×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
3. marts, 2017
Drukāt

Māra Libeka: Krīze valsts medicīnā: labākie speciālisti pāriet uz privāto sektoru (10)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Veselības ministre Anda Čakša

Ministru prezidents Māris Kučinskis, uzrunājot P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas mediķus aizvadītā gada nogalē, apliecināja, ka reformas veselības aprūpes sistēmā ir sākušās. “Nevienam šobrīd vairs nav šaubu, ka veselības aprūpe ir prioritāte,” sacīja valdības vadītājs. To, ka reformas ir sākušās, patiešām var just, jo 1. martā tika slēgta Tukuma slimnīcas dzemdību nodaļa, bet Rīgas Dzemdību nama mediķi 10. martā droši vien pieņems lēmumu neturpināt vergot par mazu samaksu un pāries strādāt uz vienu slodzi, bet pārējā laikā izvēlēsies privātās medicīnas piedāvātās darba iespējas. Šīs reformas radītās sekas būs dzemdību pakalpojumu pasliktināšanās, jo būs grūtības nokomplektēt mediķu komandu, kas pieņems dzemdības.

Ne tikai Dzemdību nama, bet arī reģionu dzemdību speciālistu “nevardarbīgā pretošanās” vienā no jūtīgākajām medicīnas jomām ir revolūcijas sākums veselības aprūpē. Vai veselības ministre Anda Čakša, kura sevi dēvē par pacientu ministri, stāvēs plecu pie pleca ar vecmātēm un ārstiem, kuri vairs nevēlas dzīvot pa vecam, un iesniegs ultimātu premjerministram Kučinskim par vismaz pieciem miljoniem eiro? Tas nav daudz prasīts, lai vismaz uz laiku noturētu dzemdību speciālistus savās vietās. Vai gluži pretēji – kopā ar Ministru prezidentu dosies uz Dzemdību namu, lai “izgrieztu rokas” mediķiem, kas pacēluši balsi, barojot viņus ar tukšiem solījumiem, ka jāpagaida, kamēr iezīmēs to vienu procentu no sociālā nodokļa medicīnai, kas došot 85,5 miljonu lielu pienesumu. Un tad jau noteikti kaut kas tiks arī dzemdību jomai. Kučinskis pastāv uz to, ka papildu nauda jāmeklē veselības aprūpes sistēmas trūcīgajā kabatā, bet ne vārda nerunā par valsts pārvaldes uzblīdušo kabatu.

Par revolūciju Dzemdību namā ir gandarīts Nils Ušakovs, jo šī ārstniecības ie­stāde ir Rīgas pašvaldības uzņēmums un viņam ir plāns tur iejāt baltā zirgā īsi pirms pašvaldību vēlēšanām, ja Zaļo un zemnieku atbalstītā ministre kopā ar valdības vadītāju nekavējoties nespēs atrisināt situāciju. Kaut gan Ušakovs ar Čakšu ir vienojies, ka atalgojuma jautājumu nevar atraut no kopējās veselības aprūpes sistēmas, ka Rīgas dome savus risinājumus nepiedāvās un gaidīs idejas no Veselības ministrijas, tomēr tas ir pagaidu variants. Pirms pašvaldību vēlēšanām Rīgā top arvien nopietnāka opozīcija Ušakovam, tāpēc viņam būs vajadzība meklēt jaunas iespējas sava mundiera spodrināšanai, un viena no tām varētu būt piemaksa pie algas dzemdību speciālistiem, kā viņš to solīja februārī sasauktajā preses konferencē.

Bērnu ķirurgi jau atsacījušies strādāt virsstundas, par kurām nemaksā dubultā, kā noteikts likumā, jo nevēlas vairs operēt bērnus pēc 24 stundu dežūras. Arī viņu cunftes brāļi lielākajā valsts slimnīcā – Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā – briest uznācienam.

