×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
28. februāris, 2018
Drukāt

Restorāni strupceļā – trūkst vismaz 3000 darbinieku (26)

Foto - LETA/Ieva ČīkaFoto - LETA/Ieva Čīka

Ilustratīvs foto.

Latvijas Restorānu biedrība (LRB) vērš politikas veidotāju un lēmumpieņēmēju uzmanību, ka restorānu nozarē jau ilgstoši trūkst vairāk nekā 3000 darbinieku. Hronisks darbaspēka trūkums nopietni apdraud restorānu pastāvēšanu un nozares konkurētspēju, tāpēc LRB aicina Ekonomikas ministriju un atbildīgo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Nodarbinātības apakškomisiju veikt izmaiņas ārvalstu darbaspēka regulējumā, tā portālu “La.lv” LRB prezidents Jānis Jenzis.

“Pašlaik Ekonomikas ministrijas (EM) izveidotajā speciālistu sarakstā, kuru piesaistei no ārvalstīm iecerēts piemērot atvieglojumus, ir iekļautas tikai augsti kvalificētas profesijas, piemēram, inženieri, programmētāji un vadītāji. Šāda pieeja neatbilst Latvijas aktuālajai ekonomiskajai situācijai, jo vislielākais darbinieku trūkums ir vērojams tieši pakalpojumu jomā, bet jo īpaši viesmīlības un restorānu nozarē. Turklāt no valsts visvairāk aizbraukuši un turpina aizbraukt tieši zemi kvalificētie cilvēki, kas vēl vairāk samazina potenciālo darbinieku skaitu. Tāpēc ārvalstu darbaspēka piesaiste ir nevis filozofisks, bet izdzīvošanas jautājums,” LRB prezidents Jānis Jenzis.

Saskaņā ar Latvijas Darba devēju konfederācijas aplēsēm 2016. gadā vien no Latvijas aizbraukuši vairāk nekā 12 tūkst. cilvēku darbaspējīgā vecumā. Saskaņā ar LRB aplēsēm Latvija pēdējo desmit gadu laikā ir zaudējuši aptuveni 170 tūkst. cilvēku darbaspējīgā vecumā, bet joprojām valsts nav radījusi mehānismu, kā kompensēt darbaspēka trūkumu, kas ir viens no galvenajiem ekonomisko attīstību bremzējošiem faktoriem.

Lai nodrošinātu dzīves stila uz restorānu nozares saglabāšanu Latvijā pēc LRB domām ir nepieciešams steidzami veikt būtiskus uzlabojumus darbaspēka pieejamības veicināšanai un administratīvā sloga samazināšanai, piemēram, iekļaut EM izveidotajā sarakstā arī tādus speciālistus kā pavārs un virtuves darbinieks, kā arī mazināt birokrātisko slogu ārvalstu darbinieku piesaistei. Tāpat ir nepieciešams atcelt ierobežojumu ārvalstu studentiem strādāt 20 h/nedēļā, kā arī samazināt minimālo algu ārvalstu darbiniekiem līdz nozares vidējai algai.

Saskaņā ar jaunākajiem Valsts Ieņēmumu dienesta  (VID) datiem Latvijā darbojas 5593 ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju, kas nodarbina aptuveni 26 tūkst. cilvēku un nodokļos katru gadu valstij samaksā vairāk nekā 100 miljonus eiro. Lai aizsargātu Latvijas restorānus un palielinātu to konkurētspēju, jaundibinātā LRB ir uzsākusi sadarbību ar VID, Finanšu un Ekonomikas ministrijām nozares sakārtošanai.

LRB mērķu sasniegšanai ir izveidotas četras darba grupas, kuras strādā sekojošos virzienos: uzņēmējdarbības vides sakārtošana, cilvēkresursi, izejvielas un citi resursi, mārketings un tūristu piesaiste. Šobrīd LRB aicina pievienoties visus restorānu īpašniekus, kas vēlas līdzdarboties un dot savu ieguldījumu nozares attīstībā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. tur laikam tik lielas algas

 2. Jāapvieno!

 3. Var slēgt skolas un slimnīcas,autobusu maršrutus,bet restorānus ne?!

 4. Nu nestrādās vairs cilvēki par minimālo algu!

 5. Vai,vai.Nabadziniem trukst cilveku.Bet varbut beigs nirgaties partiem kuri citigi strada,bet par savu darbu sanem kapeikas.Nu pareizi viestradniekus var aicinat,maksas mazo aldzinu,un parejos ienakumus sev kabata.Un nevajaga melot ka ta nav.Es pate esu stradajuse,un to bardaku zinu.Un ka pasi saimnieki zel un plaukst,un ka maksa,un ka nergajas.Bardaks.

