Laukos
Lauku sēta

Kas ir repelents no aitu taukiem kociņu aizsardzībai? Atbild eksperts0


Priežu jaunaudzē redzama normāli veidojusies dabiskā konkurējošā veģetācija. Ja to novāks, tad strauji palielināsies riski, ka kociņi varētu ciest no meža zvēriem vai negodprātīgiem cilvēkiem.
Priežu jaunaudzē redzama normāli veidojusies dabiskā konkurējošā veģetācija. Ja to novāks, tad strauji palielināsies riski, ka kociņi varētu ciest no meža zvēriem vai negodprātīgiem cilvēkiem.
Foto – Gundega Skagale

Jautājums Vai kāds praktiķis var pastāstīt par repelentu, kas izgatavots uz aitu tauku bāzes? Tas esot iedarbīgākais aizsardzības līdzeklis pret meža zvēriem. MARTA VALKAS NOVADĀ

Kā stāsta Zviedrijas uzņēmuma “Bergvik Skog” Rietumu reģiona direktors mežsaimniecības jautājumos Kārlis Blūms, Austrijā ražotais produkts Trico izstrādāts lauksaimniecības kultūru, piemēram, kukurūzas, aizsardzībai, un to pirms smidzināšanas atšķaida ar ūdeni. Turpretī, ja šo repelentu izmanto mežā uz jaunajiem stādījumiem, to nevajag atšķaidīt, jo tad lietus noskalo. Tātad, lai pārnadži neapdraudētu kociņus visas ziemas garumā, Trico jāuzklāj tādā koncentrācijā, kādā preparāts pildīts kannā. Apstrādei speciālists iesaka izvēlēties kvalitatīvu miglotāju aptuveni par 100 eiro, lai lieki netērētu dārgo preparātu, ejot no viena kociņa pie otra. Respektīvi, miglotāja šķidruma padeves vārstam jāstrādā precīzi, lai nepilinātu preparātu, pārstaigājot platību. Šim nolūkam neatmaksājas izmantot vislētākos uz muguras pārnēsājamos miglotājus.

– Pirms vairāk nekā desmit gadiem jaunaudžu aizsardzībai izmantojām pulvera preparātu Plantskids, šķīdinot to siltā ūdenī. Vēlāk izmēģinājām līmes un smilšu maisījumu Cervacol Extra, bet secinājām, ka pasta ir pārāk bieza un to nav iespējams smidzināt. Meža dzīvnieki lielākos postījumus nodara tikko iestādītiem kociņiem. Lai uzklātu repelentu, mežkopim pie katra stāda jānotupstas vai dziļi jānoliecas. Tas ir fiziski grūti, apstrādājot lielākas meža platības. Lai gan Cervacol Extra ir lēts, tā uzklāšana mums izmaksāja dārgi. Lietojot ūdens emulsiju Trico, var ērti strādāt ar muguras miglotāju, darba izmaksas nepalielinās, kaut gan preparāts ir dārgāks, – skaidro Kārlis Blūms.

Ar līdzekli Trico ieteicams apstrādāt mazas eglītes un priedītes laikā, kad ir pozitīva gaisa temperatūra, pretējā gadījumā masa aukstumā sastingst. Preparāts uz apsmidzinātajiem kociņiem saglabājas līdz nākamajam gadam. Katram meža īpašniekam jālemj, vai izmantot šo repelentu lielāku koku aizsardzībai (viss atkarīgs no tā, cik ilgi un dārgi viņš ir gatavs savu mežu audzēt). Svarīgi strādāt kompleksi – sekmīgi sadarboties ar vietējiem medniekiem, lai nepieļautu dzīvnieku piebarošanu jaunaudžu tuvumā, kā arī lai laizāmais sāls netiktu izvietots jauno koku tuvumā.

LA.lv