×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
4. augusts, 2016
Drukāt

Reizniece-Ozola pret minimālās algas celšanu par 37 eiro, atbalstītu par 10 eiro (47)

Foto - LETAFoto - LETA

Finanšu ministre Dana Reizniece - Ozola .

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) neatbalsta strauju minimālās algas palielināšanu.

“Būtisku minimālās algas celšanu neatbalstu, jo jau patlaban produktivitāte aug lēnāk nekā atalgojums. Kad tiek celta minimālā alga, redzam, ka uzreiz pieaug nepilnu laiku strādājošo skaits, īpaši lauku reģionos. Uzņēmēji nespēj samaksāt šo algas pieaugumu un kļūst radoši – vai nu daļu algas izmaksā aploksnēs, vai arī darbiniekus noformē uz nepilnu darba laiku,” šodien Latvijas radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja Reizniece-Ozola.

Labklājības ministrijas ierosinājums celt minimālo algu par 37 eiro esot uzskatāms par strauju pieaugumu, un tas nav atbalstāms.

“Ja vispār runājam par minimālās algas celšanu, tad ne vairāk kā par 10 eiro,” ceturtdien intervijā Latvijas Radio sacīja Reizniece-Ozola.

“Būtisku minimālās algas celšanu neatbalstu, jo jau patlaban produktivitāte aug lēnāk nekā atalgojums. Kad tiek celta minimālā alga, redzam, ka uzreiz pieaug nepilnu laiku strādājošo skaits, īpaši lauku reģionos. Uzņēmēji nespēj samaksāt šo algas pieaugumu un kļūst radoši – vai nu daļu algas izmaksā aploksnēs, vai arī darbiniekus noformē uz nepilnu darba laiku,” teica ministre.

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) uzskata, ka pašreizējā situācijā atbalstāmāka ir nevis minimālās darba algas, bet gan iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamā minimuma paaugstināšana.

“Par optimālu minimālās algas līmeni tiek uzskatīta alga aptuveni 40% apmērā no vidējās algas. Pārsniedzot šo līmeni, tiek apgrūtināta uzņēmējdarbība. Otra problēma – minimālā alga parasti tiek piemērota viszemākās kvalifikācijas, zemākās atbildības un zemākās darba intensitātes līmenī nodarbinātajiem,” aģentūrai LETA skaidroja LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Viņa norādīja, ka, ceļot minimālo algu, ir nepieciešams palielināt visu atalgojuma kaskādi, pretējā gadījumā pastāv risks, ka samazināsies motivācija darbiniekiem celt kvalifikāciju, uzņemties lielāku atbildību un iesaistīties augstākas intensitātes darbā.

Arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes locekle Katrīna Zariņa uzskata, ka minimālo algu Latvijā var palielināt tikai pie nosacījuma, ka notiek ekonomikas izaugsme.

“Pašreiz, diemžēl, nekas neliecina, ka Latvijā vērojams šāds process, arī Finanšu ministrija samazinājusi iekšzemes kopprodukta pieauguma prognozes 2017.gadam, tāpēc grūti saprast, kāpēc Finanšu un Labklājības ministrijas apsver ierosinājumu par minimālās algas celšanu,” sacīja Zariņa.

Iepriekš vēstīts, ka minimālās algas saņēmēju skaits gada laikā Latvijā nav mainījies – to saņem 35 tūkstoši strādājošo.

CSP apkopotie administratīvie dati par darba ņēmēju skaita sadalījumu pēc darba ienākumiem liecina, ka 2015.gadā valstī, salīdzinot ar pērno gadu, darba ņēmēju skaits ir palielinājies par 7,5 tūkstošiem vai no 852,6 līdz 860,1 tūkstotim, tajā pašā laikā darba ņēmēju skaits, kuri saņem minimālo darba algu mēnesī, ir palicis nemainīgs – 35 tūkstoši jeb 4,4% darba ņēmēju.

Statistika liecina, ka par 0,2 tūkstošiem samazinājies vīriešu skaits, kuri saņēma minimālo algu, un par tik pat palielinājās sieviešu skaits šajā ienākumu grupā.

