Kultūra
Literatūra

Restaurēta Jāņa Akuratera vijole0


Restaurators Ingars Rancevičs Akuratera mājas verandā demonstrē restaurētās vijoles skaņu.
Restaurators Ingars Rancevičs Akuratera mājas verandā demonstrē restaurētās vijoles skaņu.
Foto: Akuratera muzejs.

Ar Valsts kultūrkapitāla fonds atbalstu restaurēta rakstnieka Jāņa Akuratera vijole, sociālajā tīklā “Facebook” vēsta rakstnieka muzejs.

Jāņa Akuratera vijole ir Itāļu meistara Karlo Tononi (Carlo Tononi, 1675-1730) atdarinājums. Vijoles iekšpusē pielīmētā etiķete vēsta “Carlo Tononi Bolognese Fece in Venezia I’ A 1740”, taču noskaidrots, ka vijoli uzbūvējis nezināms 19. gadsimta otrās puses vācu izcelsmes meistars.

Vijole izgatavota no triju koku daļām. Apakšējais vāks – no viengabalaina liesmainās kļavas, arī sāni, kakls un galviņa no tā paša materiāla. Augšējais vāks, aproces, augšējais un apakšējais klucis, stūrīši, dvēselīte veidoti no egles, savukārt grifs, augšējais un apakšējais slieksnis, stīgturis – no melnkoka.

Rakstnieks pratis spēlēt vijoli, cītaru, jaunībā dziedājis koros. Meitai Laimai viņš nopircis klavieres. Muzejs dalījies arī Akuratera rakstītā dzejolī “Andanta cantabile”, kurā viņš apdzied vijoli: “Kā smarša vijoles skaņas plūst, / Tās skūpsta, aijā un glāsta. / Tās it kā pa nakti šurpu nāk, / Par mīlu, par ilgām tās stāsta.”

LA.lv