×
Mobilā versija
+6.6°C
Mirta, Ziedīte
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
15. maijs, 2015
Drukāt

Retas slimības pacientiem ļaus sajust – kā tas ir, kad elpas pietiek!

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

2015. gada 18. maijā, Pasaules pulmonālās hipertensijas dienas ietvaros, notiks īpaša zibakcija „Dalies savā elpā!”, kurā, piepūšot balonu, varēs simboliski dalīties savā elpā ar kādu pulmonālās hipertensijas pacientu.

„Pērn, atzīmējot šo dienu, mēs zibakcijā ļāvām veseliem cilvēkiem izjust – kā tas ir, kad trūkst elpas, liekot uz brīdi aizspiest degunus. Šogad mēs vēlamies, lai veseli cilvēki ļauj mums simboliski sajust – kā tas ir, kad elpas pietiek! Mana dzīve rit niansētās sajūtās, un es ticu, ka katrs piepūstais un pulmonālās arteriālās hipertensijas pacientam dāvātais balons kaut iztēlē, tomēr liks justies labāk – vieglāk un brīvāk!” ir pārliecināta Līva Brizga, PAH paciente, kas šobrīd gaida rindā uz plaušu transplantāciju Tartu klīnikā.

2015. gada 18.maijā Latvijā ar devīzi „Dalies savā elpā!” tiks atzīmēta Pasaules Pulmonālās hipertensijas diena, kurā alpīnists kāps „Origo” pulkstenī un notiks zibakcija.

„Kopš Latvijā notiek Pulmonālās hipertensijas dienas svinības, tas vienmēr ir bijis ļoti emocionāls un aizkustinošs brīdis, jo šajos pasākumos ir jūtama patiesa solidaritāte, atbalsts un sapratne no veselo cilvēku puses. Dzīvot ar PAH – tas ir īsts izaicinājums. Izaicinājums ir arī kāpšana Origo pulksteņtornī,” stāsta Ieva Plūme, Pulmonālās hipertensijas biedrības vadītāja.

Pulmonālās hipertensijas diena notiks 2015. gada 18. maijā no plkst. 16:00 – 18:00 tirdzniecības centra „Origo” laukumā. Šajā laikā Latvijā labākais alpīnists Kristaps Liepiņš kāps „Origo” pulkstenī, darbosies informatīvā telts, kur būs iespēja saņemt informāciju par sirds un plaušu veselību, kā arī konsultēties ar vienīgo speciālistu pulmonālās hipertensijas jomā dr. Andri Skridi. Pasākumu vadīs jau ilggadējais pulmonālās hipertensijas pacientu draugs Juris Šteinbergs.

Pulmonālā arteriālā hipertensija ir strauji progresējoša un dzīvībai bīstama. Slimības simptomi ir elpas trūkums, aizdusa slodzes laikā, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, ģīboņi, zilgana lūpu nokrāsa. Latvijā šobrīd ir 109 pieaugušie pulmonālās hipertensijas pacienti un ap 20 bērnu, kas slimo ar šo kaiti, tomēr patiesais pacientu skaits varētu būt pāri 200, jo slimība ir grūti atpazīstama.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+