putuplasta miza neglābs …

 4. Mūms Līvānos dzīvokli stāv tukši…daudz izlik āra un vini brāuc prom….zinu ģimenes kuri atbrāuca Līvānos ,saka apdzīvot dzīvokli,bet….izlik ara…it ka nelikumīgi….bet dzīvokli stāv tukši gadiem…Daudzi nesaprot kāpēc nevar palīdzet sakator dokumenti vai citi jautajumi ? vai labak izlik āra ? Pēc sudzejas ,ka cilvēki bāauc prom no Latvijas ? Vai nav divaini valsts ?

 5. Kārtējā naudas izkrāpšana,kur tad tie īpašumi palika ja 500 000 devušies prom un vēl izbrauc..nu ja melo tad vismaz ticami

 6. Kad vajadzēja naudu, lai glābtu divus blēdīgus baņķierus – ātri sameklēja miljardu – tad kad vajad naudu patiesi Latvijai un iedzīvotājiem , domāju dzīvokļu celtniecībai – nav nekā…

 7. …Tapēc ka sranie investori sapērk vēl lietojamas mājiņas laukos un nopūdē līdz kliņķim gaidīdami lielo kumosu.Bet to visu varētu godājamā vadība varētu aizkavēt ieviešot īpašu nodokli nesakoptiem īpašumiem .

 8. Esam pie sasistas siles ,jo vergi brauc prom lai kaut cik nopelnītu

  • Bet Omme tikai plāta savu smirdīgo, ļauno muti.

  • ja prāta nav un ir tikai knapa pamatskolas izglītība ir jākļūst par vergu te vai Īrijas sēņu laukos……..par tādu lietu , kā darba radīšanu sev vai cietiem ,nerunāšu , tāpat vergi nesapratīs…..katrā ziņā vergotāji ir noderīgi sabiedrībai , nekā dīvānā pirdējii……

Draugiem Facebook Twitter Google+