Pērn lielākās darba ņēmēju skaita izmaiņas ir notikušas darba ienākumu grupās līdz 300 eiro un grupā ar 1000 un vairāk eiro lieliem ienākumiem – attiecīgi pirmajā gadījumā darba ņēmēju skaits gada laikā ir samazinājies par 12,3%, bet otrā audzis par 11,2%.

Visvairāk strādājošo saņem algu no 300 līdz 500 eiro (26,7% darba ņēmēju ar ienākumiem), no 700 līdz 1000 eiro (19,7%) un no 500 līdz 700 eiro (15,8%).

Minimālā alga pērn bija 360 eiro, bet šogad par 10 eiro vairāk.

Dati par darba ņēmēju skaita sadalījumu pēc darba ienākumiem iegūti, apkopojot Valsts ieņēmumu dienestā iesniegtos datus – darba devēju ziņojumus par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī; ziņojumus par sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa maksātāju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām; mikrouzņēmumu nodokļa deklarācijas.

Pievienot komentāru

Komentāri (47)

 1. Trakums, kā cilvēks, nokļuvis augšējos ešelonos, var izmainīties!!! Kļuvis akls un kurls!

 2. Kļūdama par ministri, Reizniece izmainījusies uz slikto pusi! Latvijas iedzīvotāji viņai kļuvuši par traucēkļiem, kuri pieprasa cilvēka cienīgu algu par padarīto darbu! Bankrotēt nebankrotēs NEVIENS uzņēmējs!!! Ko nozīmē minimālā alga Reizniecei nebūtu jāstāsta, jo viņa nedzīvo uz mēness. Līdz nodokļu maksātāju līmenim un to reālajam dzīvei viņa negrib nolaisties. Tautas uzskati viņai pie otra gala! Tas pats bērni un viņu iztika… Tā kā velti klauvēt pie viņas sirdsapziņas un kaunināt bezjēdzīgi!

 3. Viņi saka kā tādā gadījumā mazie uzņēmumi bankrotēs,bet mēs sakām ,ka ne vella.Turklāt taču var cilvēku noformēt uz pusslodzi,.Kaut uz vienu stundu dienā.Var noformēt kā gabaldarbu.Ir visādi paņēmieni.Tātad ,ja mēs būtu pie varas minimālā alga būtu jāceļ,un tā jāceļ ir līdz 800 eiro.Redziet fiška ir tur ka tādā gadījumā valsts labā strādājošajiem mazajiem gariņiem gan būs jāmksā pēc minimālās algas.Privātais sektors tā pat darīs kā grib,un patreizējie vadošie goblini vēlas izvairīties no algu pielikšanas.

 4. nevis ministre, bet zārka nagla 400 000 aizbraukušo no valsts īstenotāja.

 5. Reizniece ir ātri aizmirsusi no kādiem s….m pati ir cēlusies un kas ir bijuši viņas priekšteči- baidās ka saņemot vairāk naudas nekļūstam par nāniķiem. Kaunies skatīties maziem bērniem acīs, jo Tu nevēlies lai kaut viens bērns izņemot tavējos kaut pārs dienas mēnesī labāk paēstu

 6. Ministre kaunies par to, ka negribi cilvēkiem pacelt mimimālo algu,pati nebūt nenāc no tirīgajiem, bet tiekot par ministri un apprecoties laikam pa daudz sakāpis galvā, jo par savu algu gan esi stipri padomājusi un arī deputātus atbalsti. Kauns ka esi viena no mums

 7. Deputātu algām ir jābūt piesaistītām minimālajai algai valstī un bez jebkādiem tur bonusiem piemēram dzīvoklim vai degvielai. Tāpat arī visas pārējās izmaksas un soda procenti ir jāpieregulē attiecīgi katrai ieņēmumu kategorijai t.i nevis noteikta summs, bet procenti no darba samaksas, ja nav tad piepspiedu sabiedriskie darbi utt

 8. Deputātu algām ir jābūt piesaistītām minimālajai algai valstī un bez jebkādiem tur bonusiem piemēram dzīvoklim vai degvielai. Tāpat arī visas pārējās izmaksas un soda% ir jāpieregulē attiecīgi katrai ieņēmumu kategorijai t.i nevis noteikta summs, bet % no darba samaksas, ja nav tad piepspiedu sabiedriskie darbi utt

 9. Vienkārši kauns. Nav citam vārdam vietas…

 10. Bet pat 37 nav nekas, ja mīnus nodokļi un jāizdala ar 30 (dienu skaitu mēnesī) . Tāpat centi. Par kādiem 500 varētu runāt!

