×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
25. jūlijs, 2017
Drukāt

Reirs: Mēģinām panākt, lai visi budžetā maksātu vismaz minimālas sociālās iemaksas (10)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Jānis Reirs

Labklājības ministrijas (LM) piedāvājumi ieviest 5% sociālās iemaksas no saimnieciskās darbības un autoratlīdzībām ir mēģinājumi panākt to, lai visi budžetā maksātu vismaz minimālas sociālās iemaksas, šorīt Latvijas Radio skaidroja labklājības ministrs Jānis Reirs (V).

Reirs pilnībā noraidīja jebkādas aizdomas par to, ka LM darbotos banku lobija interesēs. Politiķis skaidroja, ka šis ir jau otrais vai trešais piedāvājums, kā visus iedzīvotājus piespiest parūpēties par savu nākotnes pensiju vismaz minimālā apmērā – pirmais bija piedāvājums ieviest obligātas minimālās sociālās iemaksas, taču Saeima “ļoti draudzīgi” tās pērnā gada izskaņā atcēla, tāpēc tagad tiekot meklēti jauni risinājumi.

Politiķis pieļāva, ka Saeima noraidīs ar jauno priekšlikumu, un solīja, ka LM neapstāsies un turpinās meklēt citus veidus situācijas risināšanai, viens no kuriem varētu būt piedāvājums pārnest visas sociālās izmaksas, kas saistītas ar cilvēkiem, kas neveic sociālās iemaksas, uz valsts pamatbudžetu.

Kā ziņots, Saeima 21.jūlijā pirmajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz, ka, sākot ar nākamo gadu, par saimniecisko darbību un autoratlīdzībām būs jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksa (VSAOI) 5% apmērā pensijas nodrošināšanai.

LM informēja, ka patlaban saimnieciskās darbības veicējs, ja viņa ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, VSAOI neveic, tāpēc likuma grozījumos noteikts, ka saimnieciskās darbības veicēji no ienākumiem vismaz 5% apmērā veic iemaksas pensiju 3.līmenī. Iepriekš Saeimas Sociālo un darba lietas komisijas deputāti kritizēja ieceri novirzīt šis iemaksas 3.līmenī, un darba grupā bija iecerēts šo priekšlikumu pilnveidot.

Tāpat LM norāda, ka praksē gandrīz vienmēr personas izvēlas no autoratlīdzībām VSAOI neveikt. Lai nodrošinātu vienlīdzīgu attieksmi pret visām personām, kuras gūst ienākumus ne uz darba attiecību pamata, tajā pašā laikā palielinot personu sociālo nodrošinājumu un būtiski nepalielinot autoratlīdzību izmaksātāju izdevumus, likuma grozījumi paredz noteikt, ka arī autoratlīdzības ir VSAOI objekts.

Līdz ar to likuma grozījumos noteikts, ka autoratlīdzību izmaksātājs no saviem līdzekļiem veiks 5% maksājumu no autoratlīdzības, ieskaitot to speciālā kontā Valsts kasē, ko administrēs Valsts ieņēmumu dienests (VID), kas pēctaksācijas gadā līdz 1.februārim veiks par personu samaksāto VSAOI summēšanu.

Ja samaksātā summa par personu no visiem maksātājiem gada laikā būs mazāka par summu pensiju apdrošināšanai no minimālās algas mēnesī vispārējā gadījumā, tad VID iepriekš minēto summu pārskaitīs uz pensiju 3.līmeni. Savukārt, ja samaksātā summa būs vienāda vai lielāka par iepriekš minēto summu, tad VID to pārskaitīs uz pensiju speciālo budžetu un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra nodrošinās tās reģistrēšanu pensiju apdrošināšanai un ieguldīšanu pensiju 2.līmenī, ja persona ir pensiju 2.līmeņa dalībnieks.

Savukārt, lai nodrošinātu, ka pašnodarbināta persona veic VSAOI no visiem ienākumiem, un, lai palielinātu pašnodarbinātas personas sociālo nodrošinājumu vecumdienās, likuma grozījumos noteikts, ka VSAOI ir veicamas no visiem ienākumiem, t.i., no brīvi izraudzīta objekta paliktu līdzšinējā kārtība un likme, savukārt no starpības starp ienākumiem un brīvi izraudzītā objekta, VSAOI būtu veicamas 5% apmērā pensiju apdrošināšanai pensiju pirmajā un otrajā līmenī.

