×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

Repatriantiem kompensēs ceļu un maksās pabalstus (5)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti vakar konceptuāli atbalstīja jauno Repatriācijas likumu, kas atgriešanos dzimtenē padarīs kaut nedaudz izdevīgāku.

Pašreizējais Repatriācijas likums esot smagnējs un novecojis, turklāt tajā atrodamas normas, kas jau atrodamas citos normatīvajos aktos, piemēram, Imigrācijas likumā. Turklāt nereti veidojas paradoksāla situācija, ka ārzemniekam caur Imigrācijas likumu ir vieglāk iegūt uzturēšanās atļauju Latvijā nekā ārvalstu latvietim caur Repatriācijas likumu.

Jaunais normatīvais regulējums paplašinās personu loku, kas varēs saņemt repatrianta statusu. Tie būs cilvēki, kas pārceļas uz pastāvīgu dzīvi Latvijā un atbilst šādām prasībām: ir Latvijas pilsoņi vai viņu tiešajos senčos ir latvieši vai lībieši, dzīvo ārvalstīs, agrāk nav saņēmuši repatrianta statusu. Repatrianta statusu piešķirs uz diviem gadiem. Precizēts arī to personu loks, kas varēs saņemt repatrianta ģimenes locekļa statusu.

Jaunajā likumā arī noteiks, ka repatrianti varēs no valsts saņemt dažāda veida materiālo palīdzību, piemēram, ceļa izdevumu kompensēšanu (līdz 500 eiro), ikmēneša pabalstu 250 eiro apmērā (ja repatriants ir reģistrējies kā bezdarbnieks), kā arī bezmaksas valsts valodas apguves kursus. Vidēji šiem mērķiem būs nepieciešami ap 100 000 eiro gadā.

Materiālo palīdzību gan varēs saņemt tikai tie repatrianti, kas izceļojuši no Latvijas laikā līdz 1990. gada 4. maijam, dzimuši ārvalstīs vai arī izceļošanas brīdī bijuši nepilngadīgi. Līdz ar to tiem tautiešiem, kas pēdējos gados devušies peļņā uz Rietumeiropu, repatrianta statuss nekādu materiālu labumu nedos. Toties repatrianta labumus varēs saņemt tie jaunieši, kas pirms pilngadības sasniegšanas devušies mācīties vai dzīvot uz ārzemēm un tagad pilngadīgi atgriežas dzimtenē.

Cilvēktiesību komisijas deputāti jauno likumprojektu atbalstīja vienbalsīgi un aprīlī tas tiks skatīts Saeimas sēdē. Vienlaikus gan parlamentārieši un eksperti pauda skepsi, ka šie pasākumi īpaši veicinās tautiešu atgriešanos dzimtenē. Drīzāk tie kalpos kā palīdzība tiem, kas tāpat izšķīrušies par mājupbraukšanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. subjekts 6686347 Atbildēt

  Būtu labāk man normālu bērnu pabalstu sarēķinājuši, kretīni.

  • kretīnam subjektam Atbildēt

   a tu lieto prezervatīvus, ja pats nemāki savus ražojumus uzturēt! diedelnieki nevienam nav vajadzīgi!

   • Vai tad tie pasaules staiguļi nav diedelnieki?!Izskatās ,ka tevis dēļ ar bija aizmirsuši uzmaukt prezervatīvu…Tie cilvēki,kas palika uz vietas,tiem nav jāpalīdz nekas.Trūkumcietēji atgriežas,vienkārši smieklīgi un nekaunīgi,lai neteiktu vairāk.

    • Ir pabalstu kļeņčītāju daļa un tie, kas smagi strādā. Latvijā latvietis tā nestrādā. Darbs ir smags. Un tie tavi pasaules staiguļi ir slikti strādnieki. Cik es latviešu visapkārt zinu – visčaklākās rokas, visgaišākie prāti. Svētīb. Un mūs gaiDa..

   • kad pretī tik smukas kājas kā bildē, prezervatīviem nav laika

Draugiem Facebook Twitter Google+