×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
24. februāris, 2018
Drukāt

Tūkstošiem igauņu Mazsalacā! Protesta akcija “Nodokļi dodas uz Latviju” noslēgusies (12)

Foto - Māris AntonevičsFoto - Māris Antonevičs

Papildināta ar VIDEO

Mazsalaca kaut ko tādu piedzīvoja pirmo reizi savā vēsturē – nebeidzamu sastrēgumu pilsētas ielās, ko veido auto ar Igaunijas numuriem.

Tieši šo Vidzemes pilsētu kā satikšanās vietu bija nozīmējuši akcijas “Nodokļi dodas uz Latviju” organizētāji.

Inciatīvas autors Tāvi Leppiks intervijā “LA” atzina, ka viņš neesot cerējis uz tik lielu atsaucību: “Pēc mūsu ziņām, robežu šķērsoja ap 1500 auto. Kā redzat, tika dažos auto ir viens vai divi cilvēki, pārsvarā tās ir pilnas. Pareizinot, iznāk, ka te ir četri vai pieci tūkstoši cilvēku, varbūt pat vairāk. Man ir prieks, ka cilvēki ir gatavi izteikt savu viedokli, ja viņus kaut kas neapmierina valdības politikā. Vai valdība to sadzirdēs? Uzreiz, rīt no rīta, protams, nekas nemainīsies, tomēr pasākums ļauj cerēt, ka būs turpinājums.”

Alternatīvas svinības

Lielākā daļa auto rotāti ar Latvijas un Igaunijas karodziņiem un akcijas saukli “Maksud soidavad” (“Nodokļi dodas”). Igauņi iebilst pret valdības lēmumu paaugstināt akcīzes nodokli alkoholam un degvielai, kas veicinājis to, ka daudzi tagad dodas iepirkties uz Latviju.

Tomēr šoreiz veikalu apmeklēšana nav galvenais mērķis. Pēc robežas šķērsosanas, reti kurš auto apstājās pie Ainažos izveidotajiem alkohola lielveikaliem.

Vairāk izskatās, ka Mazsalaca izvēlēta kā vieta alternatīvām valsts simtagades svinībām. Piemēram, pulkā varēja manīt kādu kardināla tērpā ģērbtu vīru, kurš ar teatralizētām uzrunām izklaidēja apkārtējos.

“Tagad saprotu, kāpēc šo vietu pirms pāris dienām šķūrēja,” sacīja Mazasalacas iedzīvotāja Līga, kura kopā ar ģimeni un draugiem ieradusies paskatīties notiekošo.

“Malači, igauņi! Mēs, latvieši, parasti samierinamies, ja kaut kas valdības politikā nepatīk, viņi ne. Latvieši tik lielā skaitā nebrauktu,” viņa vērtē.

“Tas kas tagad ar elektrību notiek ir trakums – ar visu OIK un pārējo,” piebilst viņai blakus stavošais Andis.

Politiķiem nepatīk

Protesta akcija gan izsaukusi atsevišķu Igaunijas politiķu neapmierinātību. Piemēram, ārlietu ministrs Svens Miksers izteicies, ka tas ir nepatriotiski – valsts svētku dienā doties iepirkt grādīgos dzērienus Latvijā.

Taču akcijas organizētājs Tāvi Leppiks uzskata, ka valdošie politiķi nav sapratuši protesta būtību – būtiskākā ir nevis iespēja nopirkt lētāku alkoholu, bet parādīt, ka tā valsts zaudē ienākumus, kas nodokļu veidā nenonāk valsts budžetā.

“Tā ir mūsu dāvana Igaunijas republikai valsts simtgadē. Tas nav protests pret Igaunijas valsti, bet pret valdību un tās sliktajiem lēmumiem,” Igaunijas medijiem sacījis T. Leppiks.

Desmitiem auto no rīta bija pulcējušās Arumetsa ciematā Igaunijā, 27 kilometrus no Latvijas, no kurienes kolonnā paredzēts izbraukt uz robežpunktu Igla/Ainaži. Šajā pašā laikā cita auto kolonna jau devusies ceļā no Tartu, un plāno šķērsot robežu Valgā.

Visiem protesta dalībniekiem satikšanās paredzēta ap 14:00 Mazalacā. Šādi neapmierinātie igauņi protestē pret savu valdības nodokļu politiku, kas īpaši ietekmējis alkohola un degvielas cenu pieaugumu.

