×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
23. oktobris, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: “Vienotības” pozīcija izskatās “junkeriska”, bet ar to jau nevar iet pie vēlētājiem (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Pat paši “Vienotības” biedri jau sen vairs nevairās atzīt, ka partijā ir “krīze” (Solvita Āboltiņa intervijā LNT), “stagnācija” (Laimdota Straujuma intervijā LTV), nesaskaņas un pat šķelšanās draudi. Pilns komplekts, lai secinātu, ka partijas nosaukums neatbilst realitātei. Tāpēc pēdējā laikā “Vienotība” spērusi vairākus mērķtiecīgus soļus, lai, kā paši saka, “restartētos”. Politikā tas nenotiek tik vienkārši kā ar datoru – nospiežot podziņu. Nezinu, kurš no “Vienotības” izdomāja, ka šis būs labs apzīmējums iecerētajām darbībām, bet interesanti, ka savulaik to ārpolitikas vajadzībām bija izvēlējusies toreiz vēl tikko ievēlētā ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija – tika skaļi izziņots “restarts” ASV un Krievijas attiecībām. Toreizējā valsts sekretāre (šobrīd viena no reālākajām prezidenta kandidātēm no Demokrātu partijas) Hilarija Klintone 2009. gadā veda savam Krievijas kolēģim Sergejam Lavrovam dāvanu – kastīti ar sarkanu pogu, zem kuras bija rakstīts “Перезагрузка” (“Pārlādēšana” – krievu val.). Tikšanās laikā abi kopā to arī simboliski nospieda, pozējot foto un televīzijas kamerām. Tas bija pusgadu pēc Krievijas iebrukuma Gruzijā, un ASV vadībai gribējās cerēt, ka šo impērisko izlēcienu varētu arī aizmirst. Vēlāk nāca Ukraina, un nu jau nākas secināt, ka “restarts” neko neuzlaboja, palika tikai sliktāk.

Atgriežoties pie “Vienotības”, arī te nākotnes perspektīvas ir diezgan neskaidras, un ar simbolisku “restarta” izziņošanu nekas nemainās. Izstrādātais “Latvijas simtgades plāns” atgādina klasisku īso pirmsvēlēšanu programmu, kas vienkārši sabiedrībai piedāvāta neierastā laikā. Turklāt, cik dzirdēts, dažas idejas programmā neesot iekļautas tikai tāpēc, ka tās pārāk atgādinājušas citu partiju pirmsvēlēšanu solījumus agrākos laikos. Bet jebkurš politologs pateiks, ka programma vien nav iemesls, lai balsotu par kādu partiju. Patiesībā programmas lasa tikai neliela daļa vēlētāju, kuriem jau sen ir zināms, ko partijas teiks, ja viens vai otrs solījums vēlāk netiks pildīts: “Mainījās apstākļi”; “Mums trūka koalīcijas partiju atbalsta”; “Krīze” un tā tālāk.

Nozīmīgāk būtu partijas pozicionēšanās. “Vienotības” reklāmas, kurās mudināts līdzcietīgi, atbildīgi un ar godu sagaidīt Latvijā bēgļus, varētu būt rādītājs, ka partija nostiprinās liberālajā spārnā. Tomēr tas, visticamāk, nozīmētu sašaurināt savu ietekmi, jo liberālās idejas Latvijā nav tik populāras. Tāpēc “Vienotība” labāk paliek plūstoša. Bijušais eirokomisārs An­dris Piebalgs, kuru daudzi vērtē kā reālāko nākamo “Vienotības” priekšsēdētāju (bet kurš pats arvien ir ļoti izvairīgs un skaidri norāda, ka nebūs “gladiators”, par kura nepieciešamību tika spriests pēdējā partijas domes sēdē), intervijā “Latvijas Avīzei” nupat izteicās: “”Vienotības” spēcīgākā skaldne – tas ir izteikti proeiropeisks spēks. Pārējais ir nianses.” Un vēl: “Nesaku, ka ZZS vai NA nav eiropeiskas partijas, taču viņu nišas ir reizē arī ļoti nacionālas. “Vienotība” vienīgā skatās nedaudz vairāk pāri robežām un skatās to vidi, kurā esam. Ja nav “Vienotības”, tad niša paliek vakanta un nepastāv.”

Jā, bet kas tad ir “proeiropeiska”? Vai bez ierunām klausīt visam, ko saka Brisele? Pats Piebalgs to steidzas noliegt. Tīri intuitīvi jau mēs nojaušam, kas ir tās “Eiropas vērtības”, ko te tik bieži piesauc, tomēr blakus vērtībām ir arī reālpolitika. Ideju ziņā Eiropa ir kā milzu lāde, kur var atrast visdažādāko krāsu un zīmējumu segas. Dažreiz ir vērts atgādināt, ka gan nacisms, gan marksisms ir radušies Eiropā. Vēl kāds interesants fakts: viens no cilvēces vēsturē lielākajiem masu slepkavām Pols Pots savu politisko pārliecību ieguva Eiropā – Francijā, bet realizēja savā dzimtenē Kambodžā kā genocīdu pret iedzīvotājiem. Arī mūsdienās Eiropā politiskie procesi burbuļo un nebūt nav tik vienkārši, lai to raksturošanai pietiktu ar vārdu “eiropeisks”.