Kučinskis LNT stāsta, ka jautājums par naudas meklēšanu veselības nozarei vēl ir atvērts un tuvākā mēneša laikā par to gaidāmas plašas diskusijas. Taču vienlaikus viņš atzīmē, ka šajā jautājumā netiks pieņemts lēmums, kamēr tam netikšot sajusts sabiedrības atbalsts. Vai tas jāsaprot tā, ka cilvēkiem vajag mirt vēl vairāk? Kā savā gadskārtējā ziņojumā norādījusi Eiropas Komisija – Latvija joprojām ieņem augstāko vietu Eiropas Savienībā to cilvēku mirstības ziņā, kas nav saņēmuši augsti kvalitatīvu veselības aprūpi.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola pavēsta, ka nodokļu reforma esot “vitamīni tautai”, bet slēpj, ka tā ir nāve medicīnai, jo papildu nauda medicīnai fiskālajā telpā nav atrasta. Veselības ministrija ir aprēķinājusi, lai ārsti, medicīnas māsas un ārstu palīgi varētu saņemt savam ieguldītajam darbam atbilstošu algu, kas pakārtota iepriekšējā gada vidējai tautsaimniecības algai, piemērojot attiecīgu koeficientu, kā tas ir noteikts tiesību aktā, ir nepieciešami 400 miljoni eiro. Par lielo valsts medicīnas krīzes laika caurumu visvairāk priecājas privātās medicīnas īpašnieki, jo viņu bizness plaukst un zeļ. Nebūs ilgi jāgaida, kad privātie būs savākuši savās rokās pat onkoloģiju un vēža slimnieki būs spiesti ārstēties ne vairs Latvijas Onkoloģijas centrā, bet lielā privātā slimnīcā, kas plānota Rīgā, Skanstes rajonā.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Gadiem nemaksatas stundas ugunsdzeseji dabuja caur tiesu.
  Ko veselibas aprupes darbinieki bremze.????

 2. CENZŪRA ir PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze
  CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze

 3. privātajiem valsts liekas naudas nedod, bet privātie tomēr ārstus neapzog…Par darbu visiem pēc līgumiem maksā vienādi, no budžeta izsist liekas naudas var tikai neprivātie. Kur paliek?

 4. Vēlētāji atcerieties,- nevienu balsi par ZZS!!! Šī mūsu valdība ir nāves valdība!!! Valstij neesot naudas?! Bet kur atradās 27 miljoni deputātu kvotām?! Un 60 miljoni valsts simtgades svinībām?! Kā var rīkot tādas dzīres mēra laikā?! Onkoloģija mūsu valstī jau kļuvusi par epidēmiju un izskatās, ka cerību uz inovatīviem medikamentiem vairs nav ko lolot. Varbūt valdībai izdevīgāk apmaksāt ciānkālija devu katram onkoloģiskajam slimniekam?! Nav cilvēka ,- nav problēmas!!! Nebūs jāceļ arī Skanstes slimnīca? Jā, bet kur tad privātie rausīs naudu???

 5. Un kas tālāk, fakti kostatēti un….Viens ministres padomnieks kūrē privāto lielo slimnīcu otra padomniece dara visu lai netiktu atņemtas kvotas viņas sashēmotai slimnīcai un lai tas neizskatītos aizdomīgi pierauj pārējās privātās medicīnas pakalpojumu sniedzēju intereses, bezceris. Pakaļbučotāju, zaķpastalu un shēmotāju reformas:)

 6. Čakša izvēles priekšā Atbildēt

  Saglabāt savairojušos birokrātus vai deficītos speciālistus!

 7. Un ja algām vajag 150 mlj ko sola no sociālā nodokļa,tad kur pārējie 450 mlj €,lai uzlabojumus justu pacienti?

 8. ministres kundze Atbildēt

  paskaidrojiet kas tas par privāto sektoru? dakteris sēd tani pat valsts apmaksātā kabinetā , valsts apmaksātā darba laikā , strādā uz valsts apmaksātām iekārtām, bet privāti!!!!!! jo valsts kvotas pacientiem lūk nedod, un atiecigi pacients jāārstē par maksu. bļin valsts par visu to ir samaksājusi un turpina maksāt, bet viš lūk ir privātais. murgs ne valsts

  • Ko nozīmē “kvotas pacientiem nedod”?
   Vai VM kvotas neizdala arī privātajām ārstniecības iestādēm?
   Šķiet, ka privātie prasa savu taksi, bet valsts vēl piemaksā.

  • Privātā medicīna ir atsevišķa vieta no valsts sniegtajiem pakalpojumiem. Nevis darbs laikā un vietā valsts iestādē, bet gan līdz vēlaj naktij citur. Ārsts MĀCĀS vismaz 11 GADUS!!! Kāda ir atbildība ik dienas!
   Padomājāt par to pirmst d….

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+