Latvijā
Sabiedrība

Reirs: Demogrāfiju vairāk varētu uzlabot otrā bērna politikas īstenošana 5


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto-Shutterstock

Labklājības ministrija (LM) uzskata, ka uzlabot demogrāfiju un vairot dzimstību vairāk varētu īstenojot nevis trešā, bet gan otrā bērna politiku, aģentūrai LETA teica labklājības ministrs Jānis Reirs (V).

Viņš skaidroja, ka Demogrāfisko lietu padome apstiprināja nākamajam gadam papildus 28 miljonus eiro, bet vēl pēc gada 32 miljonus eiro trešā bērna politikai, lai palielinātu pabalstus, tomēr padomē šai idejai neesot bijis viennozīmīgs atbalsts. Piemēram, demogrāfs Pēteris Zvidriņš izteicās, ka pareizi būtu veidot tieši otrā bērna politiku, kam piekrīt arī LM.

Ministrs norādīja, ka Latvijā 70% ģimeņu ir viens bērns, tātad būtu tikai loģiski censties īstenot ne tikai trešā, bet arī otrā bērna politiku. Otrā bērna politikas īstenošana, pēc Reira domām, ir loģiska un zinātniski pamatota, īpaši pievēršot uzmanību citām valstīm, kuras veic dažādus demogrāfijas uzlabošanas pasākumus.

Pēc Reira paustā, gadāms, ka nākamgad saistībā ar šiem jautājumiem varētu būt lielas diskusijas gan no politiķu, gan zinātnieku puses.

Reirs norādīja, ka Demogrāfisko lietu padomē izskanēja dažādi priekšlikumi, taču uz nākamā gada budžetu tika apstiprināta trešā bērna politikas veicināšana. Patlaban padomes uzdevumā LM rēķina, cik liels pabalsts pie esošās sistēmas būs par trešo, ceturto un piekto bērnu. Pirmie aprēķini rādot, ka 2019.gadā ar 32 miljoniem eiro nepietiks, lai izpildītu mērķi. Aprēķins par pabalstu apmēru tiks veikts līdz budžeta iesniegšanai, piebilda ministrs.

Vienlaikus viņš norādīja, ka Demogrāfisko lietu padome nolēma, ka pārējie izskanējušie priekšlikumi tiks nodoti tālākai apspriešanai zinātniekiem un sabiedrībai.

Kā pēc Demogrāfisko lietu padomes sēdes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), daudzbērnu ģimeņu pabalstiem 2018.gadā papildus novirzīs 28 miljonus eiro, bet no 2019.gada – 32 miljonus eiro.

Premjers gan vēl nevarēja komentēt, vai jau nākamgad ģimene par trešo bērnu pabalstā saņems 100 eiro mēnesī, jo patlaban tiekot veikti aprēķini.

LA.lv