 6. vai algu (pienācīgu) nav mēģināts maksāt? Tam vajadzētu līdzēt

 7. Par daudz restorānu!

 8. Pat ja katrā trūktu pa 10 darbinieku,vai tad ir 300(!) restorānu Latvijā?! Un tiem visiem pietiek klientu? Neticu!

 9. Ja atļautu ievest darbiniekus no trešajām valstīm,tad mums nekad nepaaugstināsies algas,tāpēc vai nu strādājiet paši,vai nu maksājiet adekvātas algas,vai arī aizverat ciet to savu restorānu.Esmu bez darba jau pusgadu,bet par tādu algu,kuru man piedāvā strādāt neiešu.Tik daudz es varu arī pats uztaisīt,bez īpaša darba.

  • Ari es esmu bez darba ,vairakus menesus un nnetaisos iet stradat pa kapeikam ipasi restoranu bizness ir sviestains man vecaki suta naudu no arzemem,un iespejams ari brauksu tur stradat nekam nederiga valsts,nokalpina un neko nemaksaa,tikai ver vala visadus suda hesburgerus un narvesenus un rukaa pa kapeikam ,plus restorani kurus nodarbina pa kapeikam,visi grib normali dzivot,te cenas ka arzemes pat lupatu veikali tadi ka primark ir letaki tur vismaz doma par trucigajiem.

 10. Ja Latvijas valsts vara nerisinās ar ekonomiskiem instrumentiem regulējumu par darba samaksas paaugstināšanu pienācīgā līmenī, tuvākajos gados pazaudēsim vēl tikpat Latvijas iedzīvotāju, ccik jau esam padzinu\ši eknomiskajā trimdā.

  Labāk tīrīt Eiropas atejas, bet par normālu samaksu, nekā pazemoties un vergot vietējai alkatībai, kuri ir labi sapratuši – kuri nevar nekavējoties aizbēgt no Latviojas verdzības (darbs par pusvelti), viņus var paverdzināt un maksāt par verga darbu tik, cik grib NE – maksāt.

  Bet par šim bēgļu plūsmām no Latvijas, diemēžel cieš palikušie tajāsakarā, ka viņus turpina ekspluatēt vēl vairāk: lai gūtu peļņu, apliek ar papildus pakalpojumiem par apkuri, par māju apsaimniekošamu, par ūdeni, par visu ko citu. Rīgas mērs meklē jaunus “zemes atklājumus” ar ko manipulēt pārdodot zemi vai nopērkot no īpašniekiem, mainot un iegūto zemi pievinojot daudzdzīvokļu mājām maksāt nodokļus piespiedu kārtā.

  Ekonomisko bēgļu plūsmai ir ne tikai minētās sekas, ir arī citas nelaimes.

  BNet valstī nav atbildīgo institūciju, pat nav sosda sankciju par likumu nepild\īšanau, nav atbildības par tiesu varas struktūru (policija, KNABS, prokuratūra, tiesa) krimināla rakstuta izdarībām.

  Kur tik ielūkojas Valsts kontrole, tur cūcības neizmērojamā apmērā. Un no tiesu prokuratūras, no policijas puses nav atbildības.

  Bankas visādi FUFTUKI neuzrauga un nekas nenotiek. Rimšēvičs, kurš kutināja visas sfēras – uzsākta izrēķināšanās.

  Šādas visaptverošasbezatbildības apstākļos šāda personība kā Rimševičs ir bīstams, ar milzu ietekmi. ir bīstami.

  • Ja Īrijas sēņu lasītāji Latvijā strādātu tāpat kā tur, saņemtu tik pat. Vairāk pāri paliktu, jo nebūtu 300 eur nedēļā jāmaksā par 1 istabas ūķi.

