×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
30. decembris, 2016
Drukāt

Rēzeknē sāk būvēt Latgales kongresa simtgades piemiņas vietu (2)

Attēls: projekta vizualizācijaAttēls: projekta vizualizācija

Gatavojoties Pirmā Latgales latviešu kongresa simtgadei, kurai veltīti pasākumi 2017. gadā Rēzeknē notiks no 1. līdz 7. maijam, sākusies piemiņas vietas par godu šī kongresa simtgadei būvniecība, LA.lv uzzināja Rēzeknes domē.

Biedrība “Latgalieši” ar Rēzeknes pilsētas domes atbalstu rīkoja metu konkursu piemiņas vietas izveidei par godu Pirmā Latgales latviešu kongresa simtgadei. Šis kongress, kas notika Rēzeknes kinoteātra “Diāna” ēkā 1917. gada 26.-27. aprīlī, bija Latgales latviešu pārstāvju sanāksme, kurā tika apspriesti Latgales pašpārvaldes jautājumi, tostarp arī jautājums par Daugavpils, Ludzas un Rēzeknes apriņķa atdalīšanu no Vitebskas guberņas. Kongresa laikā tika lemts par to, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena nācija un ka Latgale jāpievieno pārējiem jaundibinātās Latvijas valsts reģioniem. Veidojot piemiņas vietu, meta autori centās atspoguļot un vizuāli apzīmēt Latgales kongresa nozīmi Latvijas valsts izveidē vēsturiskā kontekstā.
Tēlnieciskais vides objekts “I Kurzeme, i Vidzeme, i Latgale mūsu” (zem tā uzraksts latgaliešu rakstu valodā mazākiem burtiem “1917. goda 26. un 27. aprelī p.v.st. itymā vītā kinoteātrī «Diana» nutyka Pyrmais Latgolas latvīšu kongress, kas lēme par apsavīnōšonu ar Kurzemi un Vidzemi”) veidots kontekstā ar laukuma plānojuma principu un ir loģisks tā centrs, no kā iziet labiekārtojuma telpiskās struktūras asis – seguma staru līnijas, dinamiskais ūdens spogulis un apstādījumi. Piemiņas zīme fiksē galveno notikumu – sākumu, un labiekārtojums risina ideju par ceļu uz to, simbolizējot dažādu ģeogrāfisko vietu un cilvēku vēsturisko apvienošanos kopīgas idejas vārdā par vienotu Latvijas valsti. Granītā kalti stari jeb līnijas ar pilsētu un apdzīvotu vietu nosaukumiem laukuma iesegumā rāda virzienus, no kuriem kongresā ieradās delegāti. Apzaļumojuma un ceļa ieseguma elementi pastiprina centrisko starojuma tēmu, asociējot to ar zvaigzni – Latgales zvaigzni. Ceļa un virzības tēma iezīmēta arī virzienā no krustojuma, kur izvietotie labiekārtojuma elementi ved pie galvenā telpiskā akcenta.

Jaunās piemiņas zīmes laukuma telpa ir arī alegorija par vēsturiskā kinoteātra “Diāna” telpu, kuras kulises veido stāvās apzaļumotās nogāzes un no jauna veidotie lineārie kulišu apstādījumi.

Nozīmīga loma piemiņas zīmes mākslinieciskajā koncepcijā ir tā izgaismošanai. Granīta apjoms būs savienots ar ūdens baseinu un veidos atspulgu tajā. Diennakts tumšajā laikā tas izgaismosies Latvijas karoga krāsās, kas ir atsauce uz pirmo Latvijas valsts karoga izmantošanu 1917. gada Pirmajā Latgales kongresā. Labiekārtojumā paredzēta strūklaka, kas būs monohromi izgaismota ar silti baltu gaismu.

Kā informēja Rēzeknes pilsētas domes Attīstības pārvaldes vadītājs Georgijs Orlovs, būvdarbus par kopējo līgumcenu 415 944,49 eiro (bez PVN) šajā objektā veiks uzņēmums SIA “Riviera L”, kas uzvarēja iepirkumu konkursā. Saskaņā ar noslēgto līgumu, būvdarbus paredzēts pabeigt līdz nākamā gada 15. aprīlim.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. atkal viena elku vieta

  2. Labak butu uzcelusi fabriku,doma ar citu galu,kuri sez augsa.Strana durakov!

Draugiem Facebook Twitter Google+