×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. septembris, 2016
Drukāt

Restaurējot Kultūras ministriju, atklāj vēsturisku parketu

Foto: VAS "Valsts nekustamie īpašumi"Foto: VAS "Valsts nekustamie īpašumi"

VAS “Valsts nekustami īpašumi” (VNĪ), veicot plānotos Kultūras ministrijas, Krišjāņa Valdemāra ielā 11a, kamīnzāles restaurācijas darbus, atklājusi Jūlija Madernieka sienu krāsojuma fragmentus, kā arī vēsturisku parketu, aģentūru LETA informēja VNĪ.

Restaurācijas darbu laikā pēc iebūvēto krēslu un paneļu demontāžas zem sekundāra pārzieduma atklājušies polihroma sienu krāsojuma fragmenti – trafarēts ornaments nacionālā romantisma stilistikā. Fragmentāri nolasāma arī krāsojuma kompozicionālā sistēma – cokoldaļā pelēka toņa fons ar gaišāk pelēcīgu ornamentu, virs tā vairākos aktīvos toņos (dzeltens, sarkans, melns) krāsots, domājams, ierāmēts paklājveida raksts.

Atbilstoši vēsturiskajai informācijai zināms, ka 20.gadsimta 20.-30.gados, kad ēkā atradās Latvijas Ārlietu ministrija, daļā telpu interjera dekoratīvo apdari veidojis mākslinieks, dizainers, viens no latviešu profesionālās lietišķās mākslas pamatlicējiem Jūlijs Madernieks (1870-1955). Šis fakts ir ļoti nozīmīgs kultūrvēsturisks atklājums gan kā konkrētās telpas vēsturiskais interjers, gan kā ievērojamā mākslinieka radošās darbības līdz šim nezināms paraugs.

Turpat atsegts telpas oriģinālā 19.gadsimta beigu vairogu parketa fragments. Jaunais “skujiņas” parkets ir līmēts uz kartona starpkārtas, iespējams, ar domu saudzēt pamatni, tādēļ vēsturiskā parketa virsma nav bojāta.

Ņemot vērā atklājumu unikalitāti, kultūrvēsturisko vērtību un māksliniecisko kvalitāti, VNĪ un Kultūras ministrija pārskatīja kamīnzāles restaurācijas koncepciju, paredzot sienu gleznojumu papildu izpēti, konservāciju, restaurāciju un vismaz daļēju eksponēšanu interjerā, kā arī 19.gadsimta beigu parketa atsegšanu un restaurāciju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+