Tāpēc pašreizējo “Vienotības” pozīciju drīzāk varētu dēvēt par “merkelisku” vai “junkerisku”, bet ar to jau nevar iet pie vēlētājiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Vienotībai nav pašai nekādas pozīcijas. Tā griežas un grozās uz to pusi, no kuras pūš Briseles vējš.

 2. par†iju apvienības “Vieno†ība” pozīcija izskatās junkeršlunkeniska un par†iju apvienībai “Vieno†ība” vajag iet ne pie vēlētājiem, bet pa skuju taku!

 3. No “Vienotības” tika izspiesti darītāji un vadībā ielīda lietu grozītāji.
  Ko tad citu var sagaidīt, ja ne krīzi?

 4. Skuju taku jums vienotība.

 5. Šālīdzinot ar “mūsu” vadoņiem, PolPots ir sulainis un nav no svara, kur viņš ir skolojies. Šodien profesionālos slepkavus profesionāli sagatavo pirmajā attīstīta socialisma zemē, kura ir sakrājusi lielu pieredzi tādā jomā. Man ir žēl, bet baidos ka Vienotībai vairs nekādas pogas nelīdzēs. Tautai vajag asinis un izrādi, kā rāda Krievija – viņa pat gatava no maizes atteikties. Un to veikli izmanto pretinieki. Viņi pat mazākus, pavisam nebūtiskus, niekus neļauj aizmirst. Jā tikai kāds jauns “Repše” iejās uz balta zirga, bet viņa motivācijai jābūt pavisam originālai, – ne jau miļjonu saziedot! Domāju, ka cerēt uz Piebalgu ir pašapmānīšanās un laika tērēšana. Atliek tikai cerēt, ka Krievijas režīms, kas noteikti ietekmē mūsu situāciju, izjuks ātrāk.

 6. Vienotība jau sāka degradēties, kad pārņēma uzbrukumu Zatleram. Ciniska rīcība Jaunā laika pēdās. Otrs posms bija, kad Rīgas domei izvirzīja Ēlerti par vadoni, kas nozīmēja politisku provokāciju, kā graut Rīgas pozīcijas ar tik vāju kandidatūru, kura izkrita iepriekšējās vēlēšanās, trešais periods – graujoša rīcība ar Dzintaru Za\ki un “atvainošanās”faktiski par noziegumu, vēl viens periods – Jāņa Bordāna izstumšana, kad viņš iestājās par kārtības ieviešanu tieslietās, cits periods – Ķīļa neatzīšana.Un tādu periodu daudz, bet pēdējais – mēdīšanās pie Saeuimas nama. Izstūma no partijas Štokenbergu, Kristovski. Cik var?
  Āboltiņa kā veca pirts slota, kuru jāizmet no partijas.
  Piebalgs – nu tas nebūs partijas korifejs un glābējs. Nu nesanāks , viņa laiks aizgājis. Intervija LA to labi par’dīja, ka viņam nav vīzijas par valsts attīstību, kur nu par partijas attīstību. Savus spēkus Piebalgs izsmēlis, kuru laikam arī nav bijis.
  Vienotību vēl varētu pamēģināt celt Valmiera, neatceros uzvārdu, jauns cilvēks, laikam pašvaldības vadītājs vai.

  • Izdzīvos Vienotība vai nē, to rādīs laiks. Daudz svarīgāk ir neizlaist varu no rokām nacionālajiem spēkiem. Labi būtu lai to saprastu un par to parūpējušies īstie Latvijas valsts vīri (arī sievas). Īstais laiks būtu sasaukt visu latvisko partiju kongresu lai izvērtētu situāciju un pieņemt lēmumus. Nevis nodarboties ar publisku matu skaldīšanu.

  • Valmierietis joprojām stingri iestājas par uzturēšanās atļauju biznesu, jūsmīgi izteicās par šo Buldozera ievazājumu, pret kuru sākumā bija arī Vienotība. Tāpēc Vienotībai – Buldozera ceļu ar visu Valmierieti!

 7. Pēdējā laikā par Honhongas Junkeru nekādu ziņu.

 8. Reanimēt smirdošu līķi nav iespējams. Taču tas ar savu smirdoņu vēl pamatīgi jauc gaisu Latvijā. Cerams, ka to sapratīs pat vienotības vēlētāji. Un tas, ko Piebalgs te piemin kā vienotības spēcīgāko pusi – eiropeiskumu, patiesībā ir līšana četrāpus Briseles un ASV vēstniecības priekšā, un tad vēl absolūti nelietīgā nostāja nelegālo migrantu uzņemšanas jautājumā, – īstenībā ir vienotības lielākās zārka naglas. Tā ka nākamajās vēlēšanās šo kangaru partiju ar prieku apbērēsim.

 9. tas “merkelisks” vai “junkerisks” ir uzraksts ar krītu, kuru ar piedurkni var noslaucīt un vietā uzrakstīt “kremlisks” !!!
  Iegaumējam un uzmanāmies !!!

  • Mums, latvieshiem jaaraugaas lai nesabruktu ES un NATO. Viss paareejais ir sekundars. Taadeelj nav pareizi rinaat par merkelismu vai junkerismu, jaasaredz tikai pamatnostaaja!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+