×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
25. jūnijs, 2017
Drukāt

Reizniece-Ozola: Pašvaldībām vajadzētu aktīvāk piesaistīt ES līdzekļus (6)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Eiropas Savienības (ES) fondu apguve Latvijā norit labi, tomēr lēnāk šis process virzās pašvaldībās, kurām vajadzētu aktīvāk piesaistīt ES fondus, aģentūrai LETA sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Ministre atzina, ka pašvaldībām trūkst kapacitātes ES fondu līdzfinansētu projektu rakstīšanā, kā arī pieteikto projektu vērtēšanas process ir samērā ilgs. Tāpat pašvaldības nelabprāt izvēlas pāragri izsludināt ES līdzfinansētus iepirkumus pirms ir saņemts valsts atbalsts projekta īstenošanai.

“Lai risinātu šo jautājumu, pirms dažām nedēļām izsūtīju pašvaldībām vēstules, mudinot tās veikt iepirkumus un slēgt līgumus tikai tad, kad valsts būs atbalstījusi projektu īstenošanu,” sacīja Reizniece-Ozola.

Tajā pašā laikā finanšu ministre uzsvēra, ka pašvaldības šogad ES fondu apgūst nedaudz labāk nekā pērn. Ja vēl pagājušajā gadā pašvaldības visai kūtri aizņēmās līdzekļus projektu līdzfinansēšanai, tas šis gads ir sācies veiksmīgāk.

Reizniece-Ozola atzina, ka ES fondu piesaistē aktīvākas ir lielās pilsētas, jo tām ir daudz spēcīgākas ES projektu ieviešanas komandas.

Savukārt Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāra vietnieks ES fondu jautājumos Armands Eberhards iepriekš intervijā aģentūrai LETA stāstīja, ka iepriekšējā ES fondu plānošanas periodā pašvaldību aktivitāte pamatā bāzējās uz pieprasījumu, jo tām tika piedāvāts noteikts atbalsts, un katra izvēlējās, ko un kā risināt. Taču šajā ES fondu plānošanas periodā gan pašvaldību, gan citās aktivitātēs skaidri ir definēti aktivitāšu virsmērķi un konkrēti rezultatīvie rādītāji, kuri ir jāsasniedz.

“Pašlaik pašvaldības ļoti bieži koncentrējas uz nodarbinātības un kapitāla investīciju piesaistes aktivitātēm. Vai mēs runājam par izglītību, vides jautājumiem vai uzņēmējdarbības aktivitātēm, ir jāpatur prātā šie sasniedzamie mērķi. Virknē jomu tas rada domāšanas maiņu. Vieniem tas prasa vairāk laika, citiem mazāk. Tomēr visas pašvaldības ir apzinājušās to, ka ES fondu finansējums viņu budžetos kā ieņēmumi būs redzams tikai tad, kad tiks sasniegti noteikti rezultatīvie rādītāji. Līdz ar to caur konkrētiem projektiem būs jādemonstrē, kādā veidā ir veicināta darbvietu izveide un nodarbinātība,” skaidroja Eberhards.

FM ierēdnis arī atzīst, ka būtu jāpaātrina projektu praktiskais ieviešanas process. “Taču tas nav sprints, un nav nekas dramatisks, ja pašvaldības projektus īsteno tādā tempā, kā ļauj to kapacitāte. Galvenais, lai projekti tiek īstenoti kvalitatīvi, sasniegti rezultatīvie rādītāji un tiek īstenotas saistības, kuras bieži vien prasa arī privāto kompāniju iesaisti un citas lietas, kuras nav izdarāmas vienā naktī,” teica FM eksperts.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Vai si persona ir samaksajusi IIN par ES un NATO Valstij Latvijai strategiski svariga objekta,Latvijas Dzelzcels,iztirgosanu Rundales pils balle,kremla cekistu “investoriem” ? Vai IIN tika maksats no vinas gimenes biznesina ,uzturesanas atlauju tirgosana kremla cekistu “investoriem” ?

  2. Ministrijas 2 gadus ir bremzējušas ES fondu apguvi (kamēr panāca Aivaram labvēlīgus noteikumus). tagad pašvaldības kavējot.

  3. Pašvaldības jau neuzklausa iedzīvotājus, neveido nedz aptaujas, ne anketēšanas, nedz tiekas ar iedzīvotājiem, lai uzklausītu viņu domas, kas viņiem (te domāju ne tikai pašvaldības iestādēs strādājošos) ir svarīgs un vajadzīgs. Pajautājiet, piemēram, Rugāju novada pašvaldībai, kad jautāja, kādi projekti mums uzlabotu dzīvi. Nesen atklāja kādu laukumu, bet pat nepajautāja citiem, vai viņiem tās jauniešu izklaides netraucēs. Vai svarīgāka ir jauniešu izklaide par nopietnu ražotni, projektu, kas radītu darbavietas? Par to nedomā, jo tiem, kam jādomā, ir nodrošināta maize pašvaldībā. Ja viņiem maksā algu par copy-paste, tad vienalga, kādu projektu rakstīt. Tikai pirms vēlēšanām saka, ka radīs darbavietas, bet pēc vēlēšanām viss turpinās kā iepriekš – ka tik pašiem labi. Skarbi, bet patiesi.

  4. Reizniecei, komunistam un okupantu pakalpiņam Lemberg Huilo, un visam ZZS – vajadzētu aktīvāk tīties prom no politikas. Bez jums Latvija būs labāka, godīgāka, taisnīgāka, bagātāka un latviskāka.

    • Humanajam kristietim :
      Un kas notiks ar nozagtajiem miljardiem ? Vai tos nekonfices ? Vai “zalos” cekistus neiesedinas par Valsts nodevibu ?

  5. Cik ir iespēju pašvaldībām ir dots no ES finansējuma, tik arī projekti top. Vispirms ministrijām jāizdara viss, lai varētu iesniegt projektus. Mums kā parasti Latvijā, plānošanas periodā sācies un tad tik sākas MK noteikumu izstrāde divu gadu garumā. Finanšu ministrijai pirmām kārtām jāuzņemas atbildība.

Draugiem Facebook Twitter Google+