×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2015
Drukāt

Rēzeknē pieminēs 95 gadus kopš Latgales atbrīvošanas no lieliniekiem (2)

Foto: Wikimedia CommonsFoto: Wikimedia Commons

Trešdien, 21. janvārī, Rēzeknē notiks plaši pasākumi par godu Latgales atbrīvošanas no lieliniekiem 95. gadadienai, kas sāksies plkst. 14 Jēzus Sirds katedrālē ar aizlūgumu par Latgales atbrīvošanas kaujās kritušajiem karavīriem, portālam LA.lv pavēstīja 2. Zemessardzes novada sabiedrisko attiecību speciāliste virsseržante Diāna Selecka.

Plkst. 15:30 sāksies piemiņas brīdis pie obeliska Latgales atbrīvošanas kaujās kritušajiem karavīriem Miera ielas kapos, savukārt plkst. 16:30 tiks nolikti ziedi pie Latgales atbrīvošanas pieminekļa “Vienoti Latvijai!”, ko tautā sauc par Latgales Māru. Selecka informēja, ka pasākumā klātesošos uzrunās aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, Nacionālo bruņoto spēku komandiera vietnieks, Apvienotā štāba priekšnieks ģenerālmajors Juris Zeibārts, Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētājs Aleksandrs Bartaševičs, novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs. Pilsētniekiem sarīkojuma laikā jārēķinās ar nelieliem satiksmes ierobežojumiem pieminekļa rajonā, piebilda Selecka.

Jau no plkst. 15:30 pilsētas Festivāla parkā būs apskatāma militārās un operatīvās tehnikas izstāde, kur ar ekipējumu un tehnikas vienībām būs pārstāvēta Zemessardze, Robežsardze, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policija. Atceroties barikāžu laiku, tiks iedegts barikāžu ugunskurs, izstādes apmeklētāji lauka virtuvē varēs baudīt karstu tēju un karavīra putru. Savukārt Latgales vēstniecības “GORS” otrā stāva vestibilā būs apskatāma Latgales atbrīvošanas kaujām veltīta izstāde, ko sagatavojuši Latvijas Kara muzeja speciālisti.

Plkst. 18 Latgales vēstniecības “GORS” lielajā zālē sāksies koncerts. Nacionālo bruņoto orķestris koncertu sāks ar Latgales Artilērijas pulka, 8. Daugavpils kājnieku pulka, 3. Jelgavas kājnieku pulka, 5.Cēsu kājnieku pulka, 6.Rīgas kājnieku pulka kara orķestru vēsturiskajiem maršiem no tām vienībām, kuru ieguldījums Latgales atbrīvošanā bija vislielākais. Koncerta turpinājumā skanēs Latgales mūsdienu komponistu: Henriha Gaļicka, Līgas Liepiņas-Kaņepes, Jura Kulakova mūzika.

Koncertā piedalīsies arī Rēzeknes pilsētas un novada kolektīvi – novada vokālā studija „Skonai”, Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijas kapela, Rēzeknes 1. vidusskolas skolniece Līna Lontone lasīs Imanta Ziedoņa dzeju, bet Dricānu vidusskolas skolnieks Daniels Kazuševs lasīs Antona Kūkoja dzeju “Napīskarīs man!”. Koncerta nobeigumā skanēs kopīgi bruņoto spēku orķestra un Valsts Robežsardzes kora priekšnesumi. Ieeja koncertā- bez maksas.

1919. gadā Latvijas armija padzina Bermonta karaspēku no Latvijas teritorijas, bet Latgale joprojām bija lielinieku varā. Sarkanās armijas spēki Latgalē bija diezgan ievērojami, tāpēc vajadzēja meklēt sabiedrotos. Latvijas Pagaidu valdība uzsāka militāru sadarbību ar Lietuvu un Poliju. 1919. gada decembrī Latvijas un Polijas armijas virspavēlniecība noslēdza līgumu par kopīgu kaujas darbību Latgales atbrīvošanā. 1920. gada 3. janvārī sākās latviešu – poļu karaspēka uzbrukums Latgales frontē un cīņa par Daugavpils atbrīvošanu. Līdz 3. janvāra pēcpusdienai tika atbrīvota Daugavpils, plkst. 17.30 satikās Latvijas un Polijas karavīri. Turpmākajās dienās tika atbrīvoti Višķi, Krāslavas apkārtne, un 21. janvārī tika atbrīvota Rēzekne.

Selecka stāsta, ka tradīcija atzīmēt Rēzeknes atbrīvošanu no lieliniekiem aizsākās pirms 15 gadiem pēc Zemessardzes 3. brigādes komandiera pulkveža Jāņa Žagatas iniciatīvas, bet Rēzeknes pilsētas domes lēmums paredz, ka šajā dienā pilsētā jāizkar valsts karogi.

Pasākumus par godu Latgales no lieliniekiem 95. gadadienai organizē Nacionālie bruņotie spēki sadarbībā ar Rēzeknes pilsētas un novada pašvaldībām, tajos piedalīsies Robežsardze, Valsts policija, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Jaunsardze, apvienība “Daugavas Vanagi”, pilsētas un novada iedzīvotāji, skolēni.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Virsrakstā aiz 95 nevajag punktu.

  2. Pagaidiet svinēt!Svinības notiek lielnieku pārvaldītā valstī un tas ka viņi dzīvo ar falšiem dokumentiem nevar būt par iemeslu svinībā.Faktiski jūs svināt lielnieku uzvāru!

Draugiem Facebook Twitter Google+