   • lai maksātu lielas algas ir jāceļ darba efektivitāte…..jeb tie , kas ir darba ņēmēju statusā paskaidrošu ….tev jādubulto saražotā produkcija dienā! Kā to izdarīt? piemēri šeit: atlaid zāģerus nopērc harvesteri…….atlaid racējus ar lāpstu nopērc …ekskavatoru…..atlaid slaucēju nopērc delaval robotu……pārdot piecus mazjaudas traktorus un atlaid traktoristus..nopērc vienu jaudīgu un brauc pats! pārdot piecus auces lenzāģus un atlaid dzērājus gaterščikus…..nopērc vienu Metabo un pieņem cilvēku šļipstē un baltā kreklā……bet redziet slinķiem ,dzērājiem …pīpētājiem darba NEBŪS!

 11. Klau, Jāni Jenzi, visupirms iemācies rēķināt, domāt par līdzcilvēku labumu, noliekot malā savu labumu, – un viss būs labi. …Es gribētu redzēt dažu restorānu, finanšu plūsmas, bilanci, kā arī uzņēmuma sākuma/vienreizējos ieguldījumus. … Nevis mainīt kaut kādu tur “regulējumu”, bet gan savu alkatību! .. Noņem tās rožainās banānu valsts brilles un sāc saprast cilvēkus, kas tev – Jāni Jenzi – ir aplārt. …. daudz jampampiņu pa manu zemi vēl staigā!

 12. Latvijas Restorānu biedrības prezident Jāni Jenzi – ja nemāki saimniekot un nemāki piesaistīt darbiniekus, tad klapē ciet savu nerentablo biznesu! Valstij nav jāglābj tavu uzņēmumu ievedot lētus viesstrādniekus, kuri izstums vietējos darbiniekus.

 13. Ēdāju vēl netrūkst?

 14. Par pusvelti neviens nestrādā?

 15. “Valsts joprojām nav radījusi mehānismu, kā kompensēt darbaspēka trūkumu, kas ir viens no galvenajiem ekonomisko attīstību bremzējošiem faktoriem” – tā viš i’! Bet viss jaunais ir labi aizmirsts vecais: dzimtsbūšana vai vergu darbs vismaz uz laiku atrisinātu krodzinieku izdzīvošanas jautājumu, slepeno ieroci – pieklājīgu algu maksāšanu – atstājot kā galējo līdzekli visšaurākās bezizejas gadījumam.

 16. Nu jā….jamaksā ir tauzers officiantam un pavàram uz rokas…..un porcija lai sākas no 100 eiro….un viss būs çikiniekā!

 17. varbūt jāpārskata biznesa modelis un personāla politika?:) mums jau tā pilns ar ķīniešu un indiešu virtuves speciem, ko vēl grib???

 18. Darbaspēks par pusvelti ir beidzies, izskatās, ka pavisam, krīzes radītā emigrācija to tikai pastirpināja – nu ir tā, ka vai nu maksā, vai arī strādā pats, jo pat tie, kurus teorētiski interesētu darbs LV, zina citas valstis, kur maksā labāk, tāpēc ir jāizbeidz jau pārdesmit gadus ieilgušā prakse nemaksāt un pēctam vēl MM pabļaustīties par kritisko situāciju un gaidīt no valdības limonāde.

 19. Vai cik labi- vairāk gatavosim ēst mājās, būs veselīgāk! Superrrrr!

 20. Tad loģiski padomājiet, kāpēc cilvēki ir aizbraukuši, kāpēc darbinieku “uzmetējiem” trūkst darbinieku. Līdz šim politika bija skaidra, nesamaksāja vispār, nemaksāja pietiekami, nu un tad… No citām valstīm iebraukušajiem arī būs jāmeklē dzīvoklis, jādzīvo tādos apstākļos kā pārējiem.

  • burkana mizotajas no krauklu bandas tulit vares mizot pie Sirma estuves ,bet no sakuma notestet ar sipoliem un parastajiem Latvija audzetiem kartupeliem….

 21. Kā tad, vajag ievest “vergus” no Indijas vai Āfrikas, kas strādās vismaz 12h diennaktī par 400Euro algu:D

 22. Kā tad, vajag ievest vergus no Indijas vai Āfrikas, kas strādās vismaz 12h diennaktī par 400Euro algu:D

Draugiem Facebook Twitter Google+