Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Reģistrē Krievijā, ķer muļķus Latvijā 8


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Viltus ziņa: Latvija gatavojas pensiju atcelšanai

Pārskatot dažādu ārvalstu mediju interneta lapas, pārsteigumu sagādāja “Russia Today” angļu valodas versija, kur parādījās reklāmas baneris, lakonisks teksts latviešu valodā – “Latvijā sociāla katastrofa: iedzīvotājus gatavo pensiju atcelšanai”. Klikšķinot tālāk, tiku aizvests uz saiti newspall.com, kur arī atradās jau minētais raksts ar dramatisko virsrakstu, bez autora un publicēšanas datuma, bet ar īpašu piezīmi “lasītais”. Interesantā kārtā “Russia Today” krievu valodas versijā norādes uz šo rakstu nebija.

Galerijas nosaukums

Izplatība

Pats raksts gan neattaisno skaļos virsrakstus, jo pēc biedējošā par to, ka drīz pensiju vairs nebūs, pāraug teorētiskā un mierīgā spriedelēšanā, ka nākotnē vēl vairāk varētu pieaugt pensijas vecums, un izteikti daži pieņēmumi, kurās nozarēs varētu būt lielāks pieprasījums pēc vecāka gadagājuma darbiniekiem. Mikroskopiska norāde liecina, ka teksts ņemts no telegraf.lv. Uzklikšķinot jau tur, atklājās, ka līdzīgs raksts atrodams krievu valodā vietnē vesti.lv – “Strādā, vecais! Latvijas iedzīvotājus gatavo pensiju atcelšanai”. Tas datēts ar 4. martu un, kā liecina interneta meklētājs, dīvainā kārtā nav guvis īpašu atsaucību citos Krievijas portālos. Varbūt tāpēc vienā no “troļļu fabrikām” kādam ienāca prātā to atsvaidzināt un iemest jau latviešu internetā, jocīgā anonīmā viltus ziņu lapā newspall.com, kas, pēc publiski pieejamās informācijas, reģistrēta Krievijā šā gada martā.

Atmaskojums

To, ka pašreizējā Latvijas pensiju sistēma ir viena no stabilākajām, atzinuši daudzi eksperti. Viens no pēdējiem pētījumiem, ko 2016. gadā veica Vācijas apdrošināšanas kompānija “Allianz”, mūsu pensiju sistēmu pat atzina par septīto finansiāli stabilāko pasaulē. Tātad vismaz neatkarīgi eksperti uzskata, ka Latvijas pensiju sistēma ir visai droša pret sociāliem un finansiāliem satricinājumiem, ka tai ir perspektīvas tālākai attīstībai.

Te vietā būtu jautājums – kā tad tā, salīdzinājumā ar Rietumeiropu Latvijā taču pensijas ir visai nelielas, lielākajai daļai pensionāru tās svārstās robežās no 250 līdz 300 eiro. Un tomēr tās ir vienas no lielākajām bijušajā PSRS. Krievijā vidējā vecuma pensija patlaban ir 14 000 rubļu jeb 200 eiro. Turklāt Krievija nav lēta valsts, pārtikas cenas lielajās pilsētās ir pat augstākas nekā pie mums Latvijā. Taču šādu rakstu (pareizāk sakot, virsrakstu) mērķis arī nav kaut ko analizēt un salīdzināt, bet veidot (pastiprināt) negatīvu noskaņojumu.

Saistītie raksti

Pārskatot newspall.com saturu, redzams, ka šī lapa veidota ar mērķi gan pelnīt ar “klikšķu biznesu” internetā (par to liecina tā saukto “dzelteno ziņu” īpatsvars, piemēram “Cilvēkus šokē foto ar princeses Diānas rēgu”, “Bērns ar 34 pirkstiem” un citas), bet vienlaikus arī nomelnot Latvijas valsti, sēt neticību tās nākotnei. Zīmīgi, ka materiāli ir visai labā latviešu valodā, tātad visdrīzāk tapuši tepat uz vietas.

Un vēl – katru rakstu šajā vietnē pavada neskaitāmas norādes jau uz citiem rakstiem, kas reklamē brīnumlīdzekļus pret nagu sēnīti, artrītu vai locītavu sāpēm. Protams, par naudu. Tāpēc pašiem lapas veidotājiem varētu ieteikt painteresēties – varbūt eksistē arī kādas zāles pret muļķību? Kaut gan maz ticams, ka tās šādā interneta lapā tiks reklamētas. Arī tāpēc, ka ar muļķību izplatīšanu viņi nopelna.

LA.lv