×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. septembris, 2015
Drukāt

Anda Līce: Cilvēks sev ir atklājis brīnišķīgu slēptuvi – cilvēktiesības (17)

Foto - Valdis IlzēnsFoto - Valdis Ilzēns

Anda Līce

Vārds “cilvēktiesības” publiskajā telpā skan no rīta līdz vakaram, un tas nozīmē – ar šo lietu tiešām kaut kas nav kārtībā gan pēc būtības, gan to, ka cilvēktiesības tiek pārprastas. Ar tām piesedzas izdevīgums vai vienkārši nekaunība. No vienas puses – cilvēktiesības tiešām tiek nemitīgi pārkāptas, no otras – pilnīgi ignorētas. Kad sabiedrība ir morāli atmiekšķēta, kaunināšana un runāšana par sirdsapziņu, pienākumiem un atbildību neko nelīdz. Lai pārsistu biezo egoisma čaulu, ir vajadzīgs gāzt ar rungu. Dzīve katram piemeklē savu – vienam par rungu kļūst likuma pants vai pat cietuma restes, citam – slimības gulta, vēl kādiem – bailes zaudēt darbu un sabojāt reputāciju, kā tas izrādījās ar likumu par alimentu nemaksātāju vārdu publicēšanu. Nemaksātāju skaits tagad nedaudz ir sarucis. Tas gan nav skāris tos hroniskos nekauņas, kuriem nospļauties uz savu reputāciju un par kuriem tautā saka: to neiztaisnos pat kaps.

Katram laikmetam ir savi kauna stabi, padomju laikos, piemēram, dažādi nogrēkojušos lika sienas avīzēs, rīkoja biedru tiesas un sauca uz pārrunām pie partijas sekretāra, kurš bieži vien pats nebija daudz labāks. Ja savā vairākumā sabiedrība ir morāli vesela, tā lietas sauc to īstajā vārdā, negodīgus cilvēkus nosoda un no viņiem novēršas, nevis skatās ar skaudību un pat apbrīnu. Visās tautās milzīga loma ir bijusi un ir reliģiskajai audzināšanai.

Tādi nu mēs esam – reizē radības kronis, taču savas dabas nemainīguma dēļ – arī diemžēl primāti, kas, dzīvojot bez jebkādiem ierobežojumiem, nespēj neradīt problēmas. Cilvēka mūža lielā drāma ir tā, ka viņa fiziskais ķermenis kopā ar ego aug un attīstās pats, kamēr garīgajā ķermenī, lai tas neizaugtu kropls, ir ļoti daudz jāiegulda. Tas prasa pašdisciplīnu, izpratni un lielu mīlestību. Ja tā kopā ar gudru audzināšanu nav saņemta bērnībā, vēlāk nav ko dot arī tālāk un cilvēks dzīvo ar nepamodinātu apziņu.

Mūsdienu cilvēks sev ir atklājis brīnišķīgu slēptuvi – cilvēktiesības. Cietumnieks tagad drīkst pieprasīt sev visu to pašu, kas pienākas brīvajiem, un, lai cik tas skanētu absurdi, labiekārtoti cietumi daudziem kļūst par iekārojamu vietu. Sabiedrība, kura nevēlas celt augstāk morāles latiņu, ir spiesta celt jaunus cietumus. Izdarīt otro parasti ir daudz vieglāk nekā pirmo.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Tieši to pašu teica komūnisti. “TĀ SAUKTĀS CILVĒKTIESĪBAS” – vai atceraties, Anda?

 2. Varas elite ir atradusi slēptuvi pie DATU AIZSARDZĪBAS LIKUMA, kuru lasot vispār no tā nevar saprast, ko tas un kā tas aizsargā. To tulko ierēdņi kā patīk.

  Cilvēkus, pareizāk, varas eliti aizsargā vārds “demokrātija”, kas ietērpts vārdu kopā: VIENA LIKUMS, VIENA TAISNĪBA VISIEM.

  Vai esi redzējusi taisnību likumos? Nu, nē! Vai esi redzējusi taisnību algās – nu, nē, vienam miljoni, otram graši un aprēķina, ka Latvija milzīgi izaugusi, attīstījusies – vidējā alga jau ap tūkstot. Kā pasakā dzīvojam. Vieniemm demokrātija,

 3. Cik patiesi vārdi! Paldies!

 4. Piekrītu Līces kundzei.Valsts pamati veidojas no morāli stiprām ģimenēm.Ģimene ir pamatu pamats.

 5. pilnībā piekrītu Līces kundzes viedoklim! Kā naglai uz galvas!

 6. ” Sabiedrība, kura nevēlas celt augstāk morāles latiņu, ir spiesta celt jaunus cietumus. Izdarīt otro parasti ir daudz vieglāk nekā pirmo.”
  ================================================================
  Pajautājiet “māmiņai” Google – Prisoners in U.S – būs iespēja salīdzināt!
  Roughly 2.2 million people are locked up in prison or jail; 7 million are under correctional control, which includes parole and probation; and more than $80 billion is spent on corrections every year.

 7. Šīs divas rindkopas ar zelta burtiem būtu jāieraksta Latvijas Satversmes preambulā un katra latvieša dvēselē.
  “Tādi nu mēs esam – reizē radības kronis, taču savas dabas nemainīguma dēļ – arī diemžēl primāti, kas, dzīvojot bez jebkādiem ierobežojumiem, nespēj neradīt problēmas. Cilvēka mūža lielā drāma ir tā, ka viņa fiziskais ķermenis kopā ar ego aug un attīstās pats, kamēr garīgajā ķermenī, lai tas neizaugtu kropls, ir ļoti daudz jāiegulda. Tas prasa pašdisciplīnu, izpratni un lielu mīlestību. Ja tā kopā ar gudru audzināšanu nav saņemta bērnībā, vēlāk nav ko dot arī tālāk un cilvēks dzīvo ar nepamodinātu apziņu.

  Mūsdienu cilvēks sev ir atklājis brīnišķīgu slēptuvi – cilvēktiesības. Cietumnieks tagad drīkst pieprasīt sev visu to pašu, kas pienākas brīvajiem, un, lai cik tas skanētu absurdi, labiekārtoti cietumi daudziem kļūst par iekārojamu vietu. Sabiedrība, kura nevēlas celt augstāk morāles latiņu, ir spiesta celt jaunus cietumus. Izdarīt otro parasti ir daudz vieglāk nekā pirmo.”

 8. Latvijā pastāv arī cilvēktiesības?Kā vienmēr-selektīvi pēc maka biezuma,ieņemamā amata-pārejiem klinģera caurums.Par to var palasit cilvēktiesību speciālistu atzinumā Grantiņa gadījumā.

 9. Pašreizējā valsts pārvaldes sistēmā dažādos līmeņos valda psiholoģiskā terora veids,vai svešvārdā-mobings.To sekmīgi piekopj amatpersonas,kurām raksturīga nekaunība un sveši tādi jēdzieni kā morāle,tikumība utt.

  • Precīzi nokomentēji. Tiesu ekspertīzes psiholoģe I.Lubāne ļoti labi atradusi vārdus, kā noraksturot tādas personas (iekavās mazliet papildinot viņas teikto): “Visbiežāk viņi ir psihiski veseli cilvēki, kuri nesirgst ar psihiskām kaitēm, kas var ietekmēt viņu rīcību. Tomēr jāatzīst, ka viņiem piemīt dziļš psiholoģisks defekts, kas izkropļo pieļaujamās rīcības robežas. Viņu pasaules uztverē seksuālas (sk. arī bezkaunība, krāpšana,bosings, mobings, egoisms, alkatība, varaskāre, izrādīšanās) darbības ar bērnu (kolēģiem, padotajiem, bisnesa partneriem, līdzcilvēkiem) nav nekas ļauns, un šāds uzskats liecina par dziļu personīgās rīcības robežu patoloģiju.” Kur vēl labāk pateikt!!!!Turklāt to saka tiesu eksperts psiholoģijā.

 10. Tas brīdis tuvojas.
  Kaut kur lasīju,kur bija teikts- …un tad cilvēks meklēs Cilvēku…
  Man patīk šis laikmets.Laba skola- process,kas parāda gan savas,gan citu ,,nobastotās,,dzīves mācību stundas.

 11. Tik tiešām, cilvēktiesības tagad tiek celtas augstāk par cilvēka morāli. Tās visur bāž sabiedrībai acīs, ar tām piesedzas pat tad, ja cilvēks kaut ko dara nepareizi vai pārkāpj citu cilvēku tiesības. Un tas viss tiek ierāmēts demokrātijas rāmjos. Protams, ir jāievēro cilvēka pamattiesības uz dzīvību, viņa īpašumu, rīcības un izteiksmes brīvību, bet to nedrīkst pārvērst par visatļautību. Tagad, piesedzoties ar cilvēktiesībām stiprākais uzkundzējas vājākajam, vārda brīvības vārdā tiek aizskarta cita cilvēka cieņa un tas viss tiek pasniegts demokrātijas mērcē. Tas viss ir tāpēc, ka nav stingri noteiktu kritēriju ne cilvēktiesībām, ne demokrātijai un katrs šīs lietas brīvi interpretē pēc sava prāta. Agrāk šis rāmis bija morāle, tagad tā arī ir atmesta, tāpēc pat mācīti cilvēki TV uzdod stulbus jautājumus, piemēram, “tikumība” – kas tā tāda?

  • Iemācīts – nozīmē “iedresēts”…
   Bet ne saprasts.
   99 % mācīto neatšķiras no nemācītajiem.
   Pat vēl sliktāk – ieguvuši zināšanas kā efektīvāk KAITĒT līdzcilvēkam, ko nemācītie pat NEZINA .

   • Man bērnībā bieži tika pateiksts==NEDRĪKST, KAS LIKA DOMĀT , BET JA NEVARĒJI IZDOMĀT, TAD MAN SIRSNĪGI PASKAIDROJA VECĀKI, BRĀĻI, MĀSA. Punkts.

  • “.. nav stingri noteiktu kritēriju ne cilvēktiesībām, ne demokrātijai un katrs šīs lietas brīvi interpretē pēc sava prāta…” Jāpiebilst, ka katrs var interpretēt, bet uzvar tas, kuram ir vara. Piemēram, cik juristu, tik viedokļu, bet uzvar valsts amatpersonas viedoklis, arī tiesnešu viedoklis, jo viņiem ir vara. Lūk, tā jau ir netaisnība! Kad tiesneši un vara vispār nav godprātīgi, tad cieš taisnīgums. Sekas – zūd ticība valstij!!! Kad nav ticības valstij, tad nelīdz morāle, “sabiedrība…ir spiesta celt cietumus”, un tas jau ir “vakars uz ezera”.

   • Tas tāpēc, ka mums ir izveidota juridiski administratīva valsts pārvaldes sistēma un pret administratīvu sistēmu praktiski ir ļoti, ļoti grūti cīnīties!Un par juridiski administratīvas valsts izveidi, iespējams, var teikt “paldies” nelaiķim Grūtupam, kas aktīvi darbojās tādas sistēmas izveidē…

  • Agrāk skolā mums tika mācīts – tavas tiesības (tagad saka cilvēktiesības) beidzas tur, kur sākas citu cilvēku (sabiedrības) tiesības!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+