Tiesa, kā novēroju pierobežas degvielas uzpildes stacijās, cenu atšķirība benzīnam un dīzeļdegvielai abās valstīs nav tik liela, kamēr alkoholam tā ir būtiskāka.

Akciju pastiprināti uzmana policija. “Man nav iebildumu, tā ir demokrātija. Šodien pie jums būs daudz ciemiņu,” saka “LA” uzrunātais policists Eduards.

Nepieredzēti sastrēgumi

Savukārt aģentūra LETA ziņo, ka pret Igaunijas nodokļu politiku protestējošo igauņu automašīnas rada sastrēgumus uz ceļiem Vidzemē.

Mazsalacas novada pašvaldības policijas vecākā inspektore Daiga Zeltkalna-Džaboura pastāstīja, ka autovadītāji pulcējas speciāli sagatavotā laukumā ārpus Mazsalacas, radot lokālus sastrēgumus, taču arī pašā mazpilsētā satiksme bija apgrūtināta, kas Mazsalacai nav tipiski.

“Brauc no visām pusēm – Valmieras, Rūjienas, Staiceles -,” atzina Zeltkalna-Džaboura, taču precīzu automašīnu skaitu minēt nevarēja.

Nekādas nekārtības novada teritorijā radītas nav, bet satiksmi uzrauga trīs Valsts policijas ekipāžas.

Arī Naukšēnu novada Pašvaldības policijas kārtībnieks Normunds Šults aģentūrai LETA pauda, ka “igauņi ir ļoti disciplinēti”, automašīnas rotātas ar Latvijas un Igaunijas karodziņiem. Vietējās policijas aplēses liecina, ka cauri Naukšēniem izbraukušas apmēram 500 automašīnas ar kaimiņvalsts reģistrācijas zīmēm, radot sastrēgumumu.

Šults gan nezināja teikt, kad autovadītāji dosies atpakaļ uz Igauniju un pa kādiem ceļiem, jo izbraukšana ir iespējama pa vairākiem lielākiem ceļiem.

Arī Valkas novada Pašvaldības policijas priekšnieces Diānas Jūgas rīcībā nav informācijas, ka kaimiņvalsts autovadītāji novadā būtu radījuši kādas nekārtības.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Būtu noorganizējuši izbraukuma tirdzniecību-desiņas ,pīrādziņi

 2. Igaunijaa viss esot labāk! hahha

 3. Es viņu vietã neprotestētu par šo.

 4. Mācieties, latvieši kā vajag sapulcēties uz protesta mītiņiem ! Laikam estiņiem pēspuses nav tik smagas kā mūsu bāleliņiem. Varu iedomāties kas būtu, ja igauņiem Ašerādens & Co uztaisītu tādu OIK ! 🙂

 5. Palju õnne sünnipäevaks, Eesti ! Tava nākotne izskatās gaišāka, jo Tu neesi tik korumpēta, kā viens – otrs kaimiņš !

 6. Mz šodien veikalā nav ko meklēt,igauņi izpirks visu pa tīro. Skaitīju sākumā mašīnas ,kas pabrauca garām beigās pātari sajuka.

 7. Vienkārši malači,igaunīši! Jauku jums 100-gadi šodien!

 8. Ko tur protestēt!? Demokrātija un viss! Ja man nav naudas es nevaru, bet ja ir, tad nedrīkstu dzert cukurūdeni!? Tā kā nu esam ES, tad, atvainojiet, cilveks brauks un meklēs pātiku vai kādas citas preces atbilstosi savam maciņam, ja nu neesi valsts bankas prezidents, kam mēnešalga desmitos tūkstošu skaitāma . . . .

 9. HI Ha gan jau drīz latvieši brauks uz estiju, jo mums taps dŗīzumā vēl lielāki nodokļi nekā igauņiem.Tad mēs visi latvieši un igauņi brauksim uz leišiem vai poļiem iepirkties

 10. Kad piņņi brauca, bija labais bizness, vai ne? Samācijāties piņņus apkalpot piņņiski.

 11. Es domāju, ka Latvijai vajadzētu sekot Igaunijas piemēram un būtiski paaugstināt nodokļus alkoholam. Tā dara daudzas valstis un alkoholisms ir milzīga problēma visās postpadomijas valstīs, arī Latvijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+