Foto-LETA

Reģistrētā bezdarba līmenis šogad varētu pietuvoties 9% 0

Ekonomikai augot, pieprasījums pēc darbaspēka turpinās palielināties – reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā 2012.gada beigās nokritās līdz 10,5% un šogad sasniegs viencipara atzīmi, pietuvojoties 9%, teikts jaunākajā “SEB bankas” makroekonomikas apskatā. Savukārt darba meklētāju īpatsvars joprojām atradīsies virs 10% atzīmes.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Apskatā teikts, ka ļoti būtiski būs ne tikai samazināt bezdarbu, bet veicināt nodarbinātību jeb palielināt darbspējīgo iedzīvotāju iesaistīšanos darba tirgū. Nodarbinātības līmenis salīdzinājumā ar attīstītajām valstīm Latvijā ir zems. Tas ir nozīmīgi gan demogrāfijas, gan izaugsmes, gan imigrācijas jautājumu kontekstā. Bankas ekonomikas eksperti sagaida, ka turpinās augt pieprasījums pēc kvalificēta darbaspēka, tas ir, darbiniekiem ar priekšzināšanām, kvalifikāciju, specifiskām prasmēm. Ar to saskarsies apstrādes rūpniecības, informācijas tehnoloģiju, arī būvniecības nozares uzņēmumi.

“Lielākais optimizācijas vilnis Latviju ir pāršalcis. Tomēr būs nozares, kurās uzņēmumi turpinās pielāgoties jaunajiem pēckrīzes apstākļiem atbilstoši biznesa apjomam un pieprasījuma struktūrai. Tāpat to spiedīs veikt tehnoloģiju attīstība un ieviešana jeb produktivitātes pieaugums. Tādēļ selektīvas izmaiņas būs vērojamas arī šogad,” prognozēts apskatā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“SEB bankas” eksperti lēš, ka šogad kopumā straujš darba samaksas kāpums nav gaidāms. Vidējās darba samaksas pieaugums būs mērens – 4,5-5,5% apmērā. Tomēr sagaidāms pieaugošs spiediens algas celt straujāk, kas pieņemsies spēkā līdz ar tendencēm bezdarbā un kopējā ekonomiskā attīstībā. Arvien lielāku ietekmi uz to atstās atalgojuma celšana sabiedriskajā sektorā, kaut arī tas būs ļoti selektīvi un ierobežotā budžeta spēju diktēts.

“Valsts un pašvaldību komercsabiedrībās jostas tiks atlaistas brīvāk, kādēļ tur, visticamāk, būs vērojams krasāks kāpums. Privātajā sektorā atalgojums straujāk tiks celts nozīmīgākajiem speciālistiem, no kuriem ir atkarīga uzņēmuma darbība. Pārējiem kāpums būs lēzenāks vai pat izpaliks. Atsevišķos sektoros, kur jau ir jūtams speciālistu trūkums un augošs pieprasījums, algas celsies vēl krasāk,” teikts apskatā. Eksperti arī norāda, ka zemā inflācija un iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana būs labvēlīga pirktspējas pieaugumam.