 11. kāds tur kauns – ierindas dienestniece .

 12. ,,sak loti nepatikt si kundze,it nemaz nav ieintereseta par parastajiem mirstigiem,,,ka tik pasai labi,,,,biju labaakas domas ,,,,atkal nekaa ,,,tada pati ka visi musu varnesi,,,,atkal galigi garam

 13. Cik tev pasai liela alga?Varbut samazinat lidz minimumam untad redzes kaTu dziedasi?

 14. Cik tev pasai alga? Varbut vajadzetu samazinat un pielikt pie minimalas

 15. Tiešām kauna nav par cilvēkiem.pati mamēģini izdzivot ar tādu algu 370 iekaitot visus reķinus

 16. Pēc tā, ko ministre pateica par tiem 10EUR, pat pašas pēdējās cieņas kripatiņas pret viņu izzuda…Ka viņa, māte būdama, var ko tik cinisku pateikt??? Kad bija jāpieliek algas deput.ātiem un ministriem, tad gan nežēloja pat 800 EUR… Iesāli sev tos 10 EUR, kaut tu nonāktu tādā nabadzībā kā lielākā daļa tautas! To es tev Reizniece, no sirds novēlu!!!

 17. Visas šīs valdības kas līdz šim ir bijušas,un tie darboņi ir kļuvuši par miljonāriem,tikai tauta ir palikusi nabadzīgāka,jo zemāk jau nav vairs kur.Nav mums vajadzīgi tie 100 deputāi,ne arī tā lielā ministru saime,un uzpūstai adminstratīvais bloks,kuri ir jāuztur par nodokļa maksātāja naudu.

 18. Jūs ko, jokojat? Visiem augstāk stāvošajiem jau vienalga, ar naudu pa**ļu var slaucīt, bet piemēram man mēneša pēdējās dienās jādomā ko lai ēd, tas tā kā normāli. Tā jau visu laiku jāvelk no algas līdz algai, bet lai atbalstītu vienkāršos iedzīvotājus, tas nu gan lielajiem ir par grūtu.

 19. Ministe dziivo citaa pasaulee, kur taadiem saprast tautas vairaakumu kurss knapi velk dziiviibu. Savaadaak to nevar nosaukt lopi un korumpeeti liidz peedeejam. Maitas noliktu uz minimumu nospraagtu jau pirmajaa meenesii. Jaabriinaas cik tauta veel cietiis tos puvekllus.

 20. 10 eiro – tā laikam mazākā naudiņa, ko ministres aprindās pazīst …

 21. nožēlojami!

 22. Reizniecei un ari valdībai vajadzētu pieslēgt smadzenes,tad zinātu kā tad ir,kad cilvēkiem jāizdzīvo ar 280 uz rokas ,šausmas ,šausmas .

 23. Vai pavara darbs ari tiek pieskaitits pie viszemakas kategorijas,zemakas atbildibas un zemakas darba intensitates?Setnieks ,apkopejs vai sargs nu nav gan gluži tas pats kas visu dienu nostavet pie karstas plits.Un tas nav mazsvarigi ari pašiem deputatiem,ko viņi baž savās mutēs.

 24. kādiem 500 vai 800, uz reiz uzrāva par visu 1000. maitas vienkārši apšaut visus idiotus,tik viss sev..zagļi nolāpītie… ir darba vietas kur līdz minimumam ir diži tālu vēl un nav redzams,ka būtu vispār kas pacelts…
  salīduši ,kā tie izsalkušie šakaļi tā tik rullē sev,protams,protams,kas būs ja paaugstinās pārējiem ,tad jau nevaeš savās rīklēs saraut,kā gan tad kļūs pa miljonāriem… nolāpītie kropļi…

 25. Ko tur knapināties mēs taču Eiropā, tad minimālajai arī jābūt Rietumvalstu vidējās minimālās lielumā. Nauda taču ir, pate atskaitās, ka nodokļus vairāk un vairāk iekasē. Vajag vadoņiem pāris gadus visu sev nevilkt un pielikt minimālo, kā Rietummos, lai arī pie mums būtu cilvēka cienīga dzīve.

 26. bet varbūt uzņēmēji nevar samaksāt jūsu uzliktos lielos nodokļus

  • ir arī daudz uzņēmēju,kuri arī vispār nav noformējuši savus darbiniekus pat uz minimumu,jo redz ,kam maksāt nodokļus ,tad jau nevarēs paši dzīvot šikās villās un braukt krutos džipos… ,jo darbinieki nedrīkst vispār slimot un nemaz nerunājot par atvaļinājumiem,jo viņi tādus neredz…
   Ja saeimas šakāli var šmaukt tautu,tad kāpēc,lai to nedarītu uzņēmēji vai darba devāji…

 27. Kādēļ tad paši sev pacēlāt algas turpat vai par 800?Tam jums naudas pietiek vienmēr ,bet nabagam jau nevajag,tur jums atrodas visādi attaisnojumi.Kauna jau nav nemaz!

 28. kauns par musu ministres………..

 29. KAUNS tādiem cilvēkiem nekad nav bijis un arī nebūs, kas atrodas un strādā valdības ēkā. Viņi nemaz nezina kā ir kad pa minimālo jāsavelk visi maksājumi un mēnesi jāizdzīvo.

  EIROPAS lielvalstis jau pāris gadus atpakaļ lika mūsu valdībai pacelt minimālās algas līdz 500 eiro apmēram un tad ik gadu vēl pacelt, lai izlīdzinātos ar citām dalībvalstīm…
  Mūsu valdība ir spējīga pacelt ALGU tikai sev

  parasts iedzīvotājs dzīvo ar 360 eiro, bet viņi ar 2500 un vairāk. Lai gan viņiem tā pat ir pa maz, jo nevarot izdzīvot.

 30. lai pati padzivo uz minimalo …kaut vienu menesi …es par vinas biju labakas domas ,,ka vina doma par cilvekiem ,,,,,atkal esam kludijusies ,, visi no vienas kastes

 31. ka nav kauns!!!!!!!!!!!!!!!!

 32. Prātam neaptverami Atbildēt

  Visi,kas nonāk valdībā paliek par necilvēkiem!

 33. ka nav kauns!!!!!!!!!!!!!!!!

 34. Ciniski no ministres! Par pensionāriem vispār aizmirsusi!

 35. Žēl,ka pie mums LV tā ir normāla alga.Tie cilvēki,kas dzīvo ārzemēs-domā,ka tā nauda ir nedēļā,bet,kad uzzina ka tā ir mēneša samaksa-netic,netic,netic,kā var izdzīvot ar tādu naudu pie mūsu dārgās dzīves.Nožēlojami,bet fakts.

 36. varbut nolaidisim pasai to algu lidz minimumam tad redzes ka kuce ries….

 37. varbut nolaidisim pasai to algu lidz minimumam tad manis ka ….

 38. Pretīgi, ka dzēš viedokli.

 39. Latvija pagaidām vēl ir īstā nabagmāja ar savām mazajām algām.
  Vismaz Vācijā pārtikas precēm ir PVN tikai 7% ,bet “miljonāru valstī”LV tie ir 19% vai pat vairāk.Apčaketētā nabaga tauta!

 40. —Tie 10 € jau nepietiek dzimstības regulēšanas izstrādājumiem mēnesī ! 🙂

 41. Tie 10 € jau nepietiek dzimstības regulēšanas izstrādājumiem mēnesī ! 🙂

 42. Produktivitāte tikai par 0,001 % procentu atkarīga no strādājošo slinkošanas vai nē.
  Pārējais ir no “darba devēja” godprātības maksāt, organizātora spējām(ne-spējas), no tā, cik valsts liek priekšā kāju nozarei(korupcijas).

 43. Cilvēkam, kurš nekad par minimālo algu nav strādājis, nekad nesaprast, kā tas ir, kad pēc maksājumu samaksāšanas pāri paliek labi ja 50€! Varbūt LV bznesmeņiem pietiek baroties uz muļķu rēķina un sākt maksāt normālas algas, bet, protams, svarīgāk jau ir sievai uz ziemassvētkiem jaunu mašīnu nopirkt. Pretīgi, lai neteiktu vairāk.

Draugiem Facebook Twitter Google+