Latvijā
Sabiedrība

Rezerves karavīrus soda par neierašanos uz mācībām0


Latvijas NBS karavīrs Ādažu poligonā trenējas šaut ar “Spike” prettanku aizsardzības sistēmu. Turpmākajos gados Latvijas NBS vienībās nonāks vēl vairāk šo Izraēlā izstrādāto ieroču sistēmu.
Latvijas NBS karavīrs Ādažu poligonā trenējas šaut ar “Spike” prettanku aizsardzības sistēmu. Turpmākajos gados Latvijas NBS vienībās nonāks vēl vairāk šo Izraēlā izstrādāto ieroču sistēmu.
Jaunsardzes un informācijas centra foto

Kopš janvāra tiesas sodījušas deviņus rezerves karavīrus par neierašanos uz militārajām mācībām, liecina aģentūras LETA apkopotie tiesas spriedumi.

Astoņiem rezerves karavīriem piemērots 10 līdz 50 eiro liels naudas sods. Savukārt vēl vienam karavīram piemērots 200 eiro sods, jo viņš šo pārkāpumu izdarīja atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas. Iepriekš par neierašanos uz mācībām viņam tiesa bija piemērojusi 70 eiro sodu, kas nav samaksāts.

Tikai viens no rezerves karavīriem bija pagodinājis tiesu ar savu klātbūtni. Šis rezerves karavīrs tiesai paskaidrojis, ka deklarētajā adresē nedzīvo, līdz ar to nebija informēts par mācībām. Viņš nožēlojis, ka “tā iznācis, jo labprāt būtu mācībās piedalījies.”

Iepriekšminētie Latvijas pilsoņi bija uzaicināti uz karavīru mācībām Gaisa spēku bāzē Lielvārdē, Jūras spēku flotilē un Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljonā.

Jau ziņots, ka arī pagājušā gadā kopš jūnija vairāki desmiti rezerves karavīri par neierašanos uz rezerves karavīru mācībām saņēmuši minimālu administratīvo sodu.

Administratīvo pārkāpumu kodeksā par rezerves karavīra neierašanos uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām paredz naudas sodu līdz 210 eiro. Konkrētās normas otrais pants paredz, ka par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā pēc administratīvā soda uzlikšanas, var piemērot līdz 350 eiro lielu naudas sodu.

Lielākā daļa spriedumu liecina, ka personas uz tiesas sēdi nav atnākušas un par neierašanās iemesliem tiesas pat nav informējušas. Atsevišķos gadījumos gan rezerves karavīri pirms tiesas sēdes ziņojuši, ka dzīvo un strādā ārzemēs vai arī darba devējs nedos atvaļinājumu.

Pāris gadījumos valsts aizstāvji ieradušies tiesas namā. Tiesas priekšā viņi argumentējuši, ka mācības nav apmeklējuši, jo ir neatbilstošs veselības stāvoklis, viņi ir vienīgie ģimenes apgādnieki vai arī nemaz nav saņēmuši pavēsti par ierašanos uz mācībām.

Likums paredz, ka rezerves karavīru uz kārtējām vai pārbaudes mācībām neiesauc veselības stāvokļa dēļ vai tad, ja viņš ir apgādājamu ģimenes locekļu vienīgais apgādnieks vai viņa apgādībā ir ne mazāk kā divi pirmsskolas vecuma bērni. Uz rezerves karavīru mācībām neiesauc arī rezerves karavīru, kurš dien Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē. Tāpat neiesauc rezerves karavīru, kurš ir aizdomās turētais vai apsūdzētais kriminālprocesā par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, ir sodīts par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Rezerves karavīri ir karavīri, kas atvaļināti no profesionālā dienesta Latvijas bruņotajos spēkos un nav noņemti no militārā dienesta uzskaites, kā arī zemessargi pēc līguma par dienestu Zemessardzē izbeigšanas, ja viņi nav sasnieguši maksimālo vecumu dienestam bruņoto spēku rezervē.

Rezerves karavīru var iesaukt uz kārtējām vai pārbaudes militārajām mācībām Nacionālo bruņoto spēku vienībās. To laikā rezerves karavīrs pilda aktīvo dienestu, viņam ir karavīra statuss, un mācību laiks tiek ieskaitīts viņa izdienas stāžā.
NBS regulāri rīko rezerves karavīru mācības.

LA.lv