Minētie likuma grozījumi attieksies uz aptuveni 90 000 saimnieciskās darbības veicējiem, 11 450 pašnodarbinātajiem un 3651 autoralīdzību izmaksātājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Ministrs aizmirsis GODMAŅA runu premjera amatā gada noslēgumā, kur izskanēja frāze, ka LATVIJĀ NĀKOTNĒ VISS TIKS IEVESTS….Par RAŽOŠANU viņš nebilda ne vārda!??…… Godmaņa izstrādātais valsts modelis taču sekmīgi turpinās!?? Valdības un Saeimas ŠOS 25 gadus neceļ ne ausu par ražošanas attīstīšanu LATVIJĀ!?? VIŅI NEDZIRD, NEGRIB REDZĒT VALSTS GRIMŠANU NABADZĪBĀ UN DARBA SPĒJĪGO IEDZĪVOTĀJU BRAUKŠANU PROM NO LATVIJAS! Vēl valsts grimšanas vaininieks tiek ievēlēts EP????? ĻOTI interesanti būtu uzzināt, kā uzdevumā visas valdības un Saeimas ”STRĀDĀ”??? KAM IZDEVĪGA NABADZĪGA, REGULĀRI NEMIERĪGĀ TAUTA, REGULĀRĀ ĶENGĀŠANĀS UN DAŽĀDU PROFESIJU CILVĒKU PRETNOSTATĪŠANA IZDEVĪGĀ BRĪDĪ, VALSTS LIELĀKO CŪKU FERMU , tātad CŪKKOPĪBAS IZNĪCINĀŠANA…Interesanti, kuru nozari ŅEMS PRIEKŠĀ nākošo………JA NAV RAŽOŠANAS , NEBŪS ARĪ NAUDA UN NODOKĻI!?? .Šobrīd izglītības laukā cītīgi ”strādā” vēl viens CENTĪGS DARBONIS, NĪCINOT LATVIEŠU skolas – ŠADURSKIS – NEKO nedarot darba spējīgo pilsoņu aizkavēšanai palikt LATVIJĀ! KUR IR VIŅA PARTIJA?????????

 2. Vispār interesnati – bijušais komjaunatnes partijas karjerists par labklājības ministru. Āzis par dārznieku.

 3. nav un nebus atdeves šim maksājumam. var saprast valdibu kam naudas nepietiek jo esošie stradajošie nopelna pensionariem pensijas, bet šobrid strādājošiem nav motivācijas, jo kaut uz papira skaitās ka vi’\ni uzkrāj savai pensijai, tie līdzekļi nekur netiek uzkrātu /iegulditi bet vienkārši uzreiz notriekti. pēc pāris gadiem sistema sabruks un politiķi vienkārši plātis rokas un stāstis ka vainigi nemaksātāji, kaut realitātē tā ir sistemas vaina kas strādā pēc piramidas shēmas un jebkura piramida agri vai vēlu sagrūst

 4. bet tikai tad ja saņemam kaut minimālo algu. tiko vel vakar bija ziņa ka apmeram puse strādājošo saņem mazāk par minimālo

 5. Janka no ''krūmiem'' Atbildēt

  Nu tiem muzikantiem varēja pat lielāku uzlikt.Tādu naudu plēš,bet nodokļus nemaksā.Tie MUN arī,cik ta ir tādu,kuri paši no labas gribas?Lielākā daļa MUN ir piespiedu kārtā,lai ”saimnieki” varētu vairāk kabatās ielikt un nodokļus apiet.

 6. Šībrīža pensīši strādāja LPRS. Viņu uzkrātais pensiju fonds bija tas kas tirgojās par sertifikātiem. Lielākajai daļai šo vērtību bija jābut pensiju fondos, no kuriem tagad viņiem maksāt pensijas. Šī, nožēlojamā, pretīgā kārtība kādu uztur politikāņi ir cilvēku degradējoša.
  Ja savu darba augļu baudīšana ir noziegums, – es izvēlos noziegumu. Algas aploksnēs un rūpējies par sevi pats. Lai ticētu valstij nav jābūt stulbenim, tur jābūt īpaši aptaurētam stulbenim.

  Par Trešo Republiku.
  Priekā!
  V

 7. Ja mēğināsi, tad nekas nesanāks. Varbūt problēma ir citur, ja jau tik daudzi maksā minimālās iemaksas? Tas notiek ne jau aiz labas dzīves

 8. Apbrīnojama domāšana. Es saprotu, ka šobrīd rūpējos par savu pensiju, maksāju nodokļus. Bet kas pēc tam mūs, šībrīža jauniešus, uzturēs kā pensionārus, ja cilvēki izbrauc tādā ātrumā. Nevis esošajiem liktu milzīgu nodokļu slogu, bet mēģinātu noturēt aizbraucējus, lai pēc tam ir kāds, kas mums tās pensijas arī maksās.

  • Te jau ir tā problēas sakne, ka lai atrisinātu problēu vienlaicīgi jādarbojas vairākos virzienos. Kā vecajā piemērā ar cauro jumtu – nepietiek nolikt spaini uz grīdas, lai ūdenim ir kur sapilēt. Spaiņa nolikšana vienkārši sniedz zināmu laika handikapu, lai uzkāptu uz jumta, atrastu vainu, sapirktu materiālus, atrastu meistarus un sataisītu cauro jumtu (lasi – atrisinātu problēmu pēc būtības). Spaiņu maiņa uz lielākiem vai krāsainākiem nerisina problēmu pēc būtības. Šeit ir līdzīgi – globālais jautājums ir – kapēc tik daudzi cilvēki ir spiesti maksāt tik mazas iemaksas? Kur ir labi apmaksātās darba vietas?

Draugiem Facebook Twitter Google+