Restaurācijas darbi… zobiem 0

Vasarā skriešana, klupšana, skrituļslidas un velosipēds, ziemā slēpes, slidas un netīrītas ielas provocē arī… zobu traumas!

Reklāma
Reklāma

 

Sargā sevi pats!

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Zobu traumas cēlonis vienmēr ir negadījuma, trieciena rezultāts: nolauzts viss zobs vai tikai gabaliņš, izsists ar visu sakni, iespiests uz iekšu. Vienlaikus var būt arī mēles un lūpu, sejas un žokļu traumas, kad jau nepieciešama arī mutes, sejas un žokļu ķirurga palīdzība.

Traumas visbiežāk gadās priekšzobiem, jo tie nav pietiekami labi aizsargāti. Īpaša riska grupa ir bērni un pieaugušie ar izvirzītiem priekšzobiem. Šādos gadījumos vēlama ortodontiskā ārstēšana jeb zobu regulēšana, lai tos izlīdzinātu un mazinātu mehānisko bojājumu risku.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Traumatiskākās bērnu izklaides vietas ir šūpolēs un pēdējos gados populārie batuti.

 

Pieaugušajiem ikdienas ap­stākļos ieteicams uzmanīties pašiem un vienlaikus rūpēties arī par bērnu drošību, jo traumas bieži gūst sportojot un rotaļājoties. P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra bērnu zobārste Zane Bendika ievērojusi, ka traumatiskākās bērnu izklaides vietas ir šūpolēs un pēdējos gados populārie batuti. Sadzīves traumas skolā un mājās gūst neuzmanības un paviršības dēļ, jo vecāki reizumis nenovērtē mājokļa drošību no šāda viedokļa. Protams, nelaimes gadījumus ne vienmēr var paredzēt, taču arī sportojot riskus var mazināt, izvēloties kvalitatīvu un drošu aprīkojumu.

Sportisti lieto zobu šinas, kas izgatavotas pēc pasūtījuma un pielāgotas konkrētā sporta specifikai, kā arī aizsargķiveres un citus aizsardzības elementus.

Traumas gadījumā sāpes un asiņošana ir gan pieaugušajiem, gan bērniem. Ja nav savlaicīga ārstēšana – un tā tas diemžēl ir lielākajā daļā traumu! – cieš pacienta pašapziņa un samazinās dzīves kvalitāte. Tādēļ pie speciālista ieteicams doties jebkurā gadījumā.

Atšķirība starp piena un pastāvīgo zobu traumām ir būtiska – ar piena zobu jāsadzīvo tikai dažus gadus, bet ar pastāvīgo – visu mūžu. Z. Bendika piekrīt, ka zoba atjaunošana no medicīniskā viedokļa ir sarežģīta un reizēm prasa nopietnus finansiālus ieguldījumus.

 

Glābj, kas glābjams

Traumas gadījumā būtiska ir ātra rīcība, jo daļu izraisīto seku iespējams uzreiz novērst un dažkārt pat atjaunot izsisto vai nolauzto zobu.

Ja trieciena rezultātā mutē ir spēcīga asiņošana, speciālisti iesaka to izskalot ar ūdeni, lai novērtētu ievainojumu. Pēc tam nevilcinoties jādodas pēc palīdzības, jo varbūt visu vēl var vērst par labu.

 

Traumas gadījumā būtiska ir ātra rīcība, jo daļu izraisīto seku iespējams uzreiz novērst un dažkārt pat atjaunot izsisto vai nolauzto zobu.

Reklāma
Reklāma

 

Ja izkritis vai izsists zobs un tā sakne, mute ir jāizskalo ar ūdeni un uzmanīgi jānoskalo arī zaudētais zobs, satverot to aiz kronīša, nevis aiz saknes, un pēc iespējas ātrāk jāievieto atpakaļ, stingri piespiežot, līdz tas atgriežas savā vietā. Ja neizdodas, zobs jāievieto traukā ar svaigu pienu vai mutē starp smaganām un vaigu, un divu stundu laikā jāierodas pie zobārsta. Tikai nevajadzētu to netīšām norīt! Ja zobs ir līdzi, ārstam vieglāk noteikt traumas smagumu un izvērtēt tālāko rīcību.

Arī tad, ja zobs trieciena dēļ ir tikai salūzis, mute ir jāizskalo un ūdenī jāieliek arī nolauztais zobs vai tā daļas. Tas ir svarīgi, jo, nekavējoties ierodoties ārsta, zobu ir iespējams atjaunot sākotnējā izskatā!

Speciālista palīdzība noder, ja trieciena dēļ zobs ir iespiests smaganās vai ir izkustējušies priekšzobi un manāms, ka mainījies sakodiens. Vien pārsistai lūpai cieši jāpiespiež mitra tīras marles salvete un jātur pa ceļam pie ārsta.

Ja ģimenei ir savs zobārsts – speciālists, ko visi ģimenes locekļi apmeklē regulāri, akūtās palīdzības saņemšana parasti nav problēma. Jebkurā laikā palīdzība iespējama diennakts zobārstniecības kabinetos Rīgā. Reģionu iedzīvotājiem gan ne, tomēr smagu traumu gadījumos, ja ir spēcīga asiņošana, var sazināties ar Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu.

Ignorēt traumas nav vēlams pat tad, ja pie speciālista nevar nokļūt uzreiz. Tad tas jāizdara pēc iespējas ātrāk. Ja ārsts vairs nespēj atjaunot zaudēto, problēmu atrisinās protezēšana vai implantācija. Bet, iespējams, ka šoreiz nepieciešama tikai neliela apjoma palīdzība!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.