Tehnika

Revolūcija, kas nes attīstību un briesmas 16


Pasaulē vadošās tehnoloģiju domnīcas “SingurityUniversity” izveidotājs Nīderlandē Jurijs van Gēsts “Digital Freedom Festival” konferencē: “Nākamais uzdevums ir turpmāka mākslīgā intelekta attīstība, izdomājot, kā ar tehnoloģijām radīt cilvēkam piemītošās īpašības – emocionalitāti, pašapziņu.”
Pasaulē vadošās tehnoloģiju domnīcas “SingurityUniversity” izveidotājs Nīderlandē Jurijs van Gēsts “Digital Freedom Festival” konferencē: “Nākamais uzdevums ir turpmāka mākslīgā intelekta attīstība, izdomājot, kā ar tehnoloģijām radīt cilvēkam piemītošās īpašības – emocionalitāti, pašapziņu.”
Foto – Ieva Čīka/LETA

“Šī ir lielākā tehnoloģiskā revolūcija, ko es jebkad esmu redzējis! Man tas atgādina bēdīgi slaveno cunami vilni 2004. gadā, kas nogalināja tūkstošiem cilvēku. Ir pieejami video fragmenti, kuros redzams, kā cilvēki sākumā vilni apbrīnoja, neapzinoties tā spēku un ātrumu. Cilvēki tam vienkārši nebija gatavi. Līdzīgi kā tagad ar tehnoloģiju attīstību,” pagājušajā nedēļā notikušajā lielākajā Latvijas tehnoloģiju festivālā “Digital Freedom Festival” sacīja Nīderlandes “Singularity” universitātes dibinātājs Jurijs van Gēsts. Divu dienu festivāla galvenā tēma šogad bija digitālā revolūcija un tās radītās gan pozitīvās, gan negatīvās sekas.

Festivālu šogad ar savu klātbūtni bija pagodinājušas arī prominentas personas – Latvijas prezidents Raimonds Vējonis, kā arī bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess. R. Vējonis uzsvēra, ka valsts pārvaldei tehnoloģiju ieviešanā jādarbojas ātrāk, lai neatpaliktu no citiem. “Iestādēm jābūt aktīvākām, jāievieš e-balsošanas, e-veselības u. c. elektroniskās sistēmas,” sacīja prezidents. Tomēr viņš arī priecājās par Latvijā jau sasniegto. “Neviens pirms desmit gadiem nevarēja iedomāties, ka šodien visā valstī būs brīvi pie­ejams “Wi-Fi” savienojums, valdība strādās elektroniski un pasaulē būs pirmie pašbraucošie auto. Skaidri redzams, ka Latvija dodas inovāciju virzienā. Mums jau tagad ir vairāki veiksmes stāsti – “Infogr.am”, “Sonarworks”, “Edurio”, bet tie ir tikai daži piemēri,” norādīja R. Vējonis.

Ilvesu uztrauc propaganda

Tikmēr T. H. Ilvess runāja globāli tumšākos toņos. Gan par vienoto digitālo tirgu, gan nepatieso ziņu pieaugošo problēmu sociālajos medijos. “Beidzot jāievieš kārtīgs vienots digitālais tirgus – šajā ziņā ASV un Ķīna, arī Indija mums aizsteigušās priekšā. Šobrīd ir vieglāk Lapzemē ievest vīnu no Portugāles nekā iegādāties mūzikas albumu “iTunes” internetveikalā,” sacīja T. H. Ilvess.

Savukārt nepatieso ziņu dēļ viņu uztrauc vairāku tuvojošos Eiropas valstu vēlēšanu rezultāti. “Redzam, ka ASV vēlēšanās tika izmantoti kiberuzbrukumi Demokrātu partijai, un šo pašu stratēģiju varētu izmantot arī Eiropas valstīs. Tomēr nekādus kiberuzbrukumus nevar salīdzināt ar to, ko vēlēšanām ASV nodarīja nepatiesu ziņu izplatīšana “Facebook”, tviterī u. c. sociālajos medijos. Viņš arī ironiski apsveica Eiropu ar to, ka šai problēmai izveidota vesela vienība, kura sastāv no 11 cilvēkiem…

Viņš sacīja, ka ir ļoti noraizējies par nākamajiem četriem gadiem, kuros lielu ietekmi varētu iegūt francūziete Marina Lepēna, nīderlandietis Gērts Vilderss, Vācijā – eiroskeptiķi “AfD” u. c. radikāli spēki. Kaut arī T. H. Ilvess neuzskata, ka sociālo mediju cenzēšana būtu risinājums, vairākas valstis, kurās tādā veidā varētu būt apdraudētas demokrātiskas vēlēšanas, varētu pavisam nopietni apsvērt ideju cenzēt sociālo mediju vietnes.

Nākotne – mākslīgajam intelektam

J. van Gēsts pieskārās mākslīgā intelekta attīstībai, uzsverot, ka datori jau šodien lielāko daļu darbu paveic labāk par cilvēkiem. Uzņēmējs uzskata, ka nākamais uzdevums ir turpmāka mākslīgā intelekta attīstība, izdomājot, kā ar tehnoloģijām radīt cilvēkam piemītošās īpašības – emocionalitāti, pašapziņu u. c.

Savukārt nākotnes darba vietas, viņaprāt, būs saistītas ar biotehnoloģijām, neirotehnoloģijām, 3D tehnoloģijām u. c. augsto zinātni.

Mazie uzņēmumi apēdīs lielos

Pasaulē ietekmīgākā tehnoloģiju uzņēmumu akseleratora “500 Startups” pārstāvis Mārvins Liao festivālā uzsvēra, ka šis ir labākais laiks tehnoloģiju uzņēmumu radīšanai.

“1995. gadā lielas idejas realizācijai bija nepieciešamas piecu miljonu lielas investīcijas. Šobrīd var pietikt ar 50 tūkstošiem. Ļoti svarīgi jauniešiem mācīties zinātņietilpīgās pro­grammas. ASV trīs miljoni cilvēku ir smago mašīnu šoferi, kuru profesija, tāpat kā citas vidējās klases profesijas, nākamo desmit gadu laikā būs apdraudēta. Ir miljoniem mazas uzņēmējdarbības iespējas, kas novedīs pie tā, ka “General Motors”, “General Electrics” pazudīs,” lielo uzņēmumu bojāeju prognozēja investors.

 

Tehnoloģijas kā ierocis

Līdz ar straujo tehnoloģiju attīstību festivāla viena no galvenajām tēmām bija arī kiberdrošība. Kiberdrošības eksperts soms Erka Koivunens sacīja, ka, par spīti arvien pieaugošajam kiberuzbrukumu skaitam, cilvēki visu veidu ierīces lieto arvien vairāk. Tostarp konservatīvi noskaņotie.

Savukārt NATO izcilības centra stratēģiskās komunikācijas vadītājs Jānis Sārts tehnoloģijas un informāciju pielīdzināja ierocim, kuru nonākšana nepareizās rokās var novest pie nelaimes. Tomēr viņš uzsvēra, ka sabiedrība tam nedrīkst padoties. “Dzīve ir izaicinājumu pilna, un mums būs jāmācās ar to sadzīvot. Taču tas nedrīkst kļūt par normu,” norādīja J. Sārts.

 

LA.lv