Mobilā versija
-2.3°C
Evelīna, Mētra, Aurēlija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
30. maijs, 2014
Drukāt

Reitingu aģentūra “S&P” paaugstina Latvijas kredītreitingu uz “A-“ (2)

standard_poor

Starptautiskā reitingu aģentūra “Standard&Poor’s” (“S&P”) piektdien paaugstinājusi Latvijas kredītreitingu – tas valsts ilgtermiņa saistībām vietējā un ārvalstu valūtā ir paaugstināts no “BBB+” uz “A-“. Nākotnes prognozes vērtējums ir noteikts stabils, informē Finanšu ministrijā (FM).

“Tas ir liels mūsu valsts panākums, kas gūts, ilgstoši un konsekventi strādājot, lai attīstītos valsts ekonomika un kuru tagad ir novērtējusi arī viena no lielākajām reitingu aģentūrām. Latvijas iekļaušana starp A grupas reitinga valstīm ir starptautiska atzinība. Tas arī izvirza mums pašiem arvien lielākus nākotnes standartus un uzdevumus. Šī ir iespēja mums ar kopēju darbu apliecināt ilgtermiņa piederību šīs grupas valstīm. Tas būtu jāņem vērā visiem politikas veidotājiem Latvijā gan valstiskajā, gan pašvaldību, gan arī privātajā sektorā, īpaši ņemot vērā tuvojošās Saeimas vēlēšanas,” norāda finanšu ministrs Andris Vilks (V).

Aģentūra savu lēmumu pamatojusi ar spēcīgu Latvijas ilgtermiņa ekonomikas izaugsmi, labākiem ārējā sektora rādītājiem nekā gaidīts, un pārdomātu un piesardzīgu fiskālo politiku.

“S&P” paziņojumā norādīts, ka 2013.gadā Latvijas ekonomika ar 4,1% iekšzemes kopprodukta (IKP) pieaugumu bija visstraujāk augošā ekonomika starp Eiropas Savienības valstīm. 2014.gadā reitingu aģentūra paredz IKP pieaugumu 3,7% apmērā, kas 2015.-2017.gadā varētu stabilizēties vidēji ap 4,3%. Aģentūra atzīmē sasniegumus budžeta deficīta mazināšanā, kā arī fiskālā ietvara uzlabošanā, pieņemot Fiskālās disciplīnas likumu.

Tāpat atzinīgi novērtētas Valsts kases organizēto aizņēmumu zemās procentu likmes, turpinot starptautiskās aizņēmumu programmas pārfinansēšanu starptautiskajos kapitāla tirgos, tādējādi nodrošinot būtisku valsts parāda apkalpošanas izmaksu nepalielināšanos.

Kārtējā maksājuma konta deficīts ir strauji sarucis kopš tā maksimuma finanšu krīzes sākumā un nu tas ir tikai 0,8% 2013. gadā. Tomēr reitingu aģentūra pieļauj tā palielinājumu nākotnē, kas daļēji var ietekmēt tālāku reitinga paaugstinājumu. Banku sektors tiek novērtēts kā stabils.

Iestāšanās eirozonā ir mazinājusi vairākus riskus, taču, kā norādījusi aģentūra, monetārās politikas mērķi Eiropā, visticamāk, tiks pakārtoti lielajām valstīm nevis mazām ekonomikām.

Latvijas kredītreitinga nākotnes novērtējums noteikts stabils, jo pozitīvos sasniegumus mazina atsevišķi ārējie riski. Stabils vērtējums arī liecina, ka aģentūra šobrīd neredz lielu varbūtību reitinga izmaiņām nākamo divu gadu laikā. Aģentūra reitingu var samazināt, ja valdība vājinās fiskālās politikas kursu, kā arī būtiski pieaugot kārtējo maksājumu konta deficītam vai nerezidentu noguldījumu riskiem.

Turpmākais reitinga paaugstinājums varētu sekot, ja uzlabotos ārējā sektora rādītāji.

“S&P” arī brīdina, ka reitingu var samazināt, ja valdība atslābinātu fiskālās politikas kursu, būtiski pieaugtu kārtējo maksājumu konta deficīts vai pieaugtu riski no nerezidentu noguldījumiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Tikai muļķis aizņemas naudu patēriņprecēm. Aizņemšanās ir attaisnojama tikai sava mājokļa vai lauksaimniecības iegādei. Arī valstij jasabalansē savs budžets.

  2. nu burvīgi, ko lai saka – varēsim lētāk dabūt aizņemties:)

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+