Amsterdamas Rijsmuseum direktors Tako Dibitss pie Rembranta gleznas “Naktssardze” (1642).
Amsterdamas Rijsmuseum direktors Tako Dibitss pie Rembranta gleznas “Naktssardze” (1642).
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Rembranta “Naktssardzi” restaurēs visas pasaules acu priekšā 0

Rembranta slavenā glezna “Naktssardze” tiks restaurēta, un šo procesu varēs vērot ikviens interesents gan Amsterdamas Rijksmuseum, gan arī tiešsaistē, paziņojis muzeja direktors Tako Dibitss.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

Restaurācija, kas sāksies 2019. gada jūlijā, būs lēna un sarežģīta, tā ilgs vairākus gadus un maksās miljoniem eiro, atzina direktors. Taču ikviens, kurš vēlas, varēs šo procesu vērot no jebkuras vietas pasaulē.

Šāds lēmums pieņemts, jo īpaši “Naktssardzei” veidoto muzeja zāli gada laikā apciemo vairāk nekā divi miljoni cilvēku. Pēdējos gados direktors un muzeja līdzstrādnieki novēroja, ka 1642. gadā tapušās gleznas stāvoklis pasliktinās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējo reizi glezna restaurēta 1975. gadā, kad to ar nazi sabojāja kāds holandiešu skolotājs. Tagad restaurētajās vietās novērota krāsas maiņa – glezna kļuvusi bālgana, kas neļauj novērtēt to visā krāšņumā.

Patlaban pēc franču arhitekta Žana Mišela Vilmota projekta tiek būvēts septiņus kvadrātmetrus plašs īpaši dzidrināta stikla “būris”, kurā darbosies restauratori.

Vispirms eksperti milimetru pa milimetram izpētīs gleznu ar skenera palīdzību – šis process prasīs aptuveni 70 dienas. Tad, izmantojot skenera datus, augstas izšķirtspējas fotogrāfijas un datoranalīzi, taps detalizēts gleznas zīmējums. Tikai tad restauratoru komanda izstrādās restaurācijas plānu.

“Šī mākslas mīļotājiem ir vienreizēja iespēja,” norādīja Dibitss, “arī tādēļ, ka mūsdienu materiāli ir tik labāki nekā agrāk, ka nākamā restaurācija varētu būt nepieciešama tikai pēc vairākām paaudzēm.”

Dibitss, kuram šobrīd ir 50 gadu, atceras, ka pats savām acīm septiņu gadu vecumā redzējis mirkļus no iepriekšējās restaurācijas, taču “toreiz, restauratoriem strādājot, glezna bija paslēpta aiz aizkariem”. Tieši šī pieredze viņam rosinājusi ideju šoreiz procesu atklāt skatītāju acīm.

Foto: AP/Scanpix/LETA

Priekšplānā redzama gleznas virsma mikroskopa palielinājumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.