Foto – Edijs Pālens/LETA

Reizniecei jāuzņemas politiskā atbildība 15

Lēmumu par minimālajām sociālajām iemaksām pieņēmusi iepriekšējā valdība, tas nav pietiekami skaidrots sabiedrībai un uzņēmējiem, VID nav noreaģējis pietiekami labi, janvārī būtu sācies haoss ar nodokļu administrēšanu – šādas un līdzīgas atrunas dzirdētas no premjera Māra Kučinska un finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas (abi ZZS). Vainoti tiek pat uzņēmēji paši – sak, viņi nav pietiekami skaļi un laikus brīdinājuši, ka jau pagājušā gada budžeta paketē pieņemtais lēmums ir brāķis. Premjers atzinis, ka tikai septembrī uzzinājis par plāniem nākamgad ieviest minimālo sociālo iemaksu. Taču biznesa un politikas virtuves pārzinātāji netic šīm atrunām.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

“Tas izklausīsies dīvaini no uzņēmēju pārstāvja puses, bet šoreiz man jāaizstāv VID,” teica Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs. Viņaprāt, politiķu apgalvojumi, ka ieņēmumu dienests nespēja sagatavoties jaunajai sistēmai, ir pilnīgi meli un VID šoreiz nostādīts peramā zēna lomā. “Tikmēr simtiem tūkstošu cilvēku nezina, kādu nodokļu režīmu 15. decembrī izvēlēties. Nebrīnīšos, ka šādos apstākļos kāds pat ar sirdi aizies. Tādēļ uzņēmējiem šobrīd galvenais ir tikt skaidrībā, kā tiks risinātas pieļautās kļūdas un kāda būs nodokļu sistēma nākotnē. Vai šo risinājumu piedāvās līdzšinējās sejas vai kādas citas, tas jau ir sekundārs jautājums. Varbūt pat labāk, lai pašreizējie ministri paliek un izlabo savas kļūdas,” spriež E. Filippovs. Viņaprāt, vienīgais loģiskais scenārijs no politiķu puses šobrīd būtu pēc iespējas ātrāk paziņot, ka visas debates par nodokļu sistēmu tiek pārtrauktas, ļaujot vēl vismaz gadu strādāt pēc līdzšinējā regulējuma, un jaunajā gadā kopā ar sociālajiem partneriem sēsties pie galda un laikus izstrādāt jaunu regulējumu.

Biznesa savienības pārstāvis arī pauda sarūgtinājumu par politiķu apgalvojumiem, ka uzņēmēji nav pietiekami skaļi sevi aizstāvējuši. Viņaprāt, tas tikai lieku reizi pierāda, ka sociālais dialogs īsti nestrādā un plaisa starp valdību, no vienas puses, sabiedrību un uzņēmējiem, no otras puses, kļūst arvien plašāka.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pēdējā gada laikā piedzīvoti vairāki pilnīgi nepieņemami pavērsieni. Pirmkārt, premjers paziņo, ka par izmaiņām sociālo iemaksu veikšanas regulējumā uzzinājis šā gada rudenī. Otrkārt, VID, kam par to noteikti bija jāzina jau kopš gada sākuma, pa visu šo laiku nav spējis pielāgot sistēmas un procesus, lai administrētu VSAOI iemaksas. Treškārt, tikai mēnesi pirms jaunā regulējuma spēkā stāšanās pilnā nopietnībā tās tiek piedāvāts atcelt. Ceturtkārt, pašas normas pēc būtības ir tik sarežģīti piemērojamas gan uzņēmumiem, gan VID tās administrējot, ka vēl pirms gada bija jāsaprot, ka tās pieņemt nevar,” uzskaita grāmatvedības mikrouzņēmuma “1GB” vadītājs Armands Prāvs. Viņaprāt, šobrīd būtu pilnīgi loģiski, ja par procesu atbildīgie politiķi, vispirms jau finanšu ministre, uzņemtos politisko atbildību un demisionētu.

Līdzīgās domās ir arī politikas vērotāji un opozīcijas politiķi. Piemēram, politologs Jānis Ikstens neatceras tik lielu izgāšanos budžeta procesa pieņemšanas laikā. “Ir pieļautas rupjas kļūdas un nopietni grauts uzņēmējdarbības regulējums. Šādā situācijā vispirms nepieciešams skaidrojums, kādēļ tā noticis. Un noteikti jāuzņemas politiskā atbildība, jo tas svarīgi arī tādēļ, lai nākotnē šādas kļūdas neatkārtotos. Kuram tā jāuzņemas? Nu, šoreiz jautājumi galvenokārt saistīti ar ekonomikas un nodokļu bloka pārraudzību, kas vispirms ir Finanšu ministrijas un varbūt arī Ekonomikas ministrijas atbildība,” uzskata politologs. Tomēr viņš nedomā, ka notikušais kalpos par iemeslu valdības maiņai, jo pašlaik tā īsti neviena partija to nevēloties. Pat “Vienotība” vienkārši izmantojot situāciju, lai parādītu, ka ZZS, kas sabiedriskās domas aptaujās viņiem tālu priekšā, patiesībā nav nemaz tik kompetenta un nevainojama.

“Valdošo politiķu rīcību varu vērtēt visnegatīvākajā iespējamā veidā. Tūkstošiem uzņēmēju nav skaidrs, kādā režīmā nākamgad strādāt, jo pat valdība nevar pateikt, kādi tie būs,” uzskata Saeimā nepārstāvētās partijas “Latvijas attīstībai” līderis Juris Pūce, kura vadītā partija vienmēr centusies pasniegt sevi kā uzņēmēju aizstāve. Pūcem šķiet dīvaina premjera taisnošanās, ka valdības vadītājs tikai septembrī esot uzzinājis par sociālo iemaksu izmaiņām. Viņš atgādināja, ka vēl pirms gada Kučinskis kā valdošās koalīcijas deputāts balsoja par šā gada budžeta paketi, kurā bija iestrādāta gan ideja par minimālo sociālo iemaksu, gan mikrouzņēmumu nodokļa izmaiņas. Vēl pirms dažām nedēļām gan VID, gan VSAA pārstāvji apgalvoja, ka būs gatavi visu administrēt, vēl 23. novembrī, debatējot par budžetu, to pašu apgalvoja arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. “Vai nu mūs maldina finanšu ministre, vai arī viņa pati tikusi maldināta. Bet varbūt melo Māris Kučinskis un patiesībā viņu vada citi apsvērumi, nevis VID gatavība jaunajai sistēmai. Skaidrs ir tikai tas, ka 10 dienas pēc budžeta pieņemšanas jāveic radikālas izmaiņas plānotajā nodokļu sistēmā,” sprieda J. Pūce. Tādēļ viņa vadītā partija jau izplatījusi viedokli, ka finanšu ministrei jāuzņemas politiskā atbildība un jāatkāpjas.