×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
29. aprīlis, 2015
Drukāt

Rēzeknes pilsētas dome atbalstīs karalienes Martas pieminekļa izveidi (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rēzeknes pilsētas domes deputāti atbalstījuši biedrības “Latgalieši” lūgumu sniegt finansiālu palīdzību karalienes Martas bronzas pieminekļa izveidei, piešķirot šīm vajadzībām 2000 eiro līdzfinansējumu, aģentūru LETA informēja Rēzeknes pilsētas pašvaldībā.

Piemineklis ir trīsfigūru kompozīcija: karalis Mindaugs, karaliene Marta un puisēns Princis, kas būtu simbols baltu tautu vienībai un cerīgai nākotnei.

Patlaban Viļņā jau ir atlietas bronzā prinča un karaļa figūras, savukārt Latvijas vienīgās karalienes Martas figūras atliešanai ir vajadzīgi papildu līdzekļi, līdz ar to biedrība “Latgalieši” aicina arī citas Latgales pašvaldības, uzņēmumus un organizācijas savu iespēju robežās atbalstīt pieminekļa tapšanu.

Ja nepieciešamo naudas summu izdosies savlaicīgi savākt, pieminekļa atklāšana varētu notikt jau 6. jūlijā Mindauga un Martas kronēšanas 762. gadadienā izbūvētajā Aglonas bazilikas sakrālajā laukumā.

1253. gada 6. jūlijā ar Romas pāvesta Innocenta IV svētību Mindaugs tika kronēts par Lietuvas karali, reizē ar viņu kronēta arī karaliene Marta, kura cēlusies no Latgales ķēniņu dzimtas un bijusi Madalānu pilskunga meita. Marta tika kronēta par Lietuvas karalieni atbilstoši sava laika tradīcijām – ar pāvesta svētību.

Mindaugs 13.gadsimtā apvienoja baltu zemes un lika pamatus Lietuvas lielvalstij. Pats, ietekmējoties no sievas, pieņēma kristīgo ticību un nokristīja arī tautu. Kā vēsta leģenda, 1263.gadā ceļā uz Aglonu pie sievas radiem Mindaugu un divus viņa mazgadīgos dēlus nogalināja Lietuvas augstmaņi. Karalis turpat Aglonā arī apbedīts.

2010.gadā tika izveidota Latvijas-Lietuvas iniciatīvas grupa karaļa Mindauga un karalienes Martas pieminekļa izbūvei Aglonā. Projekta metu konkursā pirmo godalgu ieguva Viļņas tēlnieks Vidmants Gilikis. Trīsfigūru kompozīcijā karaļa un karalienes tēli simbolizē lietuvju un latvju tautu radniecību un vienību, mazais puisēns Princis ir kā cerības zīme mūsu zemju un tautu nākotnei.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Prieks arī par to, ka Mindaugs vēlāk atteicās no kristietības.

  2. Nu ko !!! Latgaļiem ir izcila vēsture!!!! Ir karalis Visvaldis. Nu tagad izrādās – ir arī karaliene Marta.

Draugiem Facebook Twitter Google+