×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
12. decembris, 2016
Drukāt

Reizniecei jāuzņemas politiskā atbildība (15)

Foto - Edijs Pālens/LETAFoto - Edijs Pālens/LETA

Lēmumu par minimālajām sociālajām iemaksām pieņēmusi iepriekšējā valdība, tas nav pietiekami skaidrots sabiedrībai un uzņēmējiem, VID nav noreaģējis pietiekami labi, janvārī būtu sācies haoss ar nodokļu administrēšanu – šādas un līdzīgas atrunas dzirdētas no premjera Māra Kučinska un finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas (abi ZZS). Vainoti tiek pat uzņēmēji paši – sak, viņi nav pietiekami skaļi un laikus brīdinājuši, ka jau pagājušā gada budžeta paketē pieņemtais lēmums ir brāķis. Premjers atzinis, ka tikai septembrī uzzinājis par plāniem nākamgad ieviest minimālo sociālo iemaksu. Taču biznesa un politikas virtuves pārzinātāji netic šīm atrunām.

“Tas izklausīsies dīvaini no uzņēmēju pārstāvja puses, bet šoreiz man jāaizstāv VID,” teica Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs. Viņaprāt, politiķu apgalvojumi, ka ieņēmumu dienests nespēja sagatavoties jaunajai sistēmai, ir pilnīgi meli un VID šoreiz nostādīts peramā zēna lomā. “Tikmēr simtiem tūkstošu cilvēku nezina, kādu nodokļu režīmu 15. decembrī izvēlēties. Nebrīnīšos, ka šādos apstākļos kāds pat ar sirdi aizies. Tādēļ uzņēmējiem šobrīd galvenais ir tikt skaidrībā, kā tiks risinātas pieļautās kļūdas un kāda būs nodokļu sistēma nākotnē. Vai šo risinājumu piedāvās līdzšinējās sejas vai kādas citas, tas jau ir sekundārs jautājums. Varbūt pat labāk, lai pašreizējie ministri paliek un izlabo savas kļūdas,” spriež E. Filippovs. Viņaprāt, vienīgais loģiskais scenārijs no politiķu puses šobrīd būtu pēc iespējas ātrāk paziņot, ka visas debates par nodokļu sistēmu tiek pārtrauktas, ļaujot vēl vismaz gadu strādāt pēc līdzšinējā regulējuma, un jaunajā gadā kopā ar sociālajiem partneriem sēsties pie galda un laikus izstrādāt jaunu regulējumu.

Biznesa savienības pārstāvis arī pauda sarūgtinājumu par politiķu apgalvojumiem, ka uzņēmēji nav pietiekami skaļi sevi aizstāvējuši. Viņaprāt, tas tikai lieku reizi pierāda, ka sociālais dialogs īsti nestrādā un plaisa starp valdību, no vienas puses, sabiedrību un uzņēmējiem, no otras puses, kļūst arvien plašāka.

“Pēdējā gada laikā piedzīvoti vairāki pilnīgi nepieņemami pavērsieni. Pirmkārt, premjers paziņo, ka par izmaiņām sociālo iemaksu veikšanas regulējumā uzzinājis šā gada rudenī. Otrkārt, VID, kam par to noteikti bija jāzina jau kopš gada sākuma, pa visu šo laiku nav spējis pielāgot sistēmas un procesus, lai administrētu VSAOI iemaksas. Treškārt, tikai mēnesi pirms jaunā regulējuma spēkā stāšanās pilnā nopietnībā tās tiek piedāvāts atcelt. Ceturtkārt, pašas normas pēc būtības ir tik sarežģīti piemērojamas gan uzņēmumiem, gan VID tās administrējot, ka vēl pirms gada bija jāsaprot, ka tās pieņemt nevar,” uzskaita grāmatvedības mikrouzņēmuma “1GB” vadītājs Armands Prāvs. Viņaprāt, šobrīd būtu pilnīgi loģiski, ja par procesu atbildīgie politiķi, vispirms jau finanšu ministre, uzņemtos politisko atbildību un demisionētu.

Līdzīgās domās ir arī politikas vērotāji un opozīcijas politiķi. Piemēram, politologs Jānis Ikstens neatceras tik lielu izgāšanos budžeta procesa pieņemšanas laikā. “Ir pieļautas rupjas kļūdas un nopietni grauts uzņēmējdarbības regulējums. Šādā situācijā vispirms nepieciešams skaidrojums, kādēļ tā noticis. Un noteikti jāuzņemas politiskā atbildība, jo tas svarīgi arī tādēļ, lai nākotnē šādas kļūdas neatkārtotos. Kuram tā jāuzņemas? Nu, šoreiz jautājumi galvenokārt saistīti ar ekonomikas un nodokļu bloka pārraudzību, kas vispirms ir Finanšu ministrijas un varbūt arī Ekonomikas ministrijas atbildība,” uzskata politologs. Tomēr viņš nedomā, ka notikušais kalpos par iemeslu valdības maiņai, jo pašlaik tā īsti neviena partija to nevēloties. Pat “Vienotība” vienkārši izmantojot situāciju, lai parādītu, ka ZZS, kas sabiedriskās domas aptaujās viņiem tālu priekšā, patiesībā nav nemaz tik kompetenta un nevainojama.

“Valdošo politiķu rīcību varu vērtēt visnegatīvākajā iespējamā veidā. Tūkstošiem uzņēmēju nav skaidrs, kādā režīmā nākamgad strādāt, jo pat valdība nevar pateikt, kādi tie būs,” uzskata Saeimā nepārstāvētās partijas “Latvijas attīstībai” līderis Juris Pūce, kura vadītā partija vienmēr centusies pasniegt sevi kā uzņēmēju aizstāve. Pūcem šķiet dīvaina premjera taisnošanās, ka valdības vadītājs tikai septembrī esot uzzinājis par sociālo iemaksu izmaiņām. Viņš atgādināja, ka vēl pirms gada Kučinskis kā valdošās koalīcijas deputāts balsoja par šā gada budžeta paketi, kurā bija iestrādāta gan ideja par minimālo sociālo iemaksu, gan mikrouzņēmumu nodokļa izmaiņas. Vēl pirms dažām nedēļām gan VID, gan VSAA pārstāvji apgalvoja, ka būs gatavi visu administrēt, vēl 23. novembrī, debatējot par budžetu, to pašu apgalvoja arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. “Vai nu mūs maldina finanšu ministre, vai arī viņa pati tikusi maldināta. Bet varbūt melo Māris Kučinskis un patiesībā viņu vada citi apsvērumi, nevis VID gatavība jaunajai sistēmai. Skaidrs ir tikai tas, ka 10 dienas pēc budžeta pieņemšanas jāveic radikālas izmaiņas plānotajā nodokļu sistēmā,” sprieda J. Pūce. Tādēļ viņa vadītā partija jau izplatījusi viedokli, ka finanšu ministrei jāuzņemas politiskā atbildība un jāatkāpjas.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Ar špicku …(“dējamspraugu”) neaizbāzīsi.” 😉

  Un, arī: “Katra tauta (t.sk. arī latvāņu lumpeņu “titulnācijas” zombiji) ir pelnījusi tādu “valsti” un tādus “vadošos locekļus” (t.i pie valsts / pašvaldoņu SILES trekni rijošus “vienlīdzīgĀKos cūklopus”), kādus tā dabū uz sava kakla un kādiem ļauj sevi iz(tolerēt) visās atverēs, uz riņķi griežot.”

  =======

  Mediju ziņa (2005. gads): “Latvijā ir bijuši izcili ministri un arī pilnīgi ‘duraki’. Ir bijuši politiķi un tamlīdzīgi “gadījuma cilvēki”, kas savos amatos nonākuši “netīšām”. Var arī teikt, ka šajā valstī pēdējo gadu laikā ir vērojama zināma tendence: ministru amatos netiek iecelti attiecīgās nozares vadību pārzinoši, no politiskajām “shēmām” neatkarīgi profesionāļi, bet gan – zemnieki, mācītāji, piensaimnieki, traktoristi, muzikanti, bārmeņi, “šowmeņi”, sportisti, dakteri, …, …, … – visdažādāko attiecīgajām nozarēm neatbilstošu profesiju pārstāvji, toties – ar “politiskās atbildības izpratni” un ar “politisko aizmuguri” nodrošināti.” (apt.cit.aut.: J. Rekšņa)
  —–
  .
  “Par ministru ‘piešancēt’? Bez problēmām!…”
  ( Iz Ontūna M.© archīva, ‘ANNO’ ~ 12. 2005. )
  .
  No rīta, ‘izšrubējis’ sētu,
  Pie vārtiem ‘ļuļķi’ zelē Frīdis:
  “Vai es, diez, ‘startēt’ nevarētu,
  Par “ministru” (ja nāks tāds brīdis)?…
  .
  Rau – protu ‘šancēt’ (eleganti!!!),
  Ar ‘šindervirlopu’, gan slotu ~
  Par dažu ‘SILES sugas’ tanti,
  Vai ‘onku’ to pat labāk protu!…”  pilna versija = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.
  .
  MUĻĶU, totāli nozombētu lumpeņu, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” u.c. taml. “biogaļas izstrādājumu” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. Zaļais Grinčs Latvijā tā zog Ziemassvētkus!

 3. Reizniece-Ozola tiešām neko nav darījusi un nedara. Viņa vispār nepieslēdzas valdības darbam. Tā bija EM, tā ir FM.

 4. Reizniece tacu nav nekaada finansu ministre,tas jau no pasa saakuma bija redzams.Vispaar ZZS ministri Reizniece,Caksa,Kucinskis neder savos amatos.

 5. Reizniecei JĀUZŅEMAS politisko atbildību ,bet ne tikai verbāli,bet FAKTISKI,t.i., JĀDEMISIONĒ.Papētiet par ko demisionēja citi ministri.Bet šo jau gan Kučinskis,gan Pundurs piesegs ar savām pēcpusēm.Gads nav pagājis kā Vējonis krēslā un skat ko jau sadarījis.Gan pilsonību visiem piespiedu kārtā,gan piespiedu / LATVIETIM /divvalodību un nu budžeta krimināldrāma.ZZS čaļi,par KO mēs jums algas maksājam ++ bonusus.Izskatās,ka Reizniece ko jēdz tikai šhā un tas viņu arī interesē.Vienīgā Latvija tusējas ar krieviem armijas jautājumos.Kapēc piekritāt J,Lukjanova kandidatūrai,ja Krūmu izvēlējās Krievija??Ar Vienotību redz ZZS neies kopā Rīgā vēlēšanās,jo ir jau sarunāts ar SC arī par nākošo valdību.Maitu lijas Latvijai,bet Brigmani un Bergmani,CIK vēl noplēsīsiet no AM budžeta lai kaitētu NATO un aizsardzībai??Krievu tanku vēl nav kā 1940.g.,bet Latvija jau atdota veciem okupantiem.Kāds nākošais etaps — Sibīrija??Paldies Dievam ,pagaidām ES.Brigmani kur tavi bērni mitinās?Ceru,ka Maskavā ! L.A. nu taču bez cenzūras !Vēl jau J.Lukjanova nav !

 6. Tā kā pie mums , laikam nav nekur pasaulē. Ieliek vienu personu un šī persona izstaigājās pa visiem ministru posteņiem. Kad nu galīgi salaiž dēlī, tad beidzot palaiž vaļā. Totāls nonsens!! TO , ka Reizniece nebija jau ekonomikas ministra postenī vietā, bija skaidrs, bet ielikt vēl finanšu ministra postenī??? Nu tas jau ir par daudz.
  It kā nekāda vaina sievietei, bet nav pieredzes absolūti. Diemžēl.

 7. Neviens nezin,neviens nav bijis informēts. Smieklīgi. Problēma ir tā,ka tā saucamie sociālie partneri,arī citās nozares, nepārstāv reālos darba darītājus,bet lobē lielo biedru intreses un vāc projektus pa ES naudu. Socialie partneri ir izveidojuši sev spēcīgas,labi apmaksātas struktūrvienības un šobrīd vara ir spēcīgākas par politiskajām partijām.

 8. sarkanie baroni rullē!

 9. Un vēl kā jāuzņemas atbildība. Šeit nav šahs un mats. Vispār ZZS ir salaidusi visu tefteļos.
  Francijā par šiem jokiem jāstājas tiesas priekšā, bet pie mums… nu nesanāca, nu deputāti bija
  noguruši – nesaprata, vecā pensionāre – Br.. (vecā), trūkst vārdu ,no ZZS, iet tak pensijā,….
  Mīļie tautieši, nākamajās parlamenta vēlēšanās izvērtējiet partiju, nevis “bet man viņš patīk”,
  iesaistiet jauniešus, domājiet līdzi

 10. Par mūsu politiķiem gan jāsmejas,gan jāraud! Tik liela bezatbildība sen nav novērota.Nevar tā-kā tik kaut kas neklapē budžetā,tā maina nodokļus.

  • Man par tādiem jokiem no darba atlaistu bez ceremonijām.
   Punkts un Amen. Īstenībā ZZS arī ir laiks pazust no skatuves
   kopā ar Vienotību. To ko abas klaunu partijas spēlē ar nodokļiem,
   trūkst vārdu, “Bet cāļus skaita rudenī…”

   • Bet nav jau ko likt vietā. Pārējās partijas arī nežilbina. Ne jau resno urbi ar partijas šūniņu. Pašvaldībās arī
    ir labi iekuņojušis vietējie baroni, tur var eksisēt bez lieliem pārdzīvojumiem un dzīve mierīgāka. Tos būs grūti dabūt ārā.

 11. Japadzen!

 12. Nekas viņai nav jāuzņemas – viņa, zoss, jāpadzen un viss

Draugiem Facebook Twitter Google+