×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
30. novembris, 2016
Drukāt

Rēzeknes novadā rakstnieka Rupaiņa muzejā atklāta jauna ekspozīcija (1)

Publicitāte fotoPublicitāte foto

Rēzeknes novada Bērzgalē apmeklētājiem durvis vēris atjaunotais rakstnieka Antona Rupaiņa (1906 -1976) muzejs, aģentūru LETA informēja Rēzeknes novada pašvaldībā.

Pārmaiņas piedzīvojusi gan ekspozīciju zāle, gan pati ekspozīcija, kļūstot mūsdienīgāka un pievilcīgāka. Nelielajā telpā, kas atrodas Bērzgales kultūras namā, var iepazīties gan ar Bērzgales pagasta vēsturi un ievērojamākajiem bērzgaliešiem, gan ar rakstnieka – novadnieka – dzīvi un literāro darbību.

Ekspozīcijā izvietoti restaurētie autentiskie sadzīves priekšmeti no Rupaiņa dzimtajām mājām Lendžu pagasta “Pūriskos”: trauku skapis, virtuves skapītis un sekreters jeb rakstāmgalds. Telpā pieejams dators, projektors un ekrāns videomateriālu eksponēšanai.

“Rupaiņa dzīves ceļš no Pūriskiem līdz Minesotai un atgriešanās, tas ir daudzu latviešu ceļš, un nav svarīgi, kur viņi iet, bet ir svarīgi, ja viņi atgriežas dzimtenē, vai nu paši, vai ar saviem darbiem,” vēlot muzejam veiksmi, teica Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs.

Bērzgales vēsture ir bagāta ar izcilām personībām un ievērojamiem notikumiem, tāpēc gan kādreizējā Bērzgales ciema vadītāja Staņislava Igaune, gan pašreizējais Bērzgales pagasta pārvaldnieks Arvīds Dunskis atzīmēja, ka būtu nepieciešams telpas paplašināt. Muzejam cienīga vieta būtu Bērzgales muižas ēka, taču tās atjaunošanai nepieciešami lieli līdzekļi.

Muzeja jaunā ekspozīcija ierīkota, īstenojot 5270 eiro vērtu Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu. Telpas atjaunošanas darbi veikti ar Rēzeknes novada pašvaldības un Bērzgales pagasta pārvaldes finansiālo atbalstu, darbus veica SIA “Helding”.

Kopš 1988. gada, kad tika izveidots Rupaiņa muzejs, tas arvien ir papildināts ar jauniem eksponātiem, laikabiedru atmiņām un pierakstiem. Rupainis joprojām ir bērzgaliešu vidū – no Annas Adijānes vecāku atmiņās aprakstītā mazā Pūrisku zēna, kas agrajos rītos kopā ar kaimiņu bērniem pa dziļu sniegu bridis uz Rorātu svēto misi baznīcā, līdz smalkam kungam pelēkā mētelī un hūtē – kā rakstnieku no bērnības, ciemojoties dzimtenē, atceras viņa māsas mazmeita Ingūna Lipska.

Antons Rupainis dzimis 1906. gada 13. septembrī Bērzgales (tagad Lendžu) pagasta Pūrisku ciemā.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Teksts labi pazīstams:) bet fotogrāfijā vecā ekspozīcija.

Draugiem Facebook Twitter Google+