×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. marts, 2017
Drukāt

Reizniece-Ozola: iedzīvotāju maciņos būs vairāk naudas (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) ir pārliecināta, ka pašvaldību vadītāji atbalstīs valdības iecerēto nodokļu sistēmas reformu. Šādu pārliecību ministre pauda šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma”.

Viņa piekrita, ka pašvaldībām pagaidām trūks detalizēti aprēķini, kā plānotā reforma ietekmēs pašvaldību budžetus. “Pašvaldībām vēl nedaudz ir jāpaciešas, lai ieraudzītu pilnīgu ainu, kas notiks viņu saimniecībās. Taču pēc reformas iedzīvotāju maciņos paliks vairāk naudas, līdz ar to mazināsies pašvaldību izdevumi sociālajai palīdzībai. Sākotnējie aprēķini ir iedoti, tāpat ir skaidrs kompensācijas mehānisms. Domāju, ka mēru atbalsts reformai būs,” sacīja Reizniece-Ozola.

Ar detalizētiem reformas ietekmes aprēķiniem ministre solīja iepazīstināt aprīļa beigās, kad
reformas pamatnostādnes plānots apstiprināt valdībā.

Jau vēstīts, lai nodokļu reforma neradītu būtisku iztrūkumu pašvaldību budžetos, valdība piedāvās pašvaldībām garantēt ieņēmumus 19,5% apmērā no kopējiem valsts nodokļu ieņēmumiem.
Finanšu ministrija (FM) nodokļu reformai piedāvā samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) līdz 20%, atcelt solidaritātes nodokli un saglabāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN).

FM piedāvā reformēt darba spēka nodokļus, ieviešot IIN likmi 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā nosakot IIN likmi 23% apmērā. FM arī piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli. FM piedāvājums paredz noteikt diferencēto nepaliekamo minimumu no 0 līdz 300 eiro, proti, 0 neapliekamais minimums būtu pie atalgojuma 1350 eiro, bet 300 eiro – pie minimālās algas.

FM rosina arī noteikt sociālo nodokli atalgojumam līdz 52 400 eiro gadā parastajā režīmā, no 52 400 eiro līdz 85 400 eiro gadā netiek piešķirti īstermiņa pabalsti, bet virs 85 400 eiro gadā – nav jāmaksā. Tāpat rosināts noteikt 20% uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) sadalītajai peļņai.

Ieguvumus no darba spēka nodokļu reformas FM ilustrē ar vidējo prognozēto darba algu Latvijā 2017.gadā – 910,5 eiro mēnesī. Proti, ja patlaban, nomaksājot nodokļus no 910,5 eiro, neto alga veido 641,3 eiro, tad pēc darbaspēku nodokļu reformas neto alga būtu 680,9 eiro.

Tāpat FM norāda, ka gadījumā, ja tiks lemts paaugstināt strādājošo neapliekamo minimumu, būs jārisina arī jautājums par pensionāru neapliekamo minimumu. FM rosina pakāpeniski paaugstināt neapliekamo minimumu ar 300 eiro. FM ieskatā, būtiskai pensionāru daļai neapliekamā minimuma pieaugums līdz 500 eiro dotu līdz 15 eiro papildu ienākumu mēnesī.

FM rosinātās izmaiņas kapitāla nodokļos paredz noteikt IIN likmi 20%, 0% likmi reinvestētajai peļņai un noteikt 20% likmi peļņas sadales brīdī. Tāpat plānots atteikties no atbrīvojumiem, kas tiks kompensēti ar darba spēka nodokļu samazinājumu.

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likme nodokļu reformas ietvaros tiek saglabāta 21%, tomēr plašāk plānots ieviest t.s. reverso PVN maksāšanas kārtību, kā arī samazināt PVN slieksni. Tāpat FM iecerējusi diskutēt par pakāpenisku akcīzes nodokļa pieaugumu, izsvērt azartspēļu un izložu nodokļa pieaugumu, kā arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) regulējumā likt lielāku uzsvaru uz kadastrālās vērtēšanas sistēmas sakārtošanu.

FM izstrādājusi arī priekšlikumus attiecībā uz MUN un patentmaksām. Ministrija rosina saglabāt MUN regulējumu, samazinot mikrouzņēmuma pieļaujamo apgrozījumu no līdzšinējiem 100 000 eiro līdz 40 000 eiro gadā, MUN dividendēm piemērojot 20% IIN likmi. T.s. dzīvesstila uzņēmumiem rosināts uzlabot patentu maksas režīmu, to padarot vienkāršāku.

Arī autoratlīdzībām paredzēts noteikt IIN likmi 20% apmērā, bet 5% būtu papildu jāiemaksā sociālajā budžetā pensijas apdrošināšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Nē, diemžēl nebūs vis.Jo inflācija, ko veicina nesamērīgā ienākumu atšķirība, visu pieaugumu noēdīs.

 2. Pašai nāk smiekli Atbildēt

  Diemžēl,daudz tuvāk patiesībai ir Reira teiktais (skat.rakstu zemāk)!

 3. Paceļot NĪN debesu augstumos, īpaši pensionāru maciņos ”uzradīsies” vairāk naudas! To gan var izdomāt tikai šahists, dzīvē tā nenotiek.

 4. Nevajag blefot: vairāk naudas no maciņiem aizies par ikgadējo NĪN pieaugumu 10% apjomā. Dažiem tas būs ikgadēji + 300 līdz 600 eur. Kāpēc finanšu ministre ar aritmētiku nedraudzējas?

 5. …iedzīvotāju maciņos būs vairāk naudas – tātad – maciņos būs MAZĀK NAUDAS!?? Neticu tai sievietei – nevienam viņas vārdam! Pensionāri, kuriem ir vienīgais nekustāmais īpašums – dzīvoklis – un pensija ĻOTI MAZA, noteikti būs “sajūsmā” par nodokļu politiku, kura turpinās viņus IZĢĒRBT… Atmosfēra ar šīm ziņām NOTEIKTI radīs daudzos veselības problēmas, jo NAV tādas dienas, kad kaut ko jaunu, ĻOTI “PATĪKAMU” neuzzinātu medijos…Aptiekās atkal būs vairāk naudas no nepieciešamajām zālēm…Tā turpinās dzīves rondo… INTERESANTI, vai nē?

 6. PĒC NEKUSTĀMĀ ĪPAŠUMA NODOKĻU NOMAKSAS KRASI CELSIES KATRA INDIVĪDA LABKLĀJĪBA.

 7. Pensionāriem,kā pēdējiem (un tikai pakāpeniski) pietiks ar 15 eiro pensijas papildinājumu!

 8. Samazinot līdz 20% IIN un atceļot solidaritātes nodokli,bagātniekiem būs daudz vairāk!

 9. Kauns! par 370000 atdod Lielos Kapus!

 10. Lai mazinātu CO2 izmešus pilsētā, Pērnavas ielā #KapuTramvajam ziedos kastaņu aleju (31 koku). Zaļi dzīvojam!

 11. Finanšu ministre neiesaistījās ar sabiedrību diksusijās par Lielo Kapu teritoriju savlaicīgi? Ļāva cerēt, ka valsts izmantos pirmpirkuma tiesības, bet dienu pirms izšķirīgā lēmuma atsakās.
  Tā mums visiem dāvana uz Latvijas simtgadi?
  Tā mēs izturamies pret mūsu izcilākajiem dižgariem. Svinam katru svētdienu kau kādus svētkus, tērējam naudu, bet mūsu valsts simboliem nepietiek. Nožēlojami.

  • Vislielākajai daļai Latvijas politiķu diemžēl vienīgā vērtība ir naudiņa kabatā, neko par Latvijas vērtībām viņi negrib zināt un nezina…

 12. Finanšu ministrei Atbildēt

  Kvotās izdalījāt 28 miljonus, bet Lielo Kapu atpirkšanai? Padomājiet, kāpēc Ušakovs bija tik ieinteresēts atpirkt no LELB?

 13. Kur būs? Atceļ samazinātos pvn,paaugstina visa veida akcīzes,nebūs attaisnotie izdevumi,kur tad būs vairāk? Uz papīra!

 14. Sapņos katrs būs bagātnieks

 15. jo vairāk samaksāsim nodokļos, jo vairāk paliks maciņos !
  Vai ilgi to domāji kamēr izdomāji ?

Draugiem Facebook